Wiązary prefabrykowane czy tradycyjna więźba? Co wybrać, budując dach?

Planując budowę domu już na początkowym etapie, musimy dokonywać trudnych wyborów, zapoznawać się z tematami, o których nie mamy pojęcia, a także brać pod uwagę nowe rozwiązania, o których nie wiadomo jeszcze dużo. Właśnie jednym w takich problemów jest dach: wybrać więźbę tradycyjną czy więzary dachowe? Obecnie są to dwa najpopularniejsze rozwiązania, a odpowiedni wybór pociąga za sobą nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Dobra tradycyjna więźba dachowa – czym się charakteryzuje?

Od lat jest to najpopularniejsze rozwiązanie w budownictwie dachów. Może okazać się ona jednak dobrym wyborem wyłącznie wtedy, kiedy wykonaniem zajmuje się doświadczony fachowiec. Co za tym idzie, koszty nieustannie rosną. Dlaczego jest to tak ważne? Tradycyjna więźba sporządzana jest z wytrzymałego, odpowiednio dobranego drewna, wykonywana z reguły przez cieślę. W związku z tym o najwyższą jakość należy zadbać już na samym początku. Drewno, które posłuży nam latami powinno być bardzo dobrze osuszone, a potwierdzić to musi kontrola wilgotności. Jeżeli tak się nie stanie, więźba bardzo szybko straci swój pierwotny kształt i trzeba będzie ją często konserwować, a w najgorszym przypadku wymieniać. W ten sposób narazimy się wyłącznie na niepotrzebne koszty.

Co więcej, drewno wybierane do produkcji więźby musi być odpowiednio zaimpregnowane. Jeżeli etap ten zostałby pominięty lub wykonany nieprofesjonalnie i powierzchniowe efekty mogą być opłakane. Środki do impregnacji stracą bowiem z czasem swoje działanie, a więźba ulegnie zniekształceniu. Ponadto, do impregnacji należy stosować wyłącznie wysokiej jakości substancje wodorozcieńczalne. Impregnaty pochodzące z niesprawdzonych źródeł mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie domowników oraz uczulać.

Istnieje zatem wiele bardzo małych błędów, które mogą negatywnie wpływać na późniejsze zachowanie się więźby, a domowników wprawić w kolejne koszty. Konstrukcję, którą tworzy się z niskojakościowych komponentów jest szczególnie nietrwała. W efekcie, może doprowadzić to do znacznie zwiększonych kosztów, które przekroczą nasze możliwości oraz budżet. W związku z tym więźba tradycyjna mylnie określana jest mianem najtańszego rozwiązania na rynku.

Wiązary prefabrykowane dachowe – ekonomiczność oraz trwałość w jednym produkcie

Wiązary dachowe to drugie najpopularniejsze rozwiązanie konstrukcji dachowej. Więźba jest maksymalnie trwała, wytrzymała, dostarczana wraz ze złączeniami. Wiązary prefabrykowane wykonywane są z drewna, które suszone jest komorowo. Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania.

  1. Bezpieczeństwo. Wiązary prefabrykowane są bardzo dobrze zabezpieczone – osuszone komorowo drewno nie musi być bowiem poddawane impregnacji. Dlaczego? Podczas suszenia komorowego dochodzi do maksymalnego oczyszczenia drewna. Co więcej, jest ono frezowane oraz strugane czterokrotnie, co powoduje, że w późniejszym czasie konstrukcja dachowa nie zostanie zniszczona ani naruszona przez wilgoć, owady oraz grzyby.
  2. Łączenia na najwyższym poziomie. Porównując wiązania prefabrykowane z więźbą tradycyjną, śmiało można stwierdzić, że łączenia zastosowane w tym pierwszym rozwiązaniu są niezwykle trwałe oraz niezawodne. Do ich łączeń stosuje się bowiem płytki kolczaste, których rozmieszczenie opracowywane jest komputerowo w celu zapewnienia jak najwyższej jakości całej konstrukcji.
  3. Krótki czas realizacji. Ze względu na to, że wiązary dachowe dostarczane są wraz z gotowymi złączeniami, konstrukcja jest gotowa do zastosowania od razu, a jej montaż na placu budowy nie trwa dłużej niż 3 dni. Tak, 3 dni! Najczęściej wybieranym rodzajem wiązarów są wiązary kratowe. Konstrukcja może jednak być śmiało dostosowana do projektów indywidualnych.
  4. Projekt konstrukcji w cenie. Stawiając na wiązary dachowe nie będziesz musiał martwić się o trwałość oraz jakość konstrukcji. Projektem zajmują się bowiem wyłącznie specjaliści, którzy posługują się nowoczesnymi rozwiązaniami. Z reguły, za zaprojektowanie Klienci nie ponoszą żadnej dodatkowej opłaty.
  5. Ekonomia. Wiązary prefabrykowane dachowe to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Wykonane są one bowiem z drewna o znacznie mniejszym przekroju niż tradycyjna więźba dachowa, co w efekcie może prowadzić to znacznie mniejszych kosztów. Co więcej, wiązary tworzą konstrukcję, która pokrywa zarówno dach, jak i strop.

Gdzie kupić wiązary prefabrykowane?

Wiązary dachowe muszą być niezawodne – jest to bowiem kwestia trwałości oraz bezpieczeństwa każdego z domowników. Ich celem jest relokacja obciążeń na podpory dachu – muszą zatem zapewniać stabilność konstrukcji, niezależnie od panujących warunków. Wiązary prefabrykowane należy zatem zamawiać wyłącznie od sprawdzonych producentów, którzy oferują nam najlepszą jakość swoich produktów oraz posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty świadczące o tym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij