poznaj zalety stosowania listew przypodłogowych

Poznaj zalety zastosowania listew przypodłogowych

O perfekcyjnym wykończeniu wnętrza decydują detale. Jeżeli chcesz, by Twoje mieszkanie było dopracowane w każdym calu, postaw na znaczące dodatki, takie jak listwy przypodłogowe DLH. Co zyskasz dzięki ich zastosowaniu?

Listwy przypodłogowe – estetyka i funkcjonalność

Listwa przypodłogowa, zwana także cokołem, często stanowi nieodzowny element posadzki. Występuje przy okładzinach różnego rodzaju, zapewniając brzegom estetyczne wykończenie. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego rodzaju akcesorium.

Listwy przypodłogowe są niezbędne zwłaszcza do wykończenia posadzek z drewna. Konieczność ich zastosowania wiąże się z obecnością szczeliny dylatacyjnej – czyli szpary pomiędzy brzegiem drewnianej podłogi a ścianą. Przerwa zwykle ma od kilku do kilkunastu milimetrów, jest więc doskonale widoczna z perspektywy osób przebywających w pomieszczeniu. Zrezygnowanie z niej niesie ze sobą ryzyko szybkiego wypaczenia podłogi. Włókna drewna pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności powietrza w naturalny sposób kurczą i rozkurczają się, co powoduje pracę całej posadzki. Szczelina dylatacyjna umożliwia deskom swobodne przeprowadzanie tych procesów bez trwałego uszczerbku dla struktury.

Zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej ma znaczenie nie tylko estetyczne. W szparze gromadzą się zabrudzenia, których usunięcie może okazać się problematyczne. Listwa nie tylko zakryje szczelinę, ale te osłoni ją przed drobnymi odpadami.

Jeszcze więcej zalet

Wysokie nawet na kilkanaście centymetrów modele listew sprawdzą się podczas renowacji intensywnie eksploatowanych wnętrz, takich jak kuchnia czy przedpokój. Dolna partia ścian często ulega zaplamieniu bądź uszkodzeniu, np. ze względu na posiadanie zwierzęcia domowego lub ustawianie butów pod ścianą. Dzięki wysokim cokołom z łatwością zakryjesz uszczerbki bez konieczności przeprowadzania remontu.

Odpowiednio wyprofilowane listwy umożliwiają dyskretne przeprowadzenie kabli pod ścianami. Przewód przymocowany na stałe do ściany lub podłogi możesz przykryć przy pomocy modelu, który ma z tyłu specjalne wycięcie.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Wybór listew przypodłogowych zależy od wielu czynników. Ze względu na prymat funkcji dekoracyjnej do najważniejszych kryteriów należy styl wykonania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dobieranie listew, które są kolorystycznie zbliżone do podłogi, jednak dużym powodzeniem cieszą się także białe cokoły dopasowane do ścian.

Listwa powinna charakteryzować się dobrymi parametrami technicznymi – zwłaszcza w sytuacji, gdy służy do zamaskowania uszczerbków dolnej partii ścian, sama jest narażona na podobne uszkodzenia. Z tego względu warto postawić na produkty wysokiej jakości. Zwróć uwagę na popularne listwy z tworzywa PCV lub drewna egotycznego, które w przeciwieństwie do rodzimych gatunków nie wymaga zabezpieczenia przed wilgocią.

Pamiętaj, by przymocować listwę tylko do ściany! W innym wypadku prawidłowa praca drewna będzie niemożliwa, a listwa nie spełni swojej funkcji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij