Kompresory to urządzenia o niemal nieograniczonych możliwościach zastosowania. W praktyce jednak o tym, do czego możesz je wykorzystać, decydują ich parametry. Poznaj najpopularniejsze rodzaje kompresorów oraz charakterystyczne dla nich elementy, które mają wpływ na ich zastosowanie! Taka wiedza pozwoli Ci dokonać bardziej świadomego zakupu i wybrać model w pełni dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by zdecydować jaki kompresor będzie dla Ciebie najlepszy!
Kompresor – jaki wybrać?
Na rynku funkcjonuje zadziwiająco wiele rodzajów kompresorów, które różnią się między sobą przede wszystkim typem mechanizmu sprężającego. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą kompresory śrubowe oraz tłokowe.
Sprężarki śrubowe to zaawansowane technologicznie urządzenia do zastosowań przemysłowych. Mogą pracować w trybie ciągłym i osiągać bardzo wysokie wydajności. Ten rodzaj kompresora polecany jest przede wszystkim do średnich i dużych zakładów produkcyjnych oraz przemysłowych, a także jako podstawa dużych instalacji sprężonego powietrza. Z uwagi na dość wysoką cenę zakupu i spore koszty eksploatacji, grono użytkowników tych sprężarek jest wąskie i mocno wyspecjalizowane.
W przypadku drugiego typu kompresorów mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Sprężarka tłokowa to urządzenie ekonomiczne, łatwe w serwisowaniu i wyjątkowo proste w obsłudze. Z powodzeniem można wykorzystywać je zarówno w domu, ogrodzie i przydomowym garażu, jak i w profesjonalnych warsztatach i zakładach usługowych różnych branż. Choć budowa i mechanika działania kompresorów tłokowych jest bardzo prosta, to jednak mieści się w niej kilka znaczących niuansów. Poznaj wszystkie z nich, by dowiedzieć się, jaki rodzaj kompresora jest dla Ciebie odpowiedni!
Kompresor olejowy a bezolejowy – różnice w zastosowaniu
W grupie sprężarek tłokowych wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów: olejowe i bezolejowe. Standardowo prawidłowa praca bloku tłokowego wymaga użycia środka smarnego w postaci specjalistycznego oleju, który niweluje tarcie podczas ruchu tłoka w cylindrze, pełni funkcję chłodzącą oraz częściowo wyłapuje zanieczyszczenia.
Olej wymaga uzupełniania oraz regularnej wymiany, dlatego kompresory olejowe są nieco bardziej wymagające pod względem konserwacji. Odwdzięczają się jednak znacznie wyższą wydajnością efektywną, co oznacza, że są w stanie wygenerować większą ilość sprężonego powietrza w jednym cyklu sprężania (wyrażoną najczęściej w l/min). Zwykle wyposażone są również w zbiorniki o większej pojemności. Większa wydajność to dłuższe cykle Twojej pracy z urządzeniem oraz większe możliwości wykorzystania narzędzi pneumatycznych, które mają własne wymagania co do ilości medium roboczego potrzebnego do ich sprawnego funkcjonowania. Jeśli kompresora zamierzasz używać dość często i w towarzystwie narzędzi pneumatycznych, model olejowy jest tym, czego potrzebujesz. Z nim możesz pozwolić sobie na znacznie więcej! Jeśli jednak planowane przez Ciebie prace wymagają wysokiej jakości sprężonego powietrza (np. lakierowanie), musisz wyposażyć urządzenie w zestaw filtrów do uzdatniania medium roboczego.
Kompresor bezolejowy do sprawnej pracy nie potrzebuje żadnych dodatkowych środków smarnych. Wynika to ze specyficznej budowy tłoka, który w tych modelach wykonany jest ze specjalnego materiału odpornego na tarcie. Kompresory tego rodzaju są znacznie mniejsze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Ich największą zaletą jest wysoka jakość sprężanego powietrza, całkowicie pozbawionego cząstek olejowych. Dlatego są one wyjątkowo przydatne w pracach, w których wymagane jest czyste medium robocze, np. przy przedmuchiwaniu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, oczyszczaniu ścian przed malowaniem, czyszczeniu wrażliwych powierzchni oraz amatorskim lakierowaniu niewielkich elementów. Jako sprzęt wymagający minimalnej konserwacji, kompresor bezolejowy jest szczególnie polecany początkującym użytkownikom o mniejszych wymaganiach. Jak bowiem powszechnie wiadomo: coś za coś. Tego rodzaju kompresory, choć mają wiele zalet, są zwykle wyposażone w dużo mniejsze zbiorniki, a ich wydajność jest znacznie niższa. Mogą nie sprawdzić się przy dłuższych i bardziej zaawansowanych pracach z wymagającymi narzędziami pneumatycznymi.
Jaki kompresor do domu i garażu, a jaki do profesjonalnego warsztatu?
Kiedy dokonasz już wyboru między kompresorem olejowym a bezolejowym, zwróć uwagę na pozostałe elementy, które stanowią podstawę popularnych podziałów na „kompresor do domu”, „kompresor do garażu” czy „kompresor do warsztatu”.
Jednym z kluczowych parametrów jest wspomniana już wydajność kompresora, która w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Do prostych prac przydomowych i sezonowego pompowania opon, piłek, materacy czy basenów wystarczająca będzie wydajność na poziomie 100-150 l/min. Do bardziej skomplikowanych prac w przydomowym garażu wybierz sprężarkę o wydajności nawet do 300 l/min. Ta granica to bezpieczne minimum dla kompresorów warsztatowych, choć do sprawnej pracy zaleca się urządzenia o wydajności 500 l/min lub większej.
Równie istotne jest ciśnienie sprężonego powietrza, jakie generuje kompresor. Ma ono szczególne znaczenie podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi. Standardowe kompresory tłokowe osiągają maksymalne ciśnienie w granicach od 6 do 10 bar. Oznacza to, że ciśnienie wydmuchiwanego powietrza nigdy nie przekroczy wartości tego parametru. Do prostych przydomowych prac porządkowych z mniej wymagającymi narzędziami, w zupełności wystarczą urządzenia o ciśnieniu 6 bar. Do bardziej zaawansowanych prac w garażu zaleca się kompresory 8 bar, a nawet kompresory 10 bar, powszechnie używane w profesjonalnych warsztatach. Jeśli szukasz sprężarki o wyższych parametrach, Twoje zainteresowanie powinny wzbudzić kompresory tłokowe przemysłowe, które potrafią zwiększać ciśnienie powietrza nawet do 14 bar. Bogaty wybór takich modeli oferuje np. polska firma Airpress.
Kompresor 50l – zbiornik powietrza a wartość użytkowa
Nie bez powodu to właśnie ta liczba znalazła się w tytule. Kompresory ze zbiornikami o pojemności 50 litrów należą bowiem do modeli najchętniej kupowanych do garaży i gospodarstw domowych. I rzeczywiście, najlepiej odpowiadają na ich podstawowe potrzeby. Jeśli jednak kompresor ma służyć Ci do bardziej zaawansowanych prac ze sprężonym powietrzem, taka pojemność może okazać się niewystarczająca. Dlaczego?
Warto pamiętać, że sprężarka tłokowa nie jest stworzona do pracy ciągłej. Tryb pracy tego rodzaju kompresora podzielony jest na dwa etapy: czas pracy i czas odpoczynku. Pierwszy oznacza czas, w którym silnik napędza blok tłokowy – czyli właściwy czas sprężania powietrza i wypełniania zbiornika. Kiedy ciśnienie powietrza w zbiorniku osiągnie maksymalną wartość np. 10 bar, urządzenie samoczynnie się wyłącza. Wówczas rozpoczyna się czas odpoczynku kompresora, a jednocześnie właściwy czas Twojej pracy. W praktyce oznacza to, że im większa pojemność zbiornika, tym dłużej możesz pracować ze sprężonym powietrzem o odpowiednim ciśnieniu.
Dlatego pojemność zbiornika powinna być dopasowana do specyfiki pracy i narzędzi pneumatycznych, których będziesz używać. Mniejsze pojemności – od 24 do 100 litrów – sprawdzą się przy pracach o charakterze interwałowym, charakteryzujących się krótkimi, intensywnymi odcinkami działania urządzenia. Jeśli jednak planujesz używać kompresora do malowania natryskowego, szlifowania, piaskowania czy lakierowania, wybierz kompresor ze zbiornikiem o większej pojemności – między 300 a 500 litrów. Z takim urządzeniem narzędzia będą działać bez zarzutu, a Twoja praca będzie prawdziwą przyjemnością!
Jeśli nadal nie masz pewności, jaki kompresor wybrać, zasięgnij porady fachowca, który pomoże Ci wybrać sprężarkę adekwatną do Twoich potrzeb!