Wybieramy oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – na co należy zwrócić uwagę?

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – na co należy zwrócić uwagę?

Kiedyś czujniki ruchu wykorzystywane były przede wszystkim w systemach alarmowych. Dziś są jednak często standardem w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Warto dowiedzieć się więcej na temat takiego rozwiązania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp z czujnikiem ruchu i jakie się sprawdzą?

Poznajcie sposób działania lamp z czujnikiem ruchu, czyli sposób zasilania i rodzaje czujników

Zasada działania lamp z czujnikiem ruchu takich jak plafoniery zewnętrzne polega na tym, że włączają się, gdy ktoś znajduje się w zasięgu czujnika. Trzeba wiedzieć, że takie lampy mogą być zasilane na kilka sposobów. Można zdecydować się na plafon zewnętrzny z czujnikiem ruchu zasilany z sieci elektrycznej, albo lampę zasilaną baterią czy też akumulatorem. Lampy z czujnikiem ruchu, takie jak plafony czy kinkiety albo lampy wiszące, rozróżnia się także na podstawie rodzaju zastosowanego czujnika. Do wyboru są lampy z czujnikiem PIR, mikrofalowym, ultradźwiękowym albo dualnym. Warto poznać ich specyfikę. Lampy z czujnikiem na podczerwień PIR reagują na zmiany temperatury w dalekiej podczerwieni. Włączają się wtedy, gdy w zasięgu czujnika znajduje się coś co emituje promieniowanie cieplne mocniejsze niż to z tła. Tutaj można wybrać modele, które reagują na masę obiektu emitującego ciepło. W ten sposób można wyeliminować włączanie się światła w przypadku obecności małych zwierząt. Lampy z czujnikiem ultradźwiękowym analizują odbite fale z otoczenia. Taki czujnik wytwarza wibracje, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W przypadku lamp z czujnikiem mikrofalowym wytwarzana jest fala mikrofalowa o odpowiedniej częstotliwości i zasada działania jest podobna jak w przypadku czujników ultradźwiękowych, z tymże ruch rozpoznawany jest także przez szkło, gips, które nie stanowią bariery dla mikrofali. Najczęściej stosowane są lampy z czujnikiem dualnym i tutaj zwykle stosowane jest połączenie czujnika PIR i ultradźwiękowego. Dzięki temu mogą być niwelowane fałszywe sygnały.

Jakie lampy z czujnikiem ruchu są do wyboru i na które warto się zdecydować?

Oczywiście warto zwrócić uwagę, by poza czujnikiem ruchu lampy zewnętrzne posiadały też czujnik zmierzchu. Dzięki temu będą energooszczędne i będą włączać się dopiero po zmierzchu. Tutaj można zdecydować się choćby na plafon zewnętrzny z czujnikiem zmierzchu. Wybierając lampę z czujnikiem ruchu należy zwrócić uwagę na to, czy ma ona wykrywać obecność ludzi czy też włączać się także gdy na posesji pojawi się samochód. W drugim przypadku nie mogą być zastosowane lampy z czujnikiem PIR. Ważna jest oczywiście moc danej oprawy, a także barwa, zasięg światła i oczywiście czujnika ruchu. Nie bez znaczenia jest także estetyka. Bardzo dobrze sprawdza się plafon LED zewnętrzny w nowoczesnym stylu o minimalistycznej formie. Można wybrać także lampę wiszącą czy reflektorek albo naświetlacz LED.

żarówki

O czym należy pamiętać przy instalacji lamp z czujnikiem ruchu, czyli o miejscu montażu słów kilka

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu są bardzo czułe. Montując plafonierę zewnętrzną czy kinkiet trzeba pamiętać np. o tym by nie znajdowała się z byt blisko oczka wodnego. Woda odbijająca fale elektromagnetyczne może zakłócać działanie lampy powodując jej zapalanie się wtedy, gdy nie jest to konieczne. Dlatego w przypadku oświetlania oczek wodnych warto zastosować innego rodzaju oświetlenie. Tutaj polecamy przede wszystkim lampy solarne. Lamp z czujnikiem ruchu nie należy też montować w pobliżu rur grzewczych czy też ruchomych przedmiotów.

Co warto wiedzieć na temat regulacji lamp z czujnikiem ruchu?

Lampami z czujnikiem ruchu i zmierzchu można sterować, nawet z poziomu aplikacji. Plafon ogrodowy może współpracować z systemem inteligentnego domu. Lampy z czujnikiem ruchu podlegają także regulacji progu czułości w zakresie natężenia światła. Zatem czujnik może reagować także przy mniej intensywnym oświetleniu. Lampy należy wyregulować i ustawić tak, by nic nie zakłócało ich działania. Warto postępować zgodnie z instrukcją producenta. Lampy z czujnikiem ruchu to rozwiązanie pozwalające na energooszczędność, zapewniające mniejsze koszty energii elektrycznej, a jednocześnie gwarantujące większe bezpieczeństwo.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij