Wybieramy oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – na co należy zwrócić uwagę?
Kiedyś czujniki ruchu wykorzystywane były przede wszystkim w systemach alarmowych. Dziś są jednak często standardem w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Warto dowiedzieć się więcej na temat takiego rozwiązania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp z czujnikiem ruchu i jakie się sprawdzą?
Poznajcie sposób działania lamp z czujnikiem ruchu, czyli sposób zasilania i rodzaje czujników
Zasada działania lamp z czujnikiem ruchu takich jak plafoniery zewnętrzne polega na tym, że włączają się, gdy ktoś znajduje się w zasięgu czujnika. Trzeba wiedzieć, że takie lampy mogą być zasilane na kilka sposobów. Można zdecydować się na plafon zewnętrzny z czujnikiem ruchu zasilany z sieci elektrycznej, albo lampę zasilaną baterią czy też akumulatorem. Lampy z czujnikiem ruchu, takie jak plafony czy kinkiety albo lampy wiszące, rozróżnia się także na podstawie rodzaju zastosowanego czujnika. Do wyboru są lampy z czujnikiem PIR, mikrofalowym, ultradźwiękowym albo dualnym. Warto poznać ich specyfikę. Lampy z czujnikiem na podczerwień PIR reagują na zmiany temperatury w dalekiej podczerwieni. Włączają się wtedy, gdy w zasięgu czujnika znajduje się coś co emituje promieniowanie cieplne mocniejsze niż to z tła. Tutaj można wybrać modele, które reagują na masę obiektu emitującego ciepło. W ten sposób można wyeliminować włączanie się światła w przypadku obecności małych zwierząt. Lampy z czujnikiem ultradźwiękowym analizują odbite fale z otoczenia. Taki czujnik wytwarza wibracje, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W przypadku lamp z czujnikiem mikrofalowym wytwarzana jest fala mikrofalowa o odpowiedniej częstotliwości i zasada działania jest podobna jak w przypadku czujników ultradźwiękowych, z tymże ruch rozpoznawany jest także przez szkło, gips, które nie stanowią bariery dla mikrofali. Najczęściej stosowane są lampy z czujnikiem dualnym i tutaj zwykle stosowane jest połączenie czujnika PIR i ultradźwiękowego. Dzięki temu mogą być niwelowane fałszywe sygnały.
Jakie lampy z czujnikiem ruchu są do wyboru i na które warto się zdecydować?
Oczywiście warto zwrócić uwagę, by poza czujnikiem ruchu lampy zewnętrzne posiadały też czujnik zmierzchu. Dzięki temu będą energooszczędne i będą włączać się dopiero po zmierzchu. Tutaj można zdecydować się choćby na plafon zewnętrzny z czujnikiem zmierzchu. Wybierając lampę z czujnikiem ruchu należy zwrócić uwagę na to, czy ma ona wykrywać obecność ludzi czy też włączać się także gdy na posesji pojawi się samochód. W drugim przypadku nie mogą być zastosowane lampy z czujnikiem PIR. Ważna jest oczywiście moc danej oprawy, a także barwa, zasięg światła i oczywiście czujnika ruchu. Nie bez znaczenia jest także estetyka. Bardzo dobrze sprawdza się plafon LED zewnętrzny w nowoczesnym stylu o minimalistycznej formie. Można wybrać także lampę wiszącą czy reflektorek albo naświetlacz LED.
O czym należy pamiętać przy instalacji lamp z czujnikiem ruchu, czyli o miejscu montażu słów kilka
Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu są bardzo czułe. Montując plafonierę zewnętrzną czy kinkiet trzeba pamiętać np. o tym by nie znajdowała się z byt blisko oczka wodnego. Woda odbijająca fale elektromagnetyczne może zakłócać działanie lampy powodując jej zapalanie się wtedy, gdy nie jest to konieczne. Dlatego w przypadku oświetlania oczek wodnych warto zastosować innego rodzaju oświetlenie. Tutaj polecamy przede wszystkim lampy solarne. Lamp z czujnikiem ruchu nie należy też montować w pobliżu rur grzewczych czy też ruchomych przedmiotów.
Co warto wiedzieć na temat regulacji lamp z czujnikiem ruchu?
Lampami z czujnikiem ruchu i zmierzchu można sterować, nawet z poziomu aplikacji. Plafon ogrodowy może współpracować z systemem inteligentnego domu. Lampy z czujnikiem ruchu podlegają także regulacji progu czułości w zakresie natężenia światła. Zatem czujnik może reagować także przy mniej intensywnym oświetleniu. Lampy należy wyregulować i ustawić tak, by nic nie zakłócało ich działania. Warto postępować zgodnie z instrukcją producenta. Lampy z czujnikiem ruchu to rozwiązanie pozwalające na energooszczędność, zapewniające mniejsze koszty energii elektrycznej, a jednocześnie gwarantujące większe bezpieczeństwo.