Rolety zewnętrzne na okna dachowe – zalety użytkowania

Pomieszczenia na poddaszu to zazwyczaj miejsca w domu lub mieszkaniu, które najszybciej się nagrzewają. To szczególnie uciążliwe podczas upalnych dni w sezonie letnim. Aby zaoszczędzić na klimatyzacji, warto rozważyć zakup rolet zewnętrznych. W artykule piszemy, jakie są inne zalety rolet zewnętrznych dachowych, oprócz zaciemniania pomieszczenia. Podpowiadamy też, czym się kierować na etapie zakupu oraz jak dobrać takie rolety.

Charakterystyka rolet zewnętrznych dachowych 

Rolety zewnętrzne dachowe to wyposażenie dodatkowe do okien, które – jak wskazuje nazwa – montuje się od ich zewnętrznej strony. Podstawowym przeznaczeniem tych systemów jest zaciemnienie pomieszczeń na poddaszu oraz ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem. W efekcie korzystanie z pokoi zlokalizowanych na ostatniej kondygnacji staje się o wiele bardziej komfortowe, bez względu na porę roku. Rolety zewnętrzne na okna dachowe produkuje się z aluminiowych lameli połączonych łącznikiem z tworzywa sztucznego. Tak solidne wykonanie zapewnia odpowiednią wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. Przy okazji, dzięki szerokiej gamie dostępnych kolorów, roleta może stanowić efektowne wykończenie dachu. W zależności od sposobu sterowania wyróżnia się następujące rodzaje rolet dachowych zewnętrznych:

  • rolety sterowane za pomocą Wi-Fi (z poziomu aplikacji);
  • rolety z technologią Z-Wave (sterowanie za pomocą sieci bezprzewodowej);
  • rolety Solar (wyposażone w panel solarny i sterowane pilotem). 

Oprócz tego, w ofercie znanego producenta okien dachowych FAKRO można znaleźć rolety zewnętrzne z opcją sterowania manualnego (przy użyciu korby) czy też za pomocą przełącznika elektrycznego: https://sklep.fakro.pl/rolety/rolety-zewnetrzne-na-okna-dachowe.html. Wszystkie rolety FAKRO są objęte 2-letnią gwarancją producenta. 

Zalety rolet zewnętrznych na okna dachowe 

Najważniejszym powodem, dla którego większość kupujących decyduje się na wybór rolet zewnętrznych dachowych, jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jednak możliwość zaciemnienia pomieszczeń na poddaszu czy obniżenie temperatury to nie jedyne zalety tego typu rozwiązań. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rolety dachowe montowane od zewnątrz przydają się nawet jesienią i zimą – wtedy przyczyniają się do ograniczania strat ciepła, a tym samym wpływają na mniejsze koszty ogrzewania. Kolejną ważną zaletą rolet dachowych jest ochrona przed hałasem z zewnątrz, co jest szczególnie ważne dla właścicieli domów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic. Rolety zewnętrzne dachowe, oprócz komfortu, zapewniają też poczucie prywatności na poddaszu za sprawą całkowitego zaciemnienia szyby. Wpływają też na poziom bezpieczeństwa domowników, dzięki temu, że stanowią dodatkową barierę, która utrudnia potencjalnym włamywaczom przedostanie się do środka domu. Nie można też zapomnieć o sposobach użytkowania rolet dachowych – możliwość sterowania za pomocą smartfona lub sieci bezprzewodowej to ogromne ułatwienie i wygoda dla użytkowników. 

Jak dobrać i zamontować rolety zewnętrzne na okna dachowe?

Szukając odpowiednich rolet dachowych do okien na poddaszu, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad sposobem sterowania. Jak już była mowa – do wyboru jest szereg opcji – do sterowania ręcznego do nowoczesnych systemów z zakresu smart home. Następnie trzeba dopasować kolor rolety, a wreszcie – właściwie dobrać jej rozmiar. Jak prawidłowo dopasować wielkość produktu? W tym celu należy odczytać informacje widoczne na tabliczce znamionowej na skrzydle okna. Nie trzeba dokonywać pomiaru szerokości i długości okna, chyba, że nie ma na nim tabliczki znamionowej lub nie można odczytać danych. Wówczas najlepiej skonsultować się z pracownikiem danego sklepu, który pomoże dopasować właściwy rozmiar rolety zewnętrznej. Montaż rolet zewnętrznych na okna dachowe nie jest skomplikowany, ale konieczne jest postępowanie zgodnie z instrukcją producenta. W razie wystąpienia trudności lepiej skorzystać z pomocy fachowców, aby nie uszkodzić rolety.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij