Sprzedaż nieruchomości odziedziczonej. Co warto wiedzieć?

Często zdarza się, że w skład spadku wchodzi nieruchomość. Nie każdy spadkobierca chce zatrzymać odziedziczony lokal i staje wtedy przed koniecznością dopełnienia wszystkich formalności związanych z jego sprzedażą. Czy opłaca się sprzedać odziedziczone mieszkanie? Co warto wiedzieć na temat nieruchomości odziedziczonej w spadku, aby transakcja przebiegła sprawnie? Tego dowiedzą się Państwo z dzisiejszego wpisu.

Kiedy można sprzedać odziedziczoną nieruchomość?

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości jest możliwa od razu po uzyskaniu dokumentów potwierdzających posiadanie prawa do spadku. W tym celu należy udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Sprzedaż mieszkania odziedziczonego spadku wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% uzyskanego dochodu. Do końca 2018 roku prawo spadkowe stanowiło, że sprzedaż odziedziczonej nieruchomości wolna od podatku dochodowego może nastąpić po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym spadkobierca nabył spadek. Od 1 stycznia 2019 roku prawo podatkowe jest dużo bardziej łaskawe dla spadkobierców chcących sprzedać nieruchomość, ponieważ pięcioletni termin biegnie od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku

Jeżeli spadkobierca chce sprzedać odziedziczone mieszkanie, powinien skompletować niezbędne dokumenty. Niezbędne jest posiadanie wyżej wspomnianego postanowienia o nabyciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia. Warto przygotować także potwierdzenie uiszczenia podatku od spadku oraz odpis z księgi wieczystej, jeśli odziedziczona nieruchomość ją posiada. Nabywca może wystąpić także o zaświadczenie mówiące o tym, że w nieruchomości mieszkalnej nikt nie jest zameldowany.

Wycena nieruchomości przed sprzedażą — czy warto?

Wycena nieruchomości wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego może znacznie przyspieszyć proces sprzedaży. Rzeczoznawca sporządza operat szacunkowy, w którym opisuje wszystkie istotne czynniki mające wpływ na wartość obiektu. Zakup nieruchomości to poważna decyzja, której nikt nie podejmuje w pochopny sposób. Nie da się ukryć, że jednym z ważniejszych aspektów dla nabywcy jest atrakcyjna cena. Nie może być ona ani zbyt wysoka, ani podejrzanie niska. Zaniżenie wartości nieruchomości może wzbudzić w potencjalnym nabywcy obawy o ukryte wady. Takie posunięcie nie jest korzystne również dla sprzedającego, ponieważ naraża go na poważne straty finansowe. Z kolei zbyt wygórowana cena odstrasza zainteresowanych, którzy często i tak wolą zdecydować się na nieruchomość pochodzącą z rynku pierwotnego. Skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego przed sprzedażą odziedziczonej nieruchomości daje gwarancję uzyskania optymalnej ceny. Specjalista szacuje rzeczywistą wartość obiektu, biorąc pod uwagę szereg istotnych cech oraz sytuację panującą na lokalnym rynku nieruchomości.

Jaki podatek należy zapłacić od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości?

Spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomość po 1 stycznia 2019 roku, nie są zobligowani do uiszczenia podatku od jej sprzedaży, jeżeli do transakcji dochodzi po upływie 5 lat od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Nie można zapominać, że termin ten liczony jest w latach podatkowych, a nie kalendarzowych. Jeśli spadkobierca chce sprzedać nieruchomość przed upływem pięcioletniego terminu, może uniknąć płacenia podatku poprzez przeznaczenie środków uzyskanych z transakcji na realizację własnych celów mieszkaniowych.

Są sytuacje, w których uiszczenie podatku dochodowego jest nieuniknione. Podatek wynosi 19% osiągniętego dochodu. Dochód ze sprzedaży nieruchomości szacuje się, odejmując od uzyskanej ceny poniesione koszty uzyskania przychodu. Najistotniejszymi kosztami uzyskania przychodu, które mogą w znaczny sposób obniżyć wysokość podatku, są wydatki poniesione na zakup lub budowę nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. W przypadku odziedziczonej nieruchomości koszty uzyskania przychodu praktycznie nie istnieją. Spadkobierca uzyskał prawo do nieruchomości w sposób nieodpłatny. W takim przypadku można odliczyć wyłącznie poniesione koszty notarialne, czy kwotę przeznaczoną na uregulowanie podatku od spadku.

Kiedy sprzedaż odziedziczonej nieruchomości jest zwolniona z podatku?

Tak jak wyżej wspomniano, sprzedaż odziedziczonej nieruchomości jest zwolniona z podatku, jeżeli w momencie transakcji upłynęło 5 lat, od kiedy spadkodawca nabył lub wybudował daną nieruchomość. Innym sposobem na uniknięcie konieczności zapłaty podatku dochodowego jest przeznaczenie uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe. Ulga mieszkaniowa związana jest z pewnymi ograniczeniami. Na wydatkowanie środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe spadkobierca ma 3 lata od momentu złożenia stosownego oświadczenia we właściwym urzędzie skarbowym. Do własnych celów mieszkaniowych zalicza się nabycie budynku mieszkalnego lub gruntu pod jego budowę, ale także rozbudowa i remont własnej nieruchomości mieszkalnej. Jako wydatek na własne cele mieszkaniowe uznaje się także spłatę kredytu hipotecznego. Dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte przed datą sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij