Do czego można wykorzystać płyty OSB?

Płyta OSB to wysokiej jakości materiał konstrukcyjny, wykonany w ponad 90 procentach z drewna. Wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i jest łatwa w obróbce, dlatego coraz częściej pojawia się jako element wykończenia domów czy mieszkań. Do czego konkretnie można ją zastosować?

Jak wygląda płyta OSB?

OSB to skrót od Oriented Stand Boards, co oznacza płytę o ukierunkowanych wiórach płaskich. Wióry są starannie wyselekcjonowane, a następnie poddaje się je sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem i przy odpowiedniej temperaturze. Dodatkowym spoiwem dla wiórów jest specjalna, wodoodporna żywica, a jeśli chodzi o samo drewno, to do produkcji płyt OSB wykorzystuje się głównie wióry sosnowe lub świerkowe.

Wióry układane są w określony sposób – równolegle do długości płyty w warstwach zewnętrznych i prostopadle w warstwach wewnętrznych. Właśnie takie ułożenie sprawia, że płyta OSB zyskuje bardzo dobre właściwości mechaniczne i doskonale się sprawdza jako wszechstronny materiał konstrukcyjny. Dostępne na Siekierki.com.pl płyty OSB mogą mieć gładkie krawędzie lub łączenie na pióro i wpust.

Jakie są największe zalety płyt OSB?

OSB to płyta aż w 90 procentach wykonana z drewna. Ma taką konstrukcję, że mimo swojej twardości i wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne jest łatwa w obróbce, do tego charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dzięki czemu może być stosowana także na zewnątrz. Jest przy tym materiałem ekologicznym i nie zawiera żadnych szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji.

Gdzie używa się płyt OSB?

Parametry techniczne płyt OSB są na tyle dobre, że mogą one posłużyć jako element konstrukcyjny budynku, oczywiście pod warunkiem, że zostanie prawidłowo dopasowana wielkość oraz grubość płyty. OSB służą jako płyty nośne dla płyt piankowych, można z nich budować ściany zewnętrzne i wewnętrzne, nadają się na pokrycia dachowe, stropy, podłogi, belki, kratownice, dźwigary, schody i podesty.

Z płyt OSB da się zrobić tymczasowe ogrodzenia, szalunki, skrzynie i palety transportowe, często też wykorzystuje się ten materiał na statkach oraz w wagonach kolejowych. Płyty OSB znajdują nawet zastosowanie przy produkcji mebli – świetnie sprawdzają się do budowy lad sklepowych, półek, blatów, regałów, stoisk wystawowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij