Świąteczne porządki - jak je robić

Świąteczne porządki – jak je robić?

Świąteczne porządki to pewien rytuał, który wpisany jest w zachowania przed najważniejszymi polskimi świętami, a więc Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Warto je dobrze zaplanować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Czy świąteczne porządki to dobry pomysł?

Każde sprzątanie jest działaniem pozytywnym, a to świątecznie, połączone w jakiś sposób z tworzeniem wyjątkowego domowego klimatu na przyjęcie rodziny i gości, ma w sobie coś urokliwego. Według raportu http://domwporzadku.pl, większość Polaków sprząta regularnie lub minimalnie raz w tygodniu, świąteczne porządki stanowią zaś sposób na posprzątanie tych miejsc, w które zwykle nie dociera odkurzacz lub ścierka.

Ustal priorytety

Świąteczne sprzątanie najlepiej dobrze zaplanować. Warto także włączyć w nie większą część członków rodziny, a nie samemu męczyć się ze wszystkimi obowiązkami. Nawet najmłodsi mogą wziąć udział w tym domowym rytuale, co (regularnie powtarzane) wykształci w nich pewne nawyki dotyczące porządku.

 1. Porządki należy rozpocząć od dobrego planu sprzątania. Warto zaplanować kolejność sprzątania pomieszczeń i płynnie przechodzić z jednego do drugiego. Sprzątanie wszystkiego na raz z reguły okazuje się nie tylko nieefektywne, lecz także demobilizujące, bo na wyniki pracy trzeba czekać właściwie do samego końca.
 2. Warto sprzątać pomieszczenie po pomieszczeniu , ponieważ w ten sposób minimalizuje się roznoszenie kurzu po mieszkaniu.
 3. Do sprzątania należy dobrze się przygotować: zadbać o to, aby wszystkie niezbędne płyny, ścierki i sprzęty mieć pod ręką.
 4. Sprzątanie dobrze jest rozpocząć od jak najwyższych poziomów mieszkania tak, aby sprowadzać kurz coraz niżej.
 5. Pierwszy etap to z reguły zdjęcie firan, ich wypranie i mycie okien. Przy okazji dobrze jest odkurzyć karnisze i przetrzeć sufit. To ułatwia usunięcie nagromadzonego kurzu.
 6. Ważnym początkowym elementem sprzątania jest mycie ścian. Nie można o nim zapominać, ponieważ to właśnie na ścianach gromadzi się spora część kurzu.
 7. Warto dokładnie wyczyścić rolety i żaluzje, a także karnisze, na których regularnie gromadzi się kurz.
 8. Dopiero po wykonaniu tych czynności można wyprać lub odkurzyć dywany.
 9. Warto odsunąć meble, kanapy i łóżko – za nimi również gromadzi się kurz.
 10. Trzeba dokładnie oczyścić kanapy – dobrze je najpierw odkurzyć, a potem wyprać lub oczyścić specjalnie przeznaczonymi do tego środkami.
 11. Z biblioteczki należy wyjąć wszystkie książki i przetrzeć je suchą szmatką. Nie wolno zapominać również o wszystkich bibelotach, które również trzema wyprać lub wyczyścić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij