Zastosowania lakieru oraz farb fluorescencyjnych, jakie powinieneś znać

Zastosowania lakieru oraz farb fluorescencyjnych, jakie powinieneś znać

Chyba każda osoba miała kiedyś kontakt z fluorescencyjnymi przedmiotami, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę czym jest to zjawisko i kiedy ono działa. Przykładem mogą być chociażby popularne kamizelki odblaskowe, które właśnie z fluorescencyjności korzystają, a ich elementy są silnie widoczne, nawet z dalekiej odległości.

Lakier fluorescencyjny często otacza nas na ulicach, nie zawsze w oczywistych sytuacjach. Ten określony w wieku XIX jeden z rodzajów luminescencji jest używany przez człowieka głównie w służbie drogowej, jednak nie tylko. Jego konkretne zastosowania przedstawiamy w poniższym tekście, gdzie opiszemy także sposób działania zjawiska fluorescencji.

Fizyczny opis zjawiska fluorescencji

Przed wymienianiem zastosowań lakieru fluorescencyjnego (do zakupienia np. na noxan.pl)  należy wyjaśnić czym jest fluorescencja. Jak już zostało wspomniane we wstępie jest to jeden z rodzajów luminescencji, który charakteryzuje się krótkotrwałym świeceniem. Pod względem długości świecenia jest to odwrotne zjawisko do fosforescencji, która jest znana na przykład z naklejek, które świeciły przez długi okres po zgaszeniu świateł w pomieszczeniu. Fluorescencja występuje, jeżeli po zaniku czynnika wywołującego nastaje szybki koniec jego emisji. Od strony czysto naukowej mechanizm tego zjawiska jest następujący: w cząstce po oddziaływaniu fotonu wzbudza się elektron, który przechodzi do stanu singletowego, a podczas jego powrotu do stanu normalnego wydziela się fala światła dłuższa niż ta wcześniej zaabsorbowana.

Zastosowanie zjawiska fluorescencji

To tyle, jeżeli chodzi o samą teorię, gdzie natomiast stosuje się zjawisko fluorescencji? Bardzo często będzie to medycyna, w końcu znane badanie rentgenowskie polega właśnie na wykorzystaniu tego fizycznego zjawiska. Poza tym wiedzę o fluorescencji substancji stosuje się podczas znajdowania złóż pewnych minerałów. W znanych wszystkim świetlówkach również spotykamy się z tym zjawiskiem, dodatkowym przykładem zastosowania może być zabezpieczenie banknotów. Po wielu latach od opisania tego zjawiska zaczęto produkować farby oraz lakiery fluorescencyjne, którymi oznacza się elementy oraz przedmioty szczególnie ważne chociażby te znajdujące się na drogach.

Czym różni się farba od lakieru?

Istnieją różnice między farbą, a lakierem fluorescencyjnym, którymi może być chociażby brak wypełniaczy drugiego z nich oraz niestosowanie pigmentów. Dodatkowo lakier nie posiada tak silnej lepkości jak farba oraz ma wyższy poziom błonotwórczości. W jaki sposób przekłada się to na ich zastosowania? Farby częściej stosowane są wewnątrz pomieszczeń do malowania ważnych elementów, a lakier lepiej się sprawdzi przy dodawania kolejnej powłoki elementów metalowych na ulicach i na zewnątrz budynków.

Konkretne zastosowania farb oraz lakierów fluoroscencyjnych

Jak najlepiej wykorzystać substancje, które są świetnie widoczne nawet przy niewielkim źródle światła? Dobrym pomysłem jest zastosowanie ich do elementów, które powinny być szczególnie widoczne praktycznie w każdych warunkach. Nic więc dziwnego, że bardzo często można spotkać farby oraz lakiery fluorescencyjne na drogach. Pokrywać można nimi znaki drogowe, tak żeby były widoczne dla kierowcy już z dalekiej odległości. Ta sama sytuacja dotyczy wszelkich odblaskowych elementów, takich jak pachołki drogowe. W miastach można także wykorzystać lakiery przy pokrywaniu barierek lub poręczy. Mogą one także zapobiec potknięciom na schodach, a to dzięki oznaczaniu progów lakierami fluorescencyjnymi. Oznacza się nimi także ścieżki ewakuacyjne. Sprawia to, że informacje o wyjściach ewakuacyjnych są widoczne z daleka i wyróżniają się na tle ścian budynku.

To nie wszystkie zastosowania

Oczywiście można by wymienić o wiele więcej zastosowań farb oraz lakierów fluorescencyjnych lub pisząc bardziej ogólnie – zjawiska fluorescencji. Jednak opisane wyżej wykorzystania pokazują jak często spotykamy się z tym rodzajem luminescencji na co dzień. Warto więc być świadomym jak wiele zawdzięczamy temu niepozornemu zjawisku fizycznemu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij