Styl skandynawski w projektowaniu wnętrz.
Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych nurtów w projektowaniu wnętrz. Wyróżnia się prostotą i funkcjonalnością. W naszym kraju kojarzy się przede wszystkim z dobrze znaną marką Ikea. Styl skandynawski jest chętnie wybierany na całym świecie.
Historia stylu skandynawskiego
Wywodzi się ze Skandynawii, czyli północnej części Europy. Styl skandynawski został zapoczątkowany przez Carla Larssona. Był słynnym szwedzkim malarzem i architektem wnętrz. Żył na przełomie XIX i XX wieku. Malował jasne akwarele obrazujące codzienne życie Skandynawów. To właśnie one inspirowały do projektowania jasnej przestrzeni, kontrastującej z północnym chłodem i mrokiem.
Kolejnym ważnym krokiem prowadzącym do wielkiej popularności tego stylu była prestiżowa nagroda Lunning Prize. Przyznawana była projektom wnętrz ze Skandynawii. W latach 50 i 60 ubiegłego wieku styl skandynawski rozprzestrzenił się na całą Europę. W chwili obecnej styl ten jest popularny wśród producentów mebli. Wiodącą Polską firmą projektującą i produkującą meble w stylu skandynawskim jest take me HOME.W ofercie tej warszawskiej firmy znajdziemy szeroką ofertę pięknych mebli w stylu skandynawskim.
Kluczowe cechy
Wnętrza w stylu skandynawskim wyróżniają się przede wszystkim funkcjonalnością, prostotą i zastosowaniem naturalnych materiałów. Jasna kolorystyka i minimalistyczny wystrój optycznie powiększają wnętrze. Kwintesencją pragmatyzmu mieszkańców Skandynawii jest ograniczenie ilości mebli i koncentracja na ich użytkowości. Biały jest tutaj najpopularniejszym kolorem. Oprócz niego chętnie stosowane są szarości, odcienie błękitu, ecru i wrzos. Wnętrza mają być maksymalnie rozjaśnione. Dlatego projektanci rezygnują tutaj z firan, zasłon i ozdobach na oknach.
Aranżacje wnętrz wyróżniają się przede wszystkim estetyką i praktycznością. Ponadto są wygodne i bezpretensjonalne. Widać w nich inspirację naturą. Występuje tutaj duża ilość naturalnych materiałów, takich jak szorstki kamień, drewniana podłoga czy wiklina. Popularne są również bawełniane, lniane i wełniane dodatki, ciepłe pledy o grubym splocie i juta. Skandynawowie są bardzo pragmatyczni, dlatego materiały mają być powszechnie dostępne i w atrakcyjnej cenie. Bardzo ważne jest też ekologiczne podejście przy projektowaniu wnętrz. Kładzie się tutaj nacisk na naturalne i ekologiczne rozwiązania. Dlatego wnętrza są harmonijne i świeże.
Charakterystyczny klimat wnętrz
Pod względem czystości i lekkości formy, styl skandynawski nawiązuje do minimalizmu. Jednak to wcale nie oznacza, że wnętrza są ascetycznie puste. Jest dokładnie na odwrót. Wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają. W pomieszczeniach panuje miła atmosfera. Wyróżniają się ciepłym charakterem. Ważną rolę odgrywają tutaj naturalne tkaniny i dodatki. Dzięki nim wnętrza są niezwykle przytulne.
Wystrój jest oszczędny. Żaden dodatek nie znajduje się tutaj przypadkowo. Dlatego wnętrza mają bezpretensjonalny urok. Panuje w nich swobodna i relaksująca atmosfera. Styl skandynawski wykorzystuje eklektyzm, koncentrujący się na łączeniu różnych stylów. Dlatego wnętrza wyposażone są często w eleganckie meble vintage. Odgrywają rolę oryginalnych dodatków, łącząc praktyczne i nowoczesne podejście z tradycyjnym. Dlatego możemy tutaj często spotkać wiekowy kredens albo stare krzesła. W skandynawskim wnętrzu doskonale wyglądają industrialne dodatki, np. designerska lampa.
Ważną rolę odgrywa też handmade. W prawie każdym domu możemy zobaczyć skrzynie lub meble wykonane z palet. Samodzielnie wykonane meble doskonale wpisują się w ekologiczne podejście do aranżacji wnętrz.
Dla kogo?
Styl skandynawski polecany jest przede wszystkim osobom, które cenią ład i porządek. Jest chętnie wybierany przez tych, którzy zwracają uwagę na prostotę, ekologię i oszczędność formy. Zachwyca wszystkich, którzy lubią oryginalne rozwiązania. To idealny styl dla osób, które cenią jasne wnętrza, swobodę i bezpretensjonalny luz.
Jeśli lubimy samodzielnie robić lub odświeżać meble, koniecznie zastanówmy się nad takim stylem. Tutaj możemy sobie naprawdę na wiele pozwolić. Możemy postawić meble z palet i zadbać o naturalne dodatki. Jeśli lubimy proste rozwiązania, zainspirowane naturą, koniecznie zastanówmy się nad wyborem tego stylu. Nie możemy jednak ograniczać się tylko do kilku tanich mebli i białych ścian. W projektowanie wnętrz włóżmy nieco więcej wysiłku.