Trawa sztuczna, czy naturalna – którą wybrać?

Trawa sztuczna, czy naturalna – którą wybrać?

Od zarania dziejów do matki natury żywimy uczucia ambiwalentne. Z jednej strony kochamy jej nieprzewidywalność i ciągłą zmienność, z drugiej cały czas wymyślamy sposoby jak uchronić się przed jej uciążliwym wpływem. Natura wymaga nieustannej kontroli, pracy i pielęgnacji ze strony człowieka. Sztuczne wyroby tworzone na obraz i podobieństwo natury, są opracowywane tak, aby wydobyć z natury to, co najlepsze i udaremnić jej destrukcyjny i pracochłonny dla człowieka wpływ. Zamysłem projektantów sztucznej trawy, było dostarczenie miękkiej nawierzchni, o którą nie trzeba regularnie dbać, która gdy pozostawiona sama sobie, nie wypacza się, spełnia swoje funkcje i służy człowiekowi latami.

Wygląd

Sztuczna trawa wygląda dorodnie przez cały rok. Współczesne technologie umożliwiają tworzenie trawy, która do złudzenia imituje trawę naturalną. Dodaje waloru estetycznego balkonom, basenom czy ogrodom. Najtańsze sztuczne trawy, podobnie jak trawa naturalna, wydeptują się w miejscu intensywnego użytkowania. Trawy synetyczne „z wyższej półki” służą latami.

Wolne Weekendy

Dwa wolne dni w tygodniu bardzo często zamiast na odpoczynku spędzamy na pracy domowej. Pierzemy, sprzątamy, kosimy trawnik. Trawa naturalna powinna być koszona co dwa tygodnie. Po zimie należy ją nawozić sztucznym nawozem i dosiewać w miejscach, w któych nie rośnie. Sztuczny trawnik nie wymaga regularnej pielęgnacji. Pozostaje zielony i wygląda tak samo dorodnie przez cały rok. Raz na pół roku należy go odkurzyć.

Zastosowanie

Trawę naturalną siejemy na glebie. Trawę krajobrazową układamy na betonie, ziemi, piasku. Kawałki sztucznej trawy można układać na balkonie, tarasie, przy basenie i oczywiście w ogródku. Może zastąpić deski tarasowe, czy kostkę brukową. Nie wymaga budżetu na ułożenie podłoża. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Obiekty Sportowe

Coraz więcej inwestorów decyduje się na sztuczną murawe. Koszty jej utrzymania są znacznie niższe niż tradycyjnego trawnika. Jest to dogodne rozwiązanie zarówno w halach, jaki obiektach zewnętrznych. W ten sposób unikamy takich prolemów jak kałuże, błoto czy nieestetycznie wyklepane okolice podbramkowe. Warunki gry na sztucznej trawie są bardzo zbliżone do warunków na naturalnej murawie. W kwestii wytrzymałości – synetyczne trawniki wytrzymują znacznie dłużej. Dodatkowo można je użytkować, bez wprowadzania przerw na regenerację nawierzchni. 

Ekologia

Sztuczna trawa w odróżnieniu od trawy naturalnej nie wytwarza tlenu, a tym samym nie tworzy tak korzystnego mikroklimatu jak rośliny naturalne. Do produkcji trawy sztucznej używa się jednak materiałów pochodzących w 100% z recyklingu. Proces nowoczesnego recyklingu umożliwia zagospodarowanie zużytych, gumowych odpadów. Utrzymanie sztucznej nawierzchni nie wymaga syntetycznych nawozów, dużej ilości wody, ani środków chwastobójczych, co chroni środowisko przed niekorzystnymi substancjami. 

Miejsa wilgotne, nadmiernie nasłonecznione lub wręcz przeciwnie stale zacienione – nie przeszkadzają w układaniu sztucznej trawy. Przestrzenie, które są publicznymi ciągami komunikacyjnymi, o dużej ilości przechodniów takie jak: place zabaw, okolice centrów handlowych, wejścia do hoteli czy miniboiska to miejsca, w których sztuczne trawy cieszą się wysoką popularnością. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij