pompy-i-hydrofory

Pompy i hydrofory do domu – czego potrzebujesz, gdy nie ma kanalizacji?

Na wielu terenach budowlanych wciąż nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, dlatego podczas budowy domu trzeba zadbać o samodzielne wybudowanie ujęcia wody oraz miejsca odprowadzania ścieków. Dowiedz się, jakie pompy do wody są niezbędne w domowej sieci kanalizacyjnej.

Pompy do wody czystej

Dobór pompy do wody czystej należy uzależnić od typu studni, jaki znajduje się w pobliżu działki lub na jej terenie.

Pompa do studni kopanej

W przypadku studni kopanych, z których woda czerpana jest z głębokości kilku metrów, optymalnym wyborem są pompy odśrodkowe o osi poziomej. Umieszcza się je w wydzielonym pomieszczeniu (np. piwnicy). Tego typu pompy wyposażone są w rurociąg wpuszczony do studni i zakończony koszem ssawnym.

Pompa do studni wierconej płytkiej

Jeśli zwierciadło wody w studni wierconej znajduje się płytko pod powierzchnią terenu, wówczas również można zastosować pompę odśrodkową o osi poziomej. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że króciec ssawny powinien znajdować się na minimalnym poziomie zwierciadła wody, ponieważ podczas poboru poziom wody się obniża. Wysokość ssania w tego typu studniach mieści się zwykle w przedziale 3-8 metrów.

Pompa do studni wierconej głębokiej

Jeżeli natomiast ze studni wierconej woda pobierana jest z większej głębokości, wówczas konieczne użycie pompy głębinowej. Charakteryzuje się ona wodoszczelnym silnikiem i przeznaczona jest do pracy pod powierzchnią wody. Pompę głębinową umieszcza się poniżej minimalnego poziomu zwierciadła wody. Pompa nie powinna być zanurzona płycej niż 1 metr pod powierzchnią wody.

Hydrofory – usprawnienie domowej sieci wodociągowej

Domowy pobór wody charakteryzuje się częstymi, ale krótkimi okresami pobierania wody. Tak częste uruchamiania pompy, która zaczyna pracę pod wpływem spadku ciśnienia w instalacji po odkręceniu kurka, negatywnie wpłynie na jej żywotność (a w szczególności elektrycznych włączników). Rozwiązaniem na tę bolączkę jest zestaw hydroforowy, popularnie określany również jako hydrofor.

Na czym polega praca hydroforów?

Zestawy hydroforowe włącza się w sieć wodociągową. Hydrofory akumulują ciśnienie, jednocześnie gromadząc zapas wody. Zestaw hydroforowy składa się z pompy oraz zbiornika wodno-powietrznego. W momencie rozpoczęcia poboru wody, powietrze wypycha wodę ze zbiornika do instalacji. W tym samym momencie dochodzi do spadku ciśnienia powietrza. W chwili osiągnięcia minimalnej wartości ciśnienia powietrza uruchamia się pompa, która napełnia zbiornik wodą. Powietrze ponownie zostaje sprężone i automatyczny wyłącznik wyłącza pompę.

Nowoczesne zestawy hydroforowe zajmują niewiele miejsca oraz pracują bardzo cicho, nie zakłócając spokoju w domu.

Pompy do wody brudnej

Do wody brudnej używa się pomp zatapialnych, które umieszcza się w betonowych studzienkach przeznaczonych na ścieki.

Stacjonarne pompy do wody brudnej przeznaczone są do wypompowania wody wykorzystywanej w urządzeniach AGD, tj. pralkach, zmywarkach itp. Dlatego lepiej stosować je np. w wydzielonych pralniach.

Natomiast w gospodarstwach domowych lepiej sprawdzają się pompy zatapialne do ścieków. Wyposażone są w rozdrabniacza, dzięki którym możliwe jest przepompowywanie wody z fekaliami lub resztkami spożywczymi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij