Wyciąg czy pochłaniacz – wybieramy okap kuchenny!
Nie ulega wątpliwości, że okap to urządzenie niezbędne w każdej kuchni. Na rynku możemy spotkać się z jego 3 rodzajami: wyciągami, pochłaniaczami oraz urządzeniami, które łączą w sobie ich właściwości. Zobacz, co warto o nich wiedzieć i który z nich wybrać!
Wyciąg a pochłaniacz – różnice
Zastanawiasz się nad tym, czy różni się wyciąg od pochłaniacza? Wyciąg to urządzenie pracujące w obiegu otwartym. Wymaga więc podłączenia do osobnego przewodu kominowego, który umożliwia odprowadzanie powietrza z pomieszczenia na zewnątrz budynku. Pochłaniacz natomiast jest przystosowany do pracy w obiegu zamkniętym, nie trzeba go zatem podłączać do komina. Polega to na tym, że powietrze przepływa przez specjalny filtr i w ten sposób się oczyszcza.
Warto wspomnieć o tym, że nowoczesne okapy kuchenne mogą być wykorzystywane zarówno w roli wyciągu, jak i pochłaniacza. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak wyposażenie go w filtr węglowy.
Zalety i wady pochłaniacza w kuchni
Po urządzenie z funkcją pochłaniacza sięgasz najczęściej wtedy, gdy w Twojej kuchni nie ma możliwości podpięcia go do systemu wentylacyjnego – najczęściej w małych kuchniach w budynkach wielorodzinnych. Na korzyść tego rozwiązania przemawia także wyjątkowo prosta instalacja – wystarczy jedynie przymocować go w wybranym miejscu i podłączyć do prądu.
Tego rodzaju okap kuchenny niestety nie jest do końca skuteczny. Powietrze nie jest zupełnie wymieniane, jak w przypadku wyciągu, lecz jedynie oczyszczane przy użyciu specjalnych filtrów. W ten sposób możesz pozbyć się uciążliwych zapachów czy tłustych cząsteczek z powietrza – zostaną zatrzymane na filtrach. Musisz tylko pamiętać o ich regularnej wymianie lub czyszczeniu. Do wyboru masz 2 rodzaje filtrów:
– filtry metalowe – najczęściej wykonuje się je z aluminium lub stali. Wyglądem przypominają gęstą siatkę. Ich zadanie polega na wychwytywaniu z powietrza drobnych cząsteczek tłuszczu. Filtry metalowe są przeznaczone do wielokrotnego użytku – można łatwo zetrzeć z nich zabrudzenia zwilżoną ściereczką lub nawet umyć je w zmywarce,
– filtry węglowe – wkład z węgla aktywnego, który neutralizuje zapachy powstające podczas gotowania. Filtry węglowe dość szybko się zużywają, dlatego też trzeba je wymieniać. Najtańsze modele mogą się zużyć już po 2-3 miesiącach, te droższe mogą z kolei posłużyć nawet przez rok.
Okap kuchenny z wyciągiem – czym się cechuje?
O tym, że chcesz zamontować w kuchni okap z funkcją wyciągu, powinieneś wiedzieć już na etapie projektowania pomieszczenia. Urządzenie wymaga bowiem podłączenia do kanału wywiewnego. Najlepiej, jeśli we wnętrzu znajdują się 2 kratki wentylacyjne – wtedy jedną z nich podłączysz z okapem, a druga będzie dalej spełniać swoją podstawową funkcję.
Pamiętaj jednak o tym, żeby nie podłączać okapu kuchennego z wyciągiem do przewodów wentylacji mechanicznej – niezależnie od tego, czy jest wyposażona w odzysk ciepła czy też nie. W ten sposób możesz jedynie zabrudzić kanały czy wymiennik ciepła, gdyż nie można tam zamontować żadnego filtra.