Polski rynek mieszkaniowy w ostatnich latach staje się coraz bardziej dynamiczny i zmienny. Pojawia się wiele ofert mieszkań z rynku pierwotnego, które budowane są zarówno w centrach miast, jak i na obrzeżach. W tym artykule przyjrzymy się różnicom na rynku mieszkaniowym w trzech polskich miastach: w Krakowie, we Wrocławiu i w Katowicach.
Ceny mieszkań
Polski rynek nieruchomości jest rozwarstwiony pod względem cen i ilości budowanych mieszkań. Jednak mieszkania w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach są uznawane za jedne z najlepszych pod względem inwestycyjnym. Jest to związane z bardzo dobrze rozwiniętym rynkiem wynajmu w tych miastach. Serwis bankier.pl donosi, że w czerwcu 2018 roku średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym wynosiła odpowiednio: 7216 zł/ m2 dla Krakowa, 5485 zł/ m2 dla Katowic i 6721 zł/ m2 dla Wrocławia. Zdecydowanie najdroższe są kawalerki, ponieważ ich cena za metr może przekraczać nawet 10 tysięcy złotych. Tereny bliżej centrum czy też zlokalizowane przy centrach biznesowych są zwykle droższe. Biorąc pod uwagę tylko cenę mieszkania, można stwierdzić, że najtańsze spośród tych trzech miast są mieszkania w Katowicach, a najdroższe w Krakowie.
Dostępność mieszkań
Jednocześnie to właśnie te trzy miasta są stolicami konkretnych województw, dlatego są to miejsca atrakcyjne, w których dostępność mieszkań powoli się kurczy, a nowe inwestycje są wyprzedawane bardzo szybko. W tym miejscu warto wspomnieć o ofercie Grupy Deweloperskiej GEO, która wciąż w swojej ofercie posiada dostępne mieszkania w Fabryce Czekolady oraz Inwestycji Kwiatowa Równina w Krakowie i Nowym Horyzoncie we Wrocławiu. Dodatkowo, deweloper szykuje nową inwestycję w Katowicach.
Miejskie rozwiązania i komfort
Niektórzy z decydujących się na zakup mieszkania, biorą pod uwagę przeprowadzkę nie tylko do innej dzielnicy, ale także do innego miasta. Dla wielu osób spore znaczenie ma bliskość pracy, cena mieszkania, lokalizacja oraz komfort życia w danym mieście. Codzienne obowiązki mogą stać się łatwiejsze, jeżeli nie obciążymy się nadmiernymi ratami kredytu hipotecznego i wybierzemy mieszkania w dogodnej lokalizacji, stworzonej z myślą o mieszkańcach. Główny Urząd Statystyczny zbadał, w którym mieście żyje się zdaniem mieszkańców najlepiej. W rankingu 10 polskich miast na czwartym miejscu znalazł się Wrocław, natomiast Kraków i Katowice w ogóle nie pojawiły się w rankingu. Wrocław uznawany jest za miasto rozwijające się, a mieszkania są w nim tańsze od tych w Krakowie. Dodatkowo, na uwagę zasługuje lokalizacja Wrocławia na mapie Polski oraz duża ilość terenów zielonych. Warto pamiętać o tym, że rankingi są subiektywne i niekoniecznie są dopasowane do wewnętrznych potrzeb. Wybierając konkretną lokalizację należy kierować się osobistymi preferencjami.
Mieszkania w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach są jednymi z najatrakcyjniejszych pod względem inwestycyjnym. Boom deweloperski sprawił, że to właśnie w tych trzech miastach powstaje sporo nowych mieszkań. Kraków i Wrocław to miasta akademickie, które oferują także sporo możliwości zawodowych i biznesowych. Z kolei Katowice są miastem tańszym pod względem nowych mieszkań. Jeżeli zastanawiasz się nad przeprowadzką do innego miasta, pamiętaj o tym, że warto wziąć pod uwagę wiele różnych kryteriów.