Pomyśl wcześniej o ogrzewaniu swojego domu – wybierz pompę ciepła i kocioł kondensacyjny

Pomyśl wcześniej o ogrzewaniu swojego domu – wybierz pompę ciepła i kocioł kondensacyjny

Pompy ciepła typu powietrze-woda są aktualnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku urządzeń grzewczych. Coraz częściej wypierają one tradycyjne urządzenia takie jak np. kotły kondensacyjne. Jednakże w wielu przypadkach opłacalne jest połączenie tych dwóch urządzeń w jeden wysokosprawny system grzewczy – ogrzewanie hybrydowe.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy ogrzewanie hybrydowe to dobre rozwiązanie,
  • jak dobrać moc pompy ciepła i kotła kondensacyjnego,
  • jak sterować instalacją hybrydową.

System hybrydowy jest pojęciem najbardziej kojarzonym z branżą motoryzacyjną. Ma ono jednak również zastosowanie w ogrzewnictwie. W praktyce oznacza połączenie dwóch różnych źródeł energii do zasilania jednego systemu grzewczego. Połączenie kondensacyjnego kotła gazowego np. Vaillant ecoTEC plus z pompą ciepła typu powietrze-woda np. aroTHERM Split jest najbardziej polecanym rozwiązaniem.

Kiedy zdecydować się na ogrzewanie hybrydowe?

Hybrydowe systemy grzewcze szczególną popularnością cieszą się przy modernizacji istniejących kotłowni. Zastąpienie starego urządzenia, takiego jak np. gazowy kocioł atmosferyczny lub kocioł węglowy, nowymi, wysokosprawnymi urządzeniami pozwoli na ograniczenie kosztów ogrzewania oraz przyczyni się do zmniejszenia niekorzystnego wpływu na środowisko.

Instalacje grzewcze współpracujące z tradycyjnym kotłem często wymagają wysokiej temperatury zasilania w okresach najwyższych mrozów, aby skutecznie ogrzać budynek. Pompy ciepła najwyższą efektywność osiągają przy stosunkowo niskich temperaturach zasilania instalacji grzewczej. Ich sprawność również maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Dlatego też pompa ciepła pracuje w okresie temperatur umiarkowanych, zasilając budynek w ekologiczną i tanią energię cieplną. W czasie wyższych mrozów jest wykorzystywany gazowy kocioł kondensacyjny, który zasila instalację czynnikiem o wysokiej temperaturze – tym samym nie pozwala na spadek komfortu wewnątrz budynku.

W jaki sposób dobrać moc urządzeń grzewczych?

Moc kotła kondensacyjnego powinna pozwolić na pokrycie 100% zapotrzebowania budynku. Oznacza to, że w okresie najwyższych mrozów samodzielna praca kotła musi wystarczyć do skutecznego ogrzania budynku. Moc pompy ciepła w tym przypadku może być zdecydowanie niższa. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej obniża się również sprawność (COP – coefficient of performance) pompy ciepła. Współczynnik COP mówi o stosunku pomiędzy energią cieplną wprowadzoną do budynku przez pompę ciepła a energią elektryczną zużytą do napędu sprężarki.

Jeżeli więc, przykładowo, cena za 1 kWh gazu (z uwzględnieniem sprawności kotła kondensacyjnego) jest trzykrotnie niższa niż cena 1 kWh prądu, to przy COP poniżej 3,0 bardziej opłacalne jest wykorzystanie kotła gazowego. W praktyce oznacza to, że wystarczy, aby moc pompy ciepła pokrywała jedynie 50% całkowitego zapotrzebowania budynku.

Jak sterować instalacją hybrydową, aby była najbardziej opłacalna?

Aby eksploatacja instalacji hybrydowej była jak najbardziej efektywna i najtańsza, warto zdecydować się na zastosowanie rozwiązania systemowego od jednego producenta. Przykładem takiego systemu może być połączenie kotła Vaillant ecoTEC plus z pompą ciepła aroTHERM Split. Za sterowanie całym systemem odpowiedzialny jest jeden regulator – multiMATIC VRC. Na podstawie aktualnego COP pompy ciepła oraz zaprogramowanych wcześniej kosztów gazu i energii elektrycznej regulator na bieżąco decyduje, które urządzenie powinno pracować, aby koszty ogrzewania były jak najniższe. Zastosowanie systemu ogrzewania hybrydowego jest więc całkowicie bezobsługowe, ekonomiczne oraz ekologiczne.

Zastanawiasz się nad połączeniem pracy pompy ciepła i kotła kondensacyjnego w jeden system? Sprawdź, jak przygotować się do montażu instalacji hybrydowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij