Pompy i hydrofory do domu – czego potrzebujesz, gdy nie ma kanalizacji?
Na wielu terenach budowlanych wciąż nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, dlatego podczas budowy domu trzeba zadbać o samodzielne wybudowanie ujęcia wody oraz miejsca odprowadzania ścieków. Dowiedz się, jakie pompy do wody są niezbędne w domowej sieci kanalizacyjnej.
Pompy do wody czystej
Dobór pompy do wody czystej należy uzależnić od typu studni, jaki znajduje się w pobliżu działki lub na jej terenie.
Pompa do studni kopanej
W przypadku studni kopanych, z których woda czerpana jest z głębokości kilku metrów, optymalnym wyborem są pompy odśrodkowe o osi poziomej. Umieszcza się je w wydzielonym pomieszczeniu (np. piwnicy). Tego typu pompy wyposażone są w rurociąg wpuszczony do studni i zakończony koszem ssawnym.
Pompa do studni wierconej płytkiej
Jeśli zwierciadło wody w studni wierconej znajduje się płytko pod powierzchnią terenu, wówczas również można zastosować pompę odśrodkową o osi poziomej. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że króciec ssawny powinien znajdować się na minimalnym poziomie zwierciadła wody, ponieważ podczas poboru poziom wody się obniża. Wysokość ssania w tego typu studniach mieści się zwykle w przedziale 3-8 metrów.
Pompa do studni wierconej głębokiej
Jeżeli natomiast ze studni wierconej woda pobierana jest z większej głębokości, wówczas konieczne użycie pompy głębinowej. Charakteryzuje się ona wodoszczelnym silnikiem i przeznaczona jest do pracy pod powierzchnią wody. Pompę głębinową umieszcza się poniżej minimalnego poziomu zwierciadła wody. Pompa nie powinna być zanurzona płycej niż 1 metr pod powierzchnią wody.
Hydrofory – usprawnienie domowej sieci wodociągowej
Domowy pobór wody charakteryzuje się częstymi, ale krótkimi okresami pobierania wody. Tak częste uruchamiania pompy, która zaczyna pracę pod wpływem spadku ciśnienia w instalacji po odkręceniu kurka, negatywnie wpłynie na jej żywotność (a w szczególności elektrycznych włączników). Rozwiązaniem na tę bolączkę jest zestaw hydroforowy, popularnie określany również jako hydrofor.
Na czym polega praca hydroforów?
Zestawy hydroforowe włącza się w sieć wodociągową. Hydrofory akumulują ciśnienie, jednocześnie gromadząc zapas wody. Zestaw hydroforowy składa się z pompy oraz zbiornika wodno-powietrznego. W momencie rozpoczęcia poboru wody, powietrze wypycha wodę ze zbiornika do instalacji. W tym samym momencie dochodzi do spadku ciśnienia powietrza. W chwili osiągnięcia minimalnej wartości ciśnienia powietrza uruchamia się pompa, która napełnia zbiornik wodą. Powietrze ponownie zostaje sprężone i automatyczny wyłącznik wyłącza pompę.
Nowoczesne zestawy hydroforowe zajmują niewiele miejsca oraz pracują bardzo cicho, nie zakłócając spokoju w domu.
Pompy do wody brudnej
Do wody brudnej używa się pomp zatapialnych, które umieszcza się w betonowych studzienkach przeznaczonych na ścieki.
Stacjonarne pompy do wody brudnej przeznaczone są do wypompowania wody wykorzystywanej w urządzeniach AGD, tj. pralkach, zmywarkach itp. Dlatego lepiej stosować je np. w wydzielonych pralniach.
Natomiast w gospodarstwach domowych lepiej sprawdzają się pompy zatapialne do ścieków. Wyposażone są w rozdrabniacza, dzięki którym możliwe jest przepompowywanie wody z fekaliami lub resztkami spożywczymi.