Pracuj z głową, czyli kilka słów o bezpiecznym korzystaniu z maszyn
Z każdym rokiem rośnie liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Co roku jest to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Wpływ na tego rodzaju nieprzyjemne, a czasem i tragiczne sytuacje ma wiele czynników. Jednym z nich jest brak odpowiedniej znajomości zasad bezpieczeństwa podczas pracy, niedokładne szkolenie pracowników. Dlatego dziś jeszcze raz chcemy przypomnieć o podstawowych zasadach BHP podczas pracy z maszyną, które w łatwy sposób mogą niwelować niebezpieczne sytuacje.
Obowiązki pracodawcy a prewencja zagrożeń
Jak wspominaliśmy na wstępie, wiele wypadków wynika z niewiedzy pracowników. W wielu firmach szkolenie BHP ogranicza się do kilku formuł i podpisania oświadczenia. Tymczasem wielu pracowników nie wie, nawet po wielu latach pracy, jak właściwie korzystać z maszyny. Niewiedza szkodzi, stąd to również w interesie pracodawcy jest zadbanie o właściwe przeszkolenie pracownika, w tym zapewnienie rzetelnego szkolenia stanowiskowego. Co jeszcze może zrobić pracodawca, by odpowiednio zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i wypadkom w miejscu pracy?
- zadbać o odpowiednie zabezpieczenie maszyn – jeśli sprzęt nie posiada takiego zabezpieczenia, pracodawca sam musi doposażyć maszynę,
- monitorować odpowiednie oznakowanie maszyn i miejsca pracy,
- zadbać o odpowiednią konserwację maszyn i o ich doskonały stan techniczny – w tym wymieniać niesprawne maszyny, dokonywać zakupy certyfikowanego sprzętu, w tym oryginalnych części zamiennych https://sklep.edmasz.pl/4189-zetor-forterra-czesci, które są sprawdzone oraz dopasowane do danego modelu maszyny, zapewniając jej odpowiednią pracę,
- inwestować w szkolenia uzupełniające i pogłębiające wiedzę pracowników – podnoszenie kwalifikacji pracowników ma wielki wpływ na niwelowanie zagrożeń w pracy.
ABC bezpiecznego korzystania z maszyn
Jednak po stronie pracownika również leży zadbanie o prewencję zagrożeń. Jak pracownik może zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom w miejscu pracy? Nie ukrywajmy, że w wielu przypadkach brawura i lekkomyślność prowadzą do nieszczęścia, uszczerbku na zdrowiu. Dlatego należy pamiętać, by zawsze pracować w odpowiednim rytmie pracy, nie przyspieszać procesów. O czym warto jeszcze pamiętać, będąc pracownikiem, który na co dzień pracuje z maszynami?
- Koncentracja – wiele wypadków to wynik niskiego skupienia pracownika lub rutyny. Dlatego wciąż należy monitorować swoją pracę przy maszynie, a jeśli czujemy dekoncentrację, niezwłocznie udać się na krótką przerwę czy spróbować się skoncentrować np. wychodząc na świeże powietrze.
- Przed uruchomieniem maszyny należy sprawdzić jej stan techniczny – to jedna z pięt achillesowych polskiego przemysłu. Rutyna dnia codziennego usypia naszą czujność. Tymczasem nawet przypadkowa zmiana dźwigni (np. podczas nocnego sprzątania hali) może sprawić, że ulegniemy wypadkowi, włączając maszynę do źródła energii bez uprzedniego sprawdzenia jej stanu.
- Odpowiedni ubiór – pracodawca jest zobowiązany do przekazania pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej zgodnej ze specyfiką stanowiska pracy. Dlatego zakładanie butów z metalowymi łatami, fartuchów ochronnych i odzieży BHP może zniwelować niebezpieczne sytuacje wciągnięcia zbyt luźnej bluzy, poślizgnięcia się w złym obuwiu czy też zmiażdżenia stopy.
- Nie przekraczajmy swoich kompetencji – często bywa tak, że podczas nieobecności pracownika zostajemy poproszeni o pomoc przy jego stanowisku pracy, co łączy się z przekraczaniem naszych możliwości i umiejętności. Nie zgadzajmy się na pracę, do której nie posiadamy kwalifikacji i do której nie zostaliśmy odpowiednio przeszkoleni.
Powyższe rady stanowią niejako elementarz każdego pracownika, który ma do czynienia z maszynami. Na całość bezpieczeństwa i higieny pracy wpływa naprawdę wiele czynników. Ważne, by pamiętać, że wiele z nich możemy stosować bez zbędnych nakładów pracy czy pieniędzy. Przede wszystkim zawsze pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejszą wartością i nie warto nim szafować nawet za wysokie wynagrodzenie.