Śruba DIN 931 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Śruba DIN 931 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Śruba to ważny element konstrukcyjny z powodzeniem stosowany w różnych branżach: budownictwie, energetyce, lotnictwie, czy motoryzacji do łączenia materiałów. Śruby występują w wielu odmianach, a różnią się budową i przeznaczeniem. Co warto wiedzieć o śrubie oznaczonej w ogólnie przyjętych normach symbolami DIN 931/ISO 4014/PN 82101?

Budowa i sposób mocowania śruby z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia

Jest to bardzo popularny model śruby przeznaczony do łączenia ze sobą przede wszystkim metalowych konstrukcji. Składa się ze łba w kształcie sześciokąta, zaś trzpień jest w części długości ogwintowany. Jego gładka powierzchnia jest przeznaczona do nałożenia podkładki, by wzmocnić mocowanie śruby. Na gwint można również nakręcić nakrętkę, co dodatkowo zabezpieczy przed wypadnięciem elementu. Do wkręcania tych śrub stosuje się klucz płaski zwykły lub z grzechotką.

Cechy charakterystyczne

Śruba zgodna z normą ISO 4014 posiada gwint metryczny, jego średnica jest wyrażona w milimetrach i mieści się w przedziale od M3 do M64 – dla szerokich śrub, których gwint ma ponad 6 centymetrów. Mode wykonany ze stali charakteryzuje się dobrą i bardzo dobrą wytrzymałością –i naczej klasą własności – od 5,6 do 12,9. Ten parametr, którego wartość zostaje umieszczona na łbie śruby, zawiera informacje o nominalnej wartości jej wytrzymałości na rozciąganie oraz granicy plastyczności. Jest to istotne przy montażu konstrukcji stalowych, gdy znaczenie ma nie tylko ciężar poszczególnych elementów, ale również późniejsze obciążenia. Różne modele śrub z łbem sześciokątnym z niepełnym gwintem można znaleźć na stronie stalmut.pl.

Śruba zgodna z normą DIN 931 może być wykonana ze stali węglowej, nierdzewnej A2, kwasoodpornej A4 bądź kwasoodpornej A4-80 oraz mosiądzu, jednak potkać można również modele surowe lub pokryte specjalną powłoką: ocynkiem galwanicznym srebrnym i żółtym, ocynkiem ogniowym oraz płatkowym. Powierzchnia śruby może być również czerniona lub oksydowana.

Na rynku dostępnych jest wiele śrub, ponieważ ze względu na swoją wytrzymałość oraz łatwość montażu są one bardzo popularnymi i powszechnie stosowanymi elementami konstrukcyjnymi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij