Sąsiad zalał mi mieszkanie – co mam zrobić?

Co zrobić gdy sąsiad zalewa mi mieszkanie? Jeśli szukasz rozwiązania problemu, jakim jest zalanie mieszkania, postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Przede wszystkim podpowiemy jak zgłosić zalanie mieszkania, a także ustalimy kto zgłasza zalanie mieszkania. Dowiesz się również, czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje zalanie przez sąsiada.

Sąsiad zalał mi mieszkanie – nie mam ubezpieczenia… 

Czy sytuację da się uratować bez ponoszenia strat i dodatkowych kosztów? Przede wszystkim musisz ustalić przyczyny zalania mieszkania. Zalanie mieszkania w bloku zwykle wiąże się z awarią instalacji bądź niedopatrzeniem osób trzecich. To ile wody by zalać mieszkanie potrzeba nie ma znaczenia. Jeśli woda poczyniła szkody w Twoim mieszkaniu, musisz wiedzieć gdzie zgłosić zalanie mieszkania przez sąsiada. Działanie leży po Twojej stronie. Oczywiście pierwsze kroki należy poczynić w kierunku ubezpieczyciela, aby w oparciu o właściwą polisę żądać należnego odszkodowania. Po ustaleniu kto odpowiada za zalanie mieszkania, możesz ubiegać się o rekompensatę od sprawcy. Zastanawiasz się, kto płaci za zalanie mieszkania, jeśli sąsiad nie posiadał ubezpieczenia? W takiej sytuacji szkody zostaną pokryte z Twojej polisy, o ile uwzględnia ona taką ewentualność. Natomiast jeśli jednak ani Ty, ani sąsiad nie byliście ubezpieczeni w momencie zaistnienia domowej powodzi, masz prawo dochodzić prawa do odszkodowania przed sądem.   

Zalanie mieszkania w bloku – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Zalane mieszkanie to stres związany ze stratami materialnymi i koniecznością napraw, a nawet remontem lokum. Jeśli nie wiesz, ile odszkodowania za zalanie sufitu, a ile za ściany i podłogi Tobie się należy, zwróć się o pomoc do rzeczoznawcy. Jego zadaniem jest sporządzenie stosownego protokołu, na bazie którego określona zostanie wysokość należnego Ci odszkodowania. Aby jednak otrzymać zadośćuczynienie za zalanie mieszkania, koniecznie musisz zgromadzić jak najwięcej dowodów dokumentujących zdarzenie. Zdjęcia, nagrania, zeznania świadków – to wszystko, wraz ze szczegółowym opisem szkód, będzie pomocne podczas ubiegania się o odszkodowanie. Pomoże to również ustalić, czy za wyrządzone szkody odpowiadają bezpośrednio sąsiedzi, czy też zarządca budynku. Poszukiwania sprawcy często warto rozpocząć od podmiotu odpowiedzialnego za konserwację i naprawy wspólnych części obiektu, których wadliwa konstrukcja może okazać się przyczyną zalania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij