Podłoga praktyczna, miła dla oka, stóp i… portfela

Podłoga praktyczna, miła dla oka, stóp i… portfela

Płytki ceramiczne i ogrzewanie podłogowe to dziś norma w projektowaniu i aranżacji współczesnego wnętrza. Takie zestawienie jest idealnym rozwiązaniem nie tylko do łazienki czy kuchni, ale także do każdego innego pomieszczenia. Podłoga jest trwała i łatwa w utrzymaniu, może mieć dowolny design, a do tego zapewnia optymalny komfort cieplny i niższe koszty ogrzewania.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe to taki dobry wybór?

Systemy ogrzewania podłogowego mają wiele zalet, a najważniejsze z nich skupiają się wokół oszczędności. Oszczędza się miejsce w domu, oszczędza się środowisko naturalne, energię cieplną i wreszcie także pieniądze.

  • Instalacja ogrzewania podłogowego w danym pomieszczeniu to brak konieczności montowania tam grzejnika. Jeśli system obejmuje cały dom, można z grzejników zrezygnować zupełnie, co daje większe możliwości aranżacyjne w poszczególnych wnętrzach.
  • Ogrzewanie podłogowe jest systemem przyjaznym dla środowiska naturalnego, ponieważ dobrze współpracuje z rozwiązaniami energooszczędnymi i / lub opartymi na energii odnawialnej. Najlepiej sprawdza się w domu lub mieszkaniu, w którym straty ciepła ograniczone są do minimum i gdzie wytwarzanie energii opiera się na pompach ciepła albo kotłach kondensacyjnych.
  • Dzięki ogrzewaniu podłogowemu ciepło rozprowadzane jest we wnętrzu w sposób równomierny (nie tak, jak w przypadku grzejników), co pozwala na optymalne wykorzystanie go, bo komfort cieplny domownikom przy takim rozprowadzaniu ciepła zapewnia już temperatura o dwa stopnie niższa niż ta, która konieczna jest do osiągnięcia i utrzymania w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Takie dwa stopnie Celsjusza w skali całego sezonu grzewczego to już konkretne oszczędności ciepła (na poziomie kilkunastu procent) i niższe rachunki.

To jednak nie wszystkie zalety…

  • Użytkownicy ogrzewania podłogowego chwalą sobie także przyjemność odczuwaną pod stopami i uniwersalny charakter tego rozwiązania, bo w chłodne dni podłoga daje przyjemne ciepło, a w te upalne system podłogowy może – równie przyjemnie – chłodzić.
  • Podłogowe ogrzewanie jest też zdrowsze dla domowników od ogrzewania tradycyjnego. W przypadku takiego systemu rozprowadzania ciepła obserwuje się bowiem znacznie mniejszą cyrkulację powietrza, a to oznacza mniej unoszącego się i wdychanego kurzu.
  • Tak zwana podłogówka jest również bardziej praktyczna na co dzień. Mokra powierzchnia podłogi w łazience czy przedpokoju szybciej wysycha, a dzieci mogą biegać po domu na bosaka i nie grozi to przeziębieniem.

Dlaczego przy ogrzewaniu podłogowym najlepsze są płytki ceramiczne?

System ogrzewania podłogowego wymaga pokrycia podłogi materiałem, który spełnia określone warunki. Musi on przede wszystkim dobrze przewodzić ciepło, nie może odkształcać się pod jego wpływem no i oczywiście powinien być trwały. Najlepiej takie wymogi spełniają posadzki ceramiczne, które jednocześnie nie ustępują innym materiałom pod względem estetyki i bogatego wzornictwa. Specjaliści szczególnie polecają gres, klinkier lub ceramiczne płytki podłogowe wykonane w technologii monocottury. Płytki takie doskonale przyjmują i oddają ciepło, dzięki czemu ogrzewanie podłogowe jest bardzo efektywne, a tym samym opłacalne ekonomicznie. Nie pękają, nie kurczą się, nie wybrzuszają ani nie emitują szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt związków pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo, są twarde, odporne na działanie wilgoci, ścieranie, wgniecenia i zarysowania.

Wybierając płytki na podłogę z systemem ogrzewania, należy zwracać uwagę na ich parametry techniczne. Materiał taki musi cechować opór przewodzenia ciepła 0,15 m2 K/W lub mniejszy. Im niższa jest ta wartość, tym lepiej. Przykładem płytek spełniających ten warunek jest m.in. kolekcja Tammi od Ceramiki Paradyż: https://www.paradyz.com/plytki/tammi. Istotny jest również dobór odpowiednio elastycznej fugi i kleju do płytek. One także muszą być odporne na wahania temperatury i właściwie „zachowywać się” pod wpływem ciepła. Producenci zazwyczaj uwzględniają takie informacje, umieszczając na etykietach wzmiankę o tym, że produkt nadaje się do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij