Samodzielne malowanie mieszkania – 4 kroki do osiągnięcia sukcesu

Samodzielne malowanie mieszkania – 4 kroki do osiągnięcia sukcesu

Malowanie ścian to czynność, którą co jakiś czas trzeba w domu wykonać, by utrzymać porządek i świeżość. Niegdyś prace te zlecano fachowcom, jednak coraz nowocześniejsze materiały i urządzenia sprawiły, iż obecnie jest to czynność dostępna niemal dla każdego. Dzięki temu jesteśmy uniezależnieni od terminów, w których mogą wykonać swą pracę specjaliści, samodzielnie możemy dobrać kolorystykę, pomalować cały dom, posprzątać i cieszyć się odnowionym otoczeniem. O czym szczególnie trzeba pamiętać, kiedy sami malujemy mieszkanie?

  1. Jak wybrać odpowiedni kolor?

  2. Jakie farby zastosować?

  3. Przygotowanie do malowania

  4. Malujemy!

Jak wybrać odpowiedni kolor?

Dobór odpowiedniej barwy w pokoju zawsze bywa kłopotliwy. Wprawdzie mamy zawsze jakąś wizję, jednak wszelkie próbki, które nanosimy na ścianę nie wyglądają tak, jak w wyobraźni. Rozwiązaniem może być specjalny program komputerowy, który symuluje wygląd pomieszczenia w wybranej kolorystyce. Dzięki temu przekonamy się na własne oczy, jaki będzie efekt końcowy. Odpowiedni dobór barw zależy od przeznaczenia pomieszczenia i jego wielkości, jak również nasłonecznienia. Należy również pamiętać o tym, by wybrany kolor współgrał z meblami, znajdującymi się w pokoju. Wybierając dobrze zaopatrzony sklep z farbami będziemy mogli być pewni, iż osiągniemy satysfakcjonujący efekt.

Jakie farby zastosować?

W sklepach, takich jak na przykład Dekoratorium, można znaleźć klika rodzajów farb. Odpowiedni typ wybieramy w zależności od powierzchni malowanej oraz pomieszczenia, które odnawiamy. Najpopularniejsze są farby akrylowe oraz lateksowe, ze względu na dużą wszechstronność oraz możliwość zastosowania niemal na każdej powierzchni. Te drugie najlepiej stosować w przedpokojach, korytarzach i niewielkich pomieszczeniach, gdyż są one bardzo odporne na zabrudzenia. Z kolei farby winylowe, dzięki swym właściwościom zalecane są do malowania elewacji. Tworzą grubą powłokę, nie ulegającą zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Popularne są również odmiany krzemianowe, z powodzeniem stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Odpowiedni rodzaj można wybrać na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/

Przygotowanie do malowania

Ponieważ poszukujemy najlepszej farby sklep internetowy będzie dobrym rozwiązaniem – dzięki temu także wszystkie niezbędne narzędzia kupimy w jednym miejscu, z dostawą do domu. Zanim jednak zaczniemy, warto przygotować się do całego przedsięwzięcia. Jeśli odnawiamy pomieszczenie, ściany należy najpierw wyczyścić – w miarę możliwości usunąć stare warstwy farby, a powierzchnię odtłuścić i wyszorować. Wszelkie nierówności powinno się zlikwidować poprzez naniesienie gładzi szpachlowej i wyrównanie powierzchni. W przypadku pierwszego malowania można zacząć od zagruntowania, bądź to domowym sposobem (mieszaniną mydła szarego z wodą) bądź z wykorzystaniem dostępnych w sklepie specjalnych preparatów. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy w końcu nanieść farbę.

Malujemy!

W końcu nadchodzi ten moment, kiedy zaczynamy malować swoje mieszkanie. Nie jest to szczególnie trudne, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim – jeśli już zaczniemy, malujmy ścianę do końca, bez odkładania tej czynności na drugi dzień. Może to skończyć się tak, iż poszczególne fragmenty będą miały różne odcienie, a tego chcielibyśmy uniknąć. Malowanie zacząć powinniśmy od sufitu, by następnie przejść do okolic przy oknach i drzwiach, a także miejsc, w których występują powierzchnie o różnych kolorach. Nowo malowane ściany należy pokryć podwójną warstwą farby. Bardzo istotne jest także unikanie produktów mało znanych firm i zaopatrzenie się w materiały renomowanych producentów, na przykład: https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Magnat/c/b2c-magnat . Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek i osiągnięcie satysfakcjonującego efektu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij