Punkty zbiórek odpadów – jak prawidłowo zabezpieczyć teren

Punkty zbiórek odpadów – jak prawidłowo zabezpieczyć teren?

W każdej gminie, miejscowości zatrudniona zostaje firma, która zajmuje się odpowiednim wywożeniem śmieci z prywatnych nieruchomości, a także firm. Wszystkie zebrane odpady kumulowane są w jednym miejscu. W każdej okolicy występuje przynajmniej jeden taki punkt. Tworzone są one przez gminę, lub jej jednostkę organizacyjną. Podczas organizowania takiego miejsca, warto zwrócić uwagę na akta prawne, które regulują jak ma wyglądać taki punkt, jakie zabezpieczenia powinne zostać zastosowane, itd.

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Najistotniejszym elementem jest znalezienie odpowiadającego terenu, który będzie spełniał wszystkie postawione wymogi. Kolejno przeanalizować należy wszystkie szczegóły, takie jak np. dojazd dla ciężkich samochodów, nie tylko śmieciarek. Podczas budowania takiego miejsca konieczne są specjalne maszyny, pojazdy, które będą dostarczać ciężkie materiały takie jak, np. elki betonowe. Istotnym elementem jest również dostęp do mediów. Pamiętać jednak należy, że punkt nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, ze względu na możliwość powstawania konfliktów społecznych.

Prawidłowe zabezpieczenie

Każdy punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych powinien posiadać odpowiednie i spełniające wymagania zabezpieczenia. Zapewniać muszą ochronę życia i zdrowia ludzi i zwierząt oraz ochronę środowiska. Ważne jest wyposażenie w urządzenia lub systemy zapewniające zagospodarowanie wód opadowych i ścieków przemysłowych pochodzących z terenu punktu. Istotnym elementem jest także zabezpieczenie i rozplanowanie przechowywanych śmieci. W większości miejscach używane są elki betonowe. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie skarp, nasypów, przed osunięciem i stworzeniem zagrożenia. Dodatkowo często używane do oddzielania terenów o różnych wysokościach. Elki oporowe przenoszą naciskany ciężar na powierzchnię, na której są ustawione. Warto dodać, że elka betonowa jest wytrzymała i trwała, odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego często znajduje zastosowanie w innych dziedzinach, m. in.: w budownictwie, czy przemyśle. Do ciekawych zalet jakie posiadają elki betonowe jest prosty i szybki montaż, oczywiście przez odpowiednie maszyny, sprzęty ułatwiające. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu. W ofertach wielu firm elki oporowe znajdziemy w różnych rozmiarach, które będą nam odpowiadać. Zastosowane w większej ilości tworzą mury oporowe.

Odpowiednie przystosowanie PSZOK-u

Punkty do segregowania śmieci tak naprawdę dostępne są dla wszystkich. Firmy odpowiadające za prawidłowy odbiór śmieci z prywatnych nieruchomości niestety nie mogą zabierać wszystkiego co tylko wystawimy. Odpady wielkogabarytowe, oraz inne, niebezpieczne odpady powinny zostać dostarczone do punktów, osobiście przez mieszkańców. Oczywiście dojazd do tych miejsc jest bezpieczny i łatwy. Również śmieci znajdujące się na wysypisku nie zagrażają nam, ponieważ są odpowiednio zabezpieczone przez elki oporowe. Dodatkowo w wielu miejscach przygotowane zostały ułatwienia, w postaci wielkich kontenerów przed placem. W punktach dostępne są również pomieszczenia, lub wyznaczone miejsca, ogrodzone najczęściej przez elki betonowe, gdzie można składować odpady, np. gruz (który może zostać ponownie wykorzystany), elektroniczne sprzęty, odpady niebezpieczne. Jak widać elka betonowa w takich miejscach stosowana jest w każdej sytuacji, dzięki czemu nie musimy obawiać się bezpiecznego wjazdu na punkt zbioru odpadów. Są one trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Zbiór odpadów komunalnych

Jak już wiadomo, każda gmina powinna posiadać swój punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Zbieranie śmieci odbywa się przez specjalnie zatrudnioną firmę, która jeździ według ustalonego harmonogramu. W wyznaczone dni zbierane są odpady niesegregowane, a w inne segregowane. Ma to duży wpływ na środowisko, ponieważ punkty posiadają wyznaczone tereny na specjalne odpady. Do wyznaczania, odgradzania służy elka betonowa, która w większej ilości tworzy mur oddzielający. W wielu miejscach zaczęły powstawać technologiczne instalacje, sprzęty, które odpowiadają za prawidłowe przetwarzanie odpadów. Duże znaczenia ma zastosowana elka betonowa, która zapobiega niepotrzebnemu mieszaniu się śmieci.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij