Rewolucja w odwadnianiu dachów płaskich – innowacyjny system modułowy
Każdy, kto na bieżąco śledzi trendy architektoniczne, z pewnością zauważył, że aktualnie triumfuje moda na wszechobecny minimalizm. Surowe budynki o jednolitej barwie nie przyciągają dziś wybujałą formą, lecz ciekawą fakturą, spokojem i wyważoną, masywną bryłą. W taką stylistykę doskonale wpasowują się dachy płaskie. Tego rodzaju konstrukcje mają sporo zalet (można na nich nawet założyć ogród), ale wiążą się niestety z pewnym wyzwaniem: trudniejszym odprowadzaniem wody. Na szczęście i na to istnieje sposób. Odwadnianie dachów płaskich nie musi już spędzać nam snu z powiek!
Tradycyjne metody odwadniania
Od strony praktycznej, pozbycie się wody z dachu płaskiego jest dużo trudniejsze niż w przypadku dachu spadzistego. Jeśli dach posiada wyraźne nachylenie, woda sama spływa z niego do rynny, a stamtąd dostaje się na ziemię lub do studzienki. Dach płaski nachylony jest zaś bardzo nieznacznie, zazwyczaj do kilkunastu stopni, woda ma więc tutaj utrudnioną “drogę ucieczki”. By odprowadzić ją z konstrukcji tego typu, stosuje się metodę podciśnieniową albo grawitacyjną. Ta pierwsza polega na tym, że gdy woda w rurach spustowych przekroczy pewien poziom, następuje automatyczne zamknięcie dopływu powietrza, a woda całkowicie wypełnia rury – po czym za sprawą zwiększonego ciśnienia zaczyna przepływać przez nie z dużą prędkością. Jeśli chodzi zaś o metodę grawitacyjną, stosuje się tutaj wpusty umieszczone na dachu oraz rury ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu. Woda płynie tu z mniejszą prędkością niż w systemie podciśnieniowym, “zabierając” ze sobą powietrze i zanieczyszczenia – potrzebne są więc rury o nieco większej średnicy.
Odwodnienie dachu płaskiego w systemie grawitacyjnym jest możliwe poprzez zakup pojedynczych elementów (wpustów dachowych, rur kanalizacyjnych i rur spustowych) u różnych dostawców, tak jak to bywało do tej pory, albo poprzez zakup gotowych setów z zestawem potrzebnych elementów od jednego dostawcy. Takie rozwiązanie do swojej oferty w 2018 r. wprowadziła firma Galeco.
System modułowy
System Galeco DACHY PŁASKIE zapewnia jednocześnie wygodę, szczelność i ogromną wydajność. Największą zaletą tego systemu, a tym samym rozwiązaniem, którego nie opracowano jeszcze nigdy wcześniej, jest jego modułowość. Firma Galeco oferuje bowiem kompleksowe narzędzie do odwadniania dachów płaskich, w którym połączono wpust dachowy, rurę okrągłą fi 110 mm oraz przejście przez attykę-adapter. Gotowe zestawy mogą występować w różnych konfiguracjach i wersjach kolorystycznych. Przykładowo, do odwodnienia dachów płaskich przy zastosowaniu systemu modułowego Galeco pasują takie systemy rynnowe, jak np. STAL2, PVC2 czy bezokapowe, które standardowo służą do odwodnienia dachów skośnych.
Adapter – element kluczowy
Jednym z elementów powyższego systemu, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest specjalny adapter. Pozwala on na połączenie wpustów dachowych i attykowych z rurami spustowymi o profilu kwadratowym, dzięki czemu można otrzymać modny i elegancki wygląd systemu – niemożliwy do uzyskania w przypadku zwykłego systemu odprowadzania wody z dachów płaskich. Połączenie dolnej części adaptera i rury spustowej można uzyskać na następujące sposoby:
-
łącząc adapter ze stalową, kwadratową rurą spustową o przekroju 80×80 mm z systemu Galeco STAL2 i poprowadzić rurę po elewacji budynku,
-
łącząc adapter z rurą spustową z systemu Galeco BEZOKAPOWY, dzięki czemu można uzyskać taki system odprowadzania wody, który będzie niewidoczny z zewnątrz, a tym samym znakomicie wpisujący się w aktualne trendy.
Połączenie adaptera z wpustem attykowym jest w 100% szczelne – a wszystko dzięki specjalnej uszczelce trapera.
System Galeco DACHY PŁASKIE to innowacyjne rozwiązanie przeznaczone dla wszystkich, którym zależy na estetycznym i minimalistycznym wykończeniu połączonym z maksymalną efektywnością. Odprowadzanie wody z dachów płaskich jeszcze nigdy nie było tak proste!