Projektowanie hali produkcyjnej – na jakie elementy należy zwrócić uwagę

Projektowanie hali produkcyjnej – na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Jeśli inwestycja ma się zwrócić, musi zostać zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz wkład finansowy jest równie wysoki, jak oczekiwania odnośnie przyszłych zysków. W przypadku hal produkcyjnych kluczowym etapem prac jest zaprojektowanie obiektu.

Projektując halę produkcyjną, należy odpowiedzieć sobie na sześć prostych pytań rozpoczynających się od słów: co, gdzie, jak, kiedy, kto oraz za ile. Przyjrzyjmy się teraz po kolei każdemu z nich.

Co? Hala produkcyjna

Patrząc z zewnątrz, okiem laika, można dojść do niesłusznego wniosku, że wszystkie hale są do siebie bardzo podobne. W rzeczywistości znacznie różnią się między sobą, a jednym z głównych powodów tych różnic jest przeznaczenie obiektów.

Inaczej będziemy przygotowywać projekt hali produkcyjnej nastawionej na przetwarzanie lub wytwarzanie konkretnych wyrobów, a inaczej podejdziemy do projektu hali magazynowej. W każdej z nich inne kwestie są priorytetami, dlatego już tak podstawowe elementy jak powierzchnia i wysokość powinny być dostosowane do przeznaczenia obiektu.

Gdzie, czyli lokalizacja hali

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przystępując do projektowania hali produkcyjnej jest jej lokalizacja. Umiejscowienie hali produkcyjnej ma duże znaczenie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Architekt powinien więc brać pod uwagę zarówno kwestie związane z sąsiedztwem przyszłego obiektu produkcyjnego, jak i możliwości jego budowy ze względu na warunki gruntowe.

Jak? Wybór technologii budowy hali

Bardzo ważne na etapie projektowania hali produkcyjnej jest podjęcie decyzji o rodzaju przyszłej konstrukcji obiektu. Wyboru warto dokonać po przemyśleniu poniższych kwestii:

  • jakie będzie (docelowe) przeznaczenie hali?
  • na jakim terenie i w jakim otoczeniu będzie funkcjonowała?
  • co będzie produkowane w hali i jakie będzie jej „obciążenie ogniowe”?
  • czy będzie ona w przyszłości rozbudowywana?

Do budowy danej hali produkcyjnej powinien zostać wybrany optymalny rodzaj konstrukcji, uzupełniony o szczelną i estetyczną obudowę i odpowiednio dobrany system oświetlenia, ogrzewania i wentylacji.

Jedną z możliwości jest hala o konstrukcji stalowej – za tym rozwiązaniem przemawia niejednokrotnie szybkość budowy i „lekkość” samej konstrukcji. Podczas projektowania hali produkcyjnej można również zdecydować się na konstrukcję mieszaną, inaczej nazywaną hybrydową, która zakłada zastosowanie elementów żelbetowych oraz stalowych. Konstrukcje hybrydowe stosuje w halach, które muszą spełniać podwyższone wymogi ochrony przeciwpożarowej ze względu na swą specyfikę i przeznaczenie.

W wyjątkowych okolicznościach pozostaje jeszcze wariant hali żelbetowej i hali murowanej.

Kiedy stawiać halę produkcyjną?

W przypadku hal stalowych pora roku, w której odbywa się proces budowy, nie ma większego znaczenia dla trwałości konstrukcji. To pytanie jest zasadne tylko w odniesieniu do hal murowanych – niektórych prac (tzw. „mokrych”) nie można przeprowadzać w niskich temperaturach.

Kto i za ile zbuduje halę?

Odpowiedź na przedostatnie pytanie zależy oczywiście od samego inwestora. Każdy, kto lokuje pieniądze w tak duże i skomplikowane przedsięwzięcie, zdaje sobie sprawę, jak wiele będzie zależeć od umiejętności firmy wykonawczej. W inwestycjach tego rodzaju wszystko musi zagrać perfekcyjnie.

Wniosek jest więc prosty – każda nieprzemyślana „oszczędność” w tej materii prędzej czy później da o sobie znać. Wybierając wykonawcę hali, warto zwrócić się o pomoc do firm o ugruntowanej pozycji w branży, takich jak na przykład łódzka firma Ocmer – na profilach internetowych firmy (www, LinkedIn, Facebook) znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat kompleksowego procesu budowy hal produkcyjnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij