Szynoprzewody od kilku lat triumfują w branży oświetleniowej. Jeszcze do niedawna były kojarzone z przestrzeniami handlowo-usługowymi. Sprawdzały się znakomicie wszędzie tam, gdzie priorytetem było dobre zaprezentowanie produktu, szczególnie nasycenia kolorów. Były więc montowane w sklepach odzieżowych, drogeriach czy salonach kosmetycznych albo fryzjerskich. Ostatnio zaczęły także pojawiać się w domach i mieszkaniach, wpisując się w szereg aranżacji – od klasycznych, poprzez modernistyczne, na przestrzeniach industrialnych i hi-tech kończąc.
Szynoprzewody oświetleniowe natynkowe czy podtynkowe – jakie wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szynoprzewodów oświetleniowych? Ważnym aspektem jest ich montaż. Na rynku są dostępne dwa rodzaje: natynkowe oraz podtynkowe. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze z nich są przymocowywane bezpośrednio do sufitu lub ściany. W wysokich pomieszczeniach znakomicie prezentują się zawieszone na metalowych, rozmieszczonych co 1 metr, linkach. Z kolei przewody szynowe podtynkowe są wariantami, które można wpuścić w sufity podwieszane. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli domów i mieszkań. Dlaczego? Ponieważ nie tylko wnoszą do pomieszczenia ducha nowoczesności, ale są bardzo praktyczne. Dzięki regulowanym reflektorom można dowolnie modyfikować kąt padania światła, dostosowując go do potrzeb domowników.
Szynoprzewody dają możliwość oszczędnego i praktycznego zarządzania światłem
Podejmując decyzję o zamontowaniu szynoprzewodów oświetleniowych, warto zwrócić uwagę na kwestię zarządzania światłem. Co to dokładnie oznacza? Na rynku są dostępne szynoprzewody jedno- i trójfazowe. Nazwa nie ma jednak nic wspólnego z fazami prądu. W rzeczywistości mamy do czynienia z jednym oraz trzema obwodami prądu. W praktyce oznacza to, że w przypadku szynoprzewodów jednofazowych wszystkie reflektory uruchamia się jednocześnie. Przewody oświetleniowe trójfazowe są dostosowane pod podwójny włącznik światła. Włączenie jednego przycisku uruchamia zatem wybrane reflektory w obrębie tej samej szyny. Ważnym aspektem jest też nośność sufitu lub ściany. Szynoprzewody oświetleniowe EG-BLP wyróżniają się kanapkową strukturą, dzięki czemu mają niewielką masę i sprawdzają się nawet w lekkich konstrukcjach takich jak magazyny czy hale sportowe.
Szynoprzewody oświetleniowe – prostota montażu
Czy montaż szynoprzewodów oświetleniowych jest skomplikowany? Oczywiście, że nie. Aby umieścić je na suficie czy ścianie wystarczą jedynie podstawowe narzędzia: wiertarka, kombinerki, śrubokręt, ołówek oraz gumowy młotek. Wkręty i kołki są zwykle dostępne w komplecie z szynoprzewodami. Przed przystąpieniem do prac montażowych warto skrupulatnie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych szyn. Dzięki specjalnym łącznikom istnieje możliwość wykonania ciekawej instalacji w kształcie litery L lub C. To, w jaki sposób zostaną poprowadzone szyny oświetleniowe, zależy jedynie od właściciela pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Tekst powstał przy współpracy z egsystem.pl