Thuja szmaragd – Najpopularniejszy krzew w polskich ogrodach? Dlaczego thuja szmaragd podbiła serca Polaków?
Thuja szmaragd szturmem podbiła serca Polaków i od wielu lat niezmiennie cieszy się ogromną popularnością sympatyków ogrodnictwa. Kojarzy się z pięknym, gęstym, zielonym żywopłotem, jednak nie każdy wie, że ta imponująca odmiana żywotnika przyjmująca naturalnie stożkową postać doskonale nadaje się do tworzenia ozdobnych form takich jak kule na pniu.
Thuja szmaragd ulubieńcem początkujących właścicieli ogrodów
Smukły stożkowy gęsty pokrój oraz intensywnie zielona barwa igieł ciesząca oko przez cały rok powodują, że to piękne drzewko zyskało sympatię wielu miłośników zimozielonych roślin. Thuja szmaragd (https://poradnikogrodniczy.pl/tuja-szmaragd-thuja-occidentalis-smaragd.php) jest drzewem z niewielkimi wymaganiami, co oznacza, że nawet początkujący i mało doświadczony w ogrodnictwie właściciel posesji świetnie poradzi sobie z jej pielęgnacją. Stanowisko słoneczne, lub lekko zacienione, oraz umiarkowanie wilgotna systematycznie nawożona gleba o odczynie kwaśnym to doskonałe warunki do jej uprawy.
Ten niezmiernie popularny i lubiany gatunek żywotnika charakteryzuje się dość szybkim wzrostem, przyrost roczny może wynosić aż 35 cm. Oznacza to, że stosując systematyczne przycięcia, można w 10 lat uzyskać drzewo o wysokości 3 metrów. Thuja lubi intensywne cięcie, jej pokrój wtedy gęstnieje i może okazać się, że ostatecznie uzyskamy gęste wysokie drzewko o szerokości 100 cm w dolnej części, dlatego sadząc thuje, należy zadbać o optymalną odległość między pojedynczymi roślinami. Żywotniki zachodnie rosną do maksymalnej wysokości 10 metrów, jednak w przydomowych ogrodach raczej nie spotyka się tak wysokich egzemplarzy.
Thuja szmaragd alternatywą dla ogrodzenia
Ogrodzenie drewniane lub metalowe wokół całej posesji to spory koszt. Mając na uwadze, iż nic nie trwa wiecznie i o ogrodzenie należy dbać, konserwować je i naprawiać, naturalny żywopłot z roślin wygląda na sporo tańszą i atrakcyjniejszą wizualnie alternatywę. Koszt ponosimy tylko raz, kupując rośliny i jest on sporo niższy, niż montaż kutego lub drewnianego płotu. Reprezentacyjny, zielony przez okrągły rok szpaler gęstych drzewek doskonale osłania posesję przed wiatrem i wzrokiem wścibskich sąsiadów.
Rośliny wykazują dużą odporność na niskie temperatury, a ich łuski nie żółkną i nie brązowieją w ciągu całego roku. Dlatego żywopłot będzie zawsze zielony i gęsty, nawet podczas srogiej zimy. Sadząc thuje z przeznaczeniem na żywopłot, należy zachować odległość co najmniej 50 cm między nimi oraz od ewentualnego płotu. Jedyną wadą ogrodzenia wykonanego z thuji jest fakt, iż należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż urośnie.
Ogród z thują w roli głównej
Thuja szmaragd jest rośliną niezwykle uniwersalną. Nie musi być posadzona w szpalerze, może stać się egzotyczną ozdobą i grać główną rolę aranżacji ogrodu. Karłowate odmiany z powodzeniem można sadzić w donicach, ozdabiając nimi balkon lub taras. Zarówno odmiany niskie, jak i wysokie uwielbiają przycinanie, dlatego przy odrobinie wyobraźni i zastosowaniu sekatora oraz nożyc ogrodowych można „wyczarować” dowolne kształty. Thuja może przyjąć kształt smukłej wysokiej spirali, kuli, gwiazdy, regularnego stożka, sześcianu, bonsai, kuli na pniu, lub nawet kilku kul umiejscowionych jedna na drugiej na jednym drzewku. Takie rozmaite kształty powstałe w przyciętych drzew i krzewów, znane były już w starożytności i noszą nazwę topiarów. Z uwagi na szybki wzrost drzew iglastych czynność formowania należy powtarzać 2,3 razy w roku. Należy pamiętać o tym, że formowanie rozpoczynamy wiosną, powtarzamy latem, a ostatnie cięcie wykonujemy wczesną jesienią.