Dzisiaj bardzo często stawiamy na właściwą izolację ścian zewnętrznych, ponieważ nie ma innego sposobu, który pozwoliłby nam ograniczyć ilości energii zużywanej do ocieplenia pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Oczywiście każdy system ma swoje zalety, jak i wady, dlatego warto się przekonać samemu, która opcja będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Podczas wyboru musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, tylko w taki sposób będziemy w stanie wybrać coś naprawdę użytecznego. Coraz częściej zaleca się różne systemowe rozwiązania związane z ociepleniem ścian zewnętrznych. Należy pamiętać, że wszystkie materiały użyte, do tego typu prac muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające jakość. Atesty są ważne, ponieważ tylko taki materiał sprawdzi się na dłuższy czas. Nie każdy jednak ma świadomość tego, że tańsze systemy ocieplenia nie są w stanie zagwarantować nam takiej lub zbliżonej jakości, jak nowsze, dlatego musimy dość jasno sprecyzować swoje oczekiwania co do konkretnego produktu.

Materiały uniwersalne

Pamiętajmy, że wszystko ma swój cel, a dobry materiał izolacyjny na pewno sprawdzi się dobrze w każdych warunkach. Nie płacimy tylko za sam materiał, ale i za robociznę, co powinniśmy uwzględnić w kosztach po to, aby się zabezpieczyć. Nie są to szczególnie niskie ceny, ponieważ za metr kwadratowy izolacji styropianowej zapłacimy około 70 złotych.

Ocieplenie plus elewacja to koszt kolejnych 70 złotych a co za tym idzie, za dwie rzeczy zapłacimy już 140 złotych i to tylko za jeden metr kwadratowy, a mieszkanie ma tych metrów z 50 w zależności od wielkości pomieszczeń. W Internecie możemy znaleźć tańsze materiały, ale nikt nie zapewni nas o ich skuteczności, zwłaszcza podczas zmieniających się warunków. Oczywiście są takie okazje i można z nich skorzystać, ale trzeba się dobrze na tym wszystkim znać, aby nie popełnić błędu. System ocieplenia musi być przemyślany i wymagana jest stuprocentowa dokładność wykonania.

Likwidujemy szpary i szczeliny

Najważniejszym elementem jest ocieplenie newralgicznych miejsc, znajdujących się pod oknami czy drzwiami, aby zapewnić w ten sposób lepszą szczelność. Dobrze wykonana wewnętrzna izolacja pozwala na zmniejszenie straty ciepła, co jest odczuwalne w trakcie zimy.

Płacimy wtedy o wiele mniej pieniędzy za ogrzewanie, więc jest to duża oszczędność. System musi być przemyślanie zaprojektowany, dlatego większość prac związanych z ociepleniem lepiej zlecić firmom, które mają doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie. Materiał musi być dobrany z wyczuciem, a firma zajmująca się ociepleniem ścian i innych powierzchni na co dzień, na pewno będzie wiedziała, jaki system ocieplenia najlepiej pasuje do naszego mieszkania.

Planowanie z wyprzedzeniem

Najlepiej jeśli wszystko jest zaplanowane na długo przed rozpoczęciem prac, ponieważ wtedy wiemy mniej więcej, jak ma wyglądać nasze ocieplenie w praktyce i realizacja takiego zadania jest łatwiejsza. Niestety czasem nie ma takowego planu i wszystkie działania prowadzone są bez konkretnych wytycznych. W takich warunkach tylko profesjonalna firma poradzi sobie z tym zadaniem najlepiej i warto wydać nieco więcej, mając pewność, że system ocieplenia ścian zostanie wykonany właściwie.

Nie należy bać się nowych rozwiązań w niektórych pomieszczeniach, można postawić nawet na regipsy, ponieważ zapewnią one wyższy współczynnik ciepła, a co za tym idzie, jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny system wykonany za pomocą styropianu. Warto stawiać na dobre rozwiązania, to naprawdę się dzisiaj opłaca i trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli zależy nam na efektach naszej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ