Umowa najmu mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Umowa najmu mieszkania to bardzo ważny dokument, w którym właściciel (wynajmujący) zobowiązuje się udostępnić najemcy lokal mieszkalny do użytkowania, na czas określony lub też nieokreślony. Wysokość czynszu najmu, jak i pozostałe istotne aspekty regulują zapisy umowy. Z poniższego wpisu dowiesz się co powinna zawierać prawidłowo przygotowana umowa najmu.

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Niezwykle istotne jest, by umowę dotyczącą najmu mieszkania sporządzić poprawnie. Unikniemy wówczas sytuacji, w której nasze interesy nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Brak umowy w odpowiedniej formie lub umowa sporządzona bez odpowiedniej staranności może w konsekwencji narazić strony na nieprzyjemności, nieporozumienia, a nawet na kosztowny i długotrwały spór sądowy. Co w takim razie na pewno powinno znaleźć się w dokumencie?

Poprawnie sporządzona umowa najmu mieszkania powinna zawierać:

  • określenie, kim są strony umowy (co najmniej imię i nazwisko oraz adres do korespondencji, a najlepiej dodatkowo również numer PESEL),
  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • wysokość czynszu najmu, a także forma i częstotliwość w jakiej będzie uiszczany,
  • wszystkie pozostałe opłaty związane z użytkowaniem lokalu – w tym szczególnie opłaty za media,
  • wyraźne określenie kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody, spowodowane w trakcie trwania umowy,
  • szczegółowy opis mieszkania – jego powierzchni, wyposażenia, aktualnego stanu technicznego,
  • wyraźne wskazanie czasu, na jaki zostaje sporządzona umowa (chyba, że umowa została zawarta na czas nieokreślony),
  • prawa i obowiązki stron umowy (między innymi prawo do przeprowadzenia ewentualnego remontu, zmiany wystroju czy umeblowania mieszkania),
  • warunki, jakich trzeba dopełnić w celu wypowiedzenia umowy,
  • podpisy stron.

Zawarte w umowie najmu mieszkania dane, takie jak m.in. powierzchnia użytkowa, stan techniczny zawsze powinny być zgodne ze stanem rzeczywistym.

Jak dobrze przygotować się do zawarcia umowy?

Niefrasobliwe (zarówno ze strony wynajmującego, jak i najemcy) zawarcie umowy, bez wcześniejszego sprawdzenia szczegółów, może przysporzyć obu stronom trudnych, a nawet bardzo konfliktowych sytuacji. Zatem konieczne jest odpowiednie przygotowanie i przeanalizowanie projektów dokumentów.

Uregulowaniem, o którym warto pamiętać jest artykuł 681 Kodeksu cywilnego, który stanowi o tym, że to na najemcy spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów drobnych napraw w mieszkaniu takich jak np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian oraz drobne naprawy instalacji, które zapewniają możliwość korzystania z mediów.  

Z punktu widzenia interesów najemcy najbardziej zalecanym zabezpieczeniem jest dokonanie szczegółowych oględzin lokalu oraz spisanie ewentualnych usterek w protokole odbioru mieszkania. Należy dokonać tego odpowiednio wcześnie – najlepiej przed podpisaniem umowy najmu mieszkania. Zdarza się, że lokale posiadają niewielkie na pozór usterki czy niedogodności, które stają się później dużo bardziej uciążliwe, uniemożliwiając swobodne korzystanie z lokalu.

Przed podpisaniem umowy warto sporządzić projekt szczegółowego protokołu odbioru, opisujący całe wyposażenie mieszkania – meble, sprzęty RTV, AGD, stan techniczny itp. Protokół ten powinien określać poziom zużycia poszczególnych sprzętów na dzień odbioru lokalu. Zarysowania na ścianie czy niedziałający kran zapewne przykują uwagę najemcy już na wstępie. Niektórych usterek nie da się jednak zauważyć na pierwszy rzut oka, dlatego ważne jest, by zwrócić uwagę na wszystkie wady mieszkania i wpisać je do protokołu.

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij