Styropian grafitowy - Czy warto go stosować do ocieplania budynków? Sprawdzamy wady i zalety.

Styropian grafitowy – Czy warto go stosować do ocieplania budynków? Sprawdzamy wady i zalety.

Styropian grafitowy to materiał izolacyjny, który coraz chętniej stosowany jest na budowach. Używa się go nie tylko do ocieplenia nowoczesnych i luksusowych domów, ale sięgają po niego również inwestorzy budujący mniejsze i o wiele tańsze domy. Szary styropian ceniony jest ze względu na dodatek grafitu, który wpływa na zwiększoną izolacyjność termiczną materiału. Czy zatem rzeczywiście warto sięgnąć po niego zamiast tradycyjnego białego styropianu?

  1. Styropian grafitowy elewacyjny – Czym jest?
  2. Zastosowanie styropianu grafitowego
  3. Styropiany grafitowe – Zalety i wady
  4. Energooszczędność w przypadku zastosowania styropianu grafitowego

1. Styropian grafitowy elewacyjny – Czym jest?

Styropianem grafitowym lub też styropianem szarym nazywa się materiał służący do izolacji termicznej budynków. W rzeczywistości powstaje on w taki sam sposób, co powszechnie używany styropian biały. Różni się on jedynie dodatkiem grafitu. Wpływa on na charakterystyczne szare zabarwienie materiału, ale przede wszystkim na podwyższenie jego izolacyjności termicznej. To z kolei przekłada się na fakt, że styropian grafitowy jest coraz chętniej używanym materiałem do ocieplania budynków.

2. Zastosowanie styropianu grafitowego

Jeśli chodzi o zastosowanie, ten rodzaj styropianu używany jest przede wszystkim w budownictwie. Jest to materiał służący do termoizolacji budynków. Do ocieplania najczęściej wykorzystywane są styropianowe płyty grafitowe, które dedykowane są różnym klientom. Mogą używać ich zarówno klienci indywidualni, którzy planują ocieplenie domu jednorodzinnego w czasie jego budowy lub remontu, jak i firmy budowlane, wykorzystujące materiał na dużo większą skalę.

3. Styropiany grafitowe – Zalety i wady

Główną zaletą styropianu grafitowego są doskonałe parametry termoizolacyjne. Odpowiedzialny za nie jest dodatek grafitu, który sprawia, że szary styropian ma znacznie niższy współczynnik przewodnictwa cieplnego od styropianu białego. Dzięki temu styropian grafitowy ociepli budynek znacznie lepiej. Warto przy tym wspomnieć, że materiał ten jest wodoodporny, nie wchłania wilgoci i dzięki temu nie straci swoich właściwości termoizolacyjnych. Jest również odporny na temperatury i zmienne warunki atmosferyczne, co również wpływa korzystnie na jego trwałość. Nieduża waga pozwala na jego łatwy i sprawny transport, natomiast sam materiał jest łatwy w obróbce, przez co bez większego trudu można dopasować go do własnych potrzeb.

Dodatkowym atutem styropianu grafitowego jest możliwość jego recyclingu. Dodatkowo dzięki właściwościom termoizolacyjnym pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii oraz ograniczyć emisję CO2.

Jak każdy materiał, także i styropian grafitowy posiada również kilka wad. Najważniejsza z nich jest podatność na uszkodzenia mechaniczne. Jak wiadomo styropian jest materiałem miękkim i delikatnym, przez co bardzo łatwo go uszkodzić. W przypadku nieostrożnego obchodzenia się z tym materiałem może dość do wgnieceń lub ukruszenia narożników.

4. Energooszczędność w przypadku zastosowania styropianu grafitowego

Warto podkreślić, że styropiany grafitowe wpływają na energooszczędność. To głównie za sprawą właściwości termoizolacyjnych, które sprawiają, że szary styropian zmniejsza straty ciepła w budynku, a tym samym obniża zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie. To z kolei przyczynia się do mniejszego zużycia paliw kopalnianych i niższej emisji dwutlenku węgla do środowiska.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij