W jaki celu dokonuje się palowania fundamentów

W jakim celu dokonuje się palowania fundamentów?

Na trudnym gruncie, jak luźne nasypy, torfy oraz wtedy, gdy projektowana jest budowa ciężkich konstrukcji, konieczne jest palowanie fundamentów, celem zabezpieczenia całego obiektu. Na czym to polega i kiedy znajduje zastosowanie? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat palowania fundamentów. 

Na czym polega palowanie fundamentów?

Palowanie fundamentów to proces polegający na przeniesieniu dużych obciążeń na głębsze, bardziej nośne warstwy gruntu. Palowanie fundamentów ma między innymi zapobiegać osuwiskom (keller.com.pl), wykonywane jest w trakcie posadowienia ciężkich i wymagających obiektów. 

W zależności od rodzaju konstrukcji, a także warunków gruntowych, koniecznie jest wybranie innej, optymalnej zarówno ze względu na wytrzymałość, jak i aspekt finansowy technologii. Poniżej przedstawimy, jakie są najpopularniejsze rodzaje pali fundamentowych. 

Przed przystąpieniem do palowania, należy rozpoznać skład oraz nośność gruntu, uwzględniając jednocześnie głębokość posadowienia. Na tej podstawie dobiera się technologię, a także wykonuje obliczenia, w ramach których określana jest nośność oraz przemieszczenia fundamentów. Następnym etapem jest przeanalizowania warunków, w jakich wykonywane będzie palowanie. Dopiero potem przystępuje się do prac właściwych, które kończą się oceną posadowienia konstrukcji. 

Palowanie fundamentów – zastosowanie 

Obecnie palowanie fundamentów jest często wykorzystywaną technologią, m.in. podczas budowy magazynów, dużych obiektów użytkowych, a także mostów. 

Jednym z podstawowych powodów, dla których konieczne jest palowanie, jest wykonywanie fundamentów na podłożu o małej nośności, przy jednoczesnej dużej podatności na występowanie wszelkich odkształceń. Wtedy ważne jest, aby przenieść obciążenia na głębsze warstwy gruntu. 

Jeśli na fundament przenoszone są duże skupiska obciążeń (m.in. sił pionowych i poziomych), również konieczne będzie palowanie – tak jest właśnie w przypadku mostów, obiektów morskich, czy wysokich budynków, wieżowców. 

Jak sygnalizowaliśmy już wcześniej, pale fundamentowe stosuje się także w sytuacji, gdy budowa odbywa się na skarpach, a także konieczne jest wykonanie głębokich wykopów. Ponadto technologia ta jest najbezpieczniejsza wtedy, gdy posadowienie odbywa się na zagospodarowanym już terenie, wokół znajdują się inne budynki.

Konkretne przykłady zastosowania pali fundamentowych to:

  • budynki przemysłowe oraz mieszkalne;
  • magazyny;
  • obiekty infrastrukturalne (tunele, drogi i mosty); 
  • budowle hydrotechniczne;
  • posadowienia w miejscach o zróżnicowanych warunkach geotechnicznych.

Rodzaje pali fundamentowych

Pale fundamentowe dzieli się na kilka typów, różniących się między sobą sposobem wykonania, a także zastosowaniem. Najważniejsze z nich to:

  • pale przemieszczeniowe – wykonuje się je za pomocą świdra, który przemieszcza grunt na boki w trakcie wiercenia lub rozpycha go; to jedna z najbardziej uniwersalnych technologii, mająca zastosowanie podczas posadowienia różnego rodzaju konstrukcji;
  • pale CFA – to pale formowane świdrem ciągłym, które są betonowane na mokro w gruncie; zapobiega to osuwiskom oraz chroni już istniejące budowle;
  • mikropale iniekcyjne – posiadają stosunkowo małą średnicę w porównaniu do ich długości; z ich pomocą można wykonać podparcie konstrukcji, zwiększyć jej stateczność;
  • pale wbijane prefabrykowane – gotowe, prefabrykowane elementy zagłębia się w grunt za pomocą palownic; wyróżniają się szybką realizacją;
  • pale wiercone wielkośrednicowe – to klasyczny sposób wykonania pali, umożliwiający przenoszenie dużych obciążeń na głębiej położone warstwy gruntu;
  • pale rurowe wbijane – to odmiana pali prefabrykowanych, którą najczęściej stosuje się w budownictwie hydrotechnicznym. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij