Systemy CAM do frezarek 5 osiowych. Co warto wiedzieć?

Frezarka 5 osiowa to bardzo precyzyjna maszyna, która umożliwia obróbkę skomplikowanych kształtów. W tym przypadku narzędzie skrawające przesuwa się w osiach liniowych X, Y i Z oraz obraca się w osiach A i B, co pozwala na obróbkę materiału w pięciu osiach. Pełne wykorzystanie możliwości frezarki 5 osiowej jest jednak możliwe wyłącznie dzięki odpowiedniemu systemowi CAM. Jak go wybrać? Co warto wiedzieć o oprogramowaniu CAM? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest system CAM?

Oprogramowanie CAM to system, który został stworzony w celu ułatwienia projektowania oraz wytwarzania konkretnych elementów na maszynach CNC. Używając go możliwe jest odpowiednie zaprogramowanie urządzenia, co pozwoli wykonać na nim obróbkę nawet najbardziej skomplikowanego elementu. Wspomniana bryła lub rysunek płaski przeznaczone do obróbki mogą natomiast zostać stworzone w zewnętrznym programie typu CAD lub w samodzielnym systemie CAM.

Należy również mieć świadomość, że system CAM powinien być dopasowany do możliwości maszyny. Frezarka 5 osiowa wymaga dedykowanego programu CAM, który pozwala programować w 5 osiach. Posiadanie frezarki oraz odpowiedniego systemu CAM nie wystarczy jednak, by przeprowadzić proces obróbki. Niezbędny jest również postprocesor, czyli element integrujący maszynę z oprogramowaniem. Dlatego też musi on pasować do konkretnej frezarki, ponieważ jego głównym zadaniem jest konwertowanie standardowego formatu na kod NC, przy jednoczesnym uwzględnieniu sterowania oraz kinematyki maszyny. Oferuje również funkcje dodatkowe, które pozwalają zoptymalizować proces obróbki, np. możliwość ograniczenia parametrów skrawania (prędkość obrotowa oraz posuw), czy definiowanie listy narzędzi potrzebnych do danego programu.

Jak wybrać program CAM do frezarki 5 osiowej?

Na rynku znajduje się wiele programów CAM, które różnią się przede wszystkim oferowaną funkcjonalnością oraz kompatybilnością z konkretnymi maszynami. Wspomniano już, że systemy CAM do frezarki 5 osiowej powinny umożliwiać programowanie w 5 osiach. Zastosowanie programu, który pozwala programować wyłącznie w 3 osiach będzie ograniczało maszynę oraz sprawi, że nie wykorzystamy jej pełnych możliwości. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze programu CAM do frezarki 5 osiowej? Przede wszystkim na:

  • intuicyjność obsługi i interfejsu – programowanie skomplikowanych kształtów wymaga wykonania wielu operacji, co ułatwi i przyspieszy program cechujący się łatwością obsługi i intuicyjnym interfejsem;
  • ilość oferowanych strategii obróbkowych – możliwości projektowania są tym większe, im więcej strategii obróbkowych oferuje oprogramowanie. Oczywiście oprócz ich liczby ważne są również ich możliwości, ale sama ich ilość pozwala szybko porównać funkcjonalność konkretnych programów typu CAM;
  • możliwość przeprowadzenia symulacji obróbki – jest to duży atut oprogramowania, ponieważ ponieważ od razu po obliczeniu ścieżek narzędzia możliwa jest weryfikacja tego, jak w praktyce będzie przebiegała obróbka. Co więcej, niektóre programy CAM umożliwiają także porównanie efektu symulacji z modelem, na podstawie którego przygotowane zostały ścieżki narzędzia;
  • dopasowanie możliwości programu do własnej produkcji – funkcjonalność i możliwości programu CAM do frezarki 5 osiowej powinny być dopasowane do prowadzonej produkcji. Przed zakupem warto poprosić dostawcę oprogramowania o wykonanie przykładowego elementu, którym będzie często realizowany przez nas projekt. Pozwoli to zweryfikować możliwości oprogramowania CAM w praktyce.

Hypermill – najlepszy program CAM do frezarek 5 osiowych

Szukając oprogramowania CAM do frezarki 5 osiowej warto zwrócić uwagę na system Hypermill, który wyróżnia się na tle innych rozwiązań dzięki prostemu i przyjaznemu interfejsowi oraz niezawodnym i inteligentnym algorytmom wykrywania i unikania kolizji. Docenić należy również wysoką jakość wsparcia technicznego oferowanego przez wyłącznego dystrybutora oprogramowania Hypermill w Polsce, czyli firmę CAM Technology. Posiada ona wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu tego typu oprogramowania u klientów i szkoleniu ich z jego użytkowania. Firma zapewnia również wsparcie i pomoc techniczną na wypadek ewentualnych pytań dotyczących programowania przy użyciu Hypermill, czy problemów z samym oprogramowaniem.

Wybór systemu CAM do frezarki 5 osiowej musi być przemyślany, ponieważ wpływa bezpośrednio na efektywność pracy oraz jakość wytwarzanych elementów. Warto również odpowiednio zweryfikować jego możliwości, które powinny odpowiadać potrzebom własnej produkcji oraz umożliwiać elastyczny rozwój.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij