Mycie okien zwykle jest jedną z pierwszych czynności, jakie wykonuje się podczas wiosennych porządków. Wycieranie szklanych powierzchni często powoduje powstawanie nieestetycznych smug i aby temu zapobiec, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych domowych sposobów.
Mycie okien a pora dnia
Do mycia okien można użyć gotowego płynu do mycia szyb, np. marki Sidolux lub skorzystać z domowych sposobów, jednak przed przystąpieniem do czynności porządkowych warto zwrócić uwagę na porę dnia. Mycie okien w pełnym słońcu może okazać się niedokładne, gdyż mocno oświetlona szyba ukryje przed wzrokiem powstałe smugi podczas przecierania szklanej powierzchni. Oka najlepiej myć po godzinie 11 rano lub 3 po południu. W sytuacji, gdy pogoda nie dopisuje i występują przymrozki, porządki lepiej odłożyć na cieplejsze dni.
Mycie ram okna i klamek
Przed myciem szyb należy dokładnie umyć ramę okna oraz klamki, gdyż to właśnie tam osadza się najwięcej brudu. Do tego najlepiej użyć ciepłej wody z płynem do mycia naczyń oraz miękkiej bawełnianej ściereczki. Aby oczyścić mocno zabrudzone powierzchnie i trudno dostępne zagłębienia, wystarczy użyć szczoteczki do mycia zębów. Po dokładnym wyszorowaniu brudu ramę należy przemyć wodą i wytrzeć dokładnie do sucha.
Jak myć okna, aby nie pozostawiać smug?
Do mycia szyb najlepiej sprawdzają się ściereczki z mikrofibry przeznaczone typowo do mycia szkła i okien i ręczniki papierowe. Do większych zabrudzeń przyda się również zwykła gąbka lub miękki zmywak do naczyń. Okna można skutecznie oczyścić, stosując gotowy płyn do mycia szyb. Niektóre z preparatów dodatkowo przyjemnie pachną, np.: cytryną, kwiatami, jabłkiem, pozostawiając w domu orzeźwiającą woń po zakończonym sprzątaniu. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy spryskać preparatem, a następnie oczyścić miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Preparaty Sidolux Crystal posiadają dodatkowo technologię Nano Code, która tworzy na szybie warstwę zapobiegającą przed późniejszym osadzaniem się brudu.
Zwolennicy domowych środków czyszczących, do mycia szyb, mogą użyć wody z dodatkiem octu w proporcjach 1:3. Ocet skutecznie usuwa tłuszcz, a jednocześnie przywraca połysk. Podczas sprzątania nie trzeba zrażać się zapachem, ponieważ nieprzyjemna woń znika po zaledwie kilku minutach. Aby zapobiec późniejszemu osadzaniu się na szkle brudu i innych zanieczyszczeń do wody, wystarczy dodać kilka kropel gliceryny, co dodatkowo spowoduje, że podczas deszczu na szkle nie będą tworzyć się charakterystyczne smugi. Z kolei stare gazety można wykorzystać do polerowania szyb, ponieważ nie pozostawiają na szybie nieestetycznych smug.