autor-projektu-kando-architects

Wykańczamy łazienkę w drewnie

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przy wykańczaniu wnętrza łazienki są płytki ceramiczne, które nie dość, że łatwe w czyszczeniu, są również powszechnie dostępne w najróżniejszych wariacjach. Warto jednak zastanowić się nad alternatywnymi materiałami, które dają równie estetyczny, a często bardziej oryginalny efekt.

Mowa o gresie, tapecie winylowej, kamieniu i betonie. Takim materiałem, proponowanym przez ekspertów z portalu o wnętrzach i architekturze HomeSquare.pl, jest też drewno. Odpowiednio przygotowane nadaje łazience naturalnego i ciepłego wyglądu. Obalamy mit: panująca w łazience wilgoć nie ma wpływu na właściwie zabezpieczone drewno.

autor-projektu-perfect-space

Autor projektu: PERFECT SPACE

Płytki ceramiczne, zazwyczaj silnie odbijające światło, to uzasadniony wybór dla łazienki o małej powierzchni, gdyż wydają się ją powiększać. Z tego samego względu mogą jednak wydawać się chłodne. Jeśli zależy nam na uniknięciu tego wrażenia, wprowadzenie drewnianych elementów do łazienki powinno rozwiązać problem. Jakie drewno mamy do wyboru? Otóż najczęściej drewno z drzew egzotycznych, gdyż jest ono wyjątkowo wytrzymałe i odporne na czynniki takie jak wilgoć i temperatura. Szczególnie polecane jest solidne drewno tekowe, które stosuje się też do budowy łodzi. Jeśli chodzi o bardziej lokalne gatunki, do najtrwalszych należą dęby, wiązy, jesiony i buki. Warto sprawdzić współczynnik skurczu, który bada skłonność do występowania zniekształceń pod wpływem wody. Im mniejszy, tym bardziej drewno nadaje się do łazienki. Nie znaczy to, że nawet drewna egzotyczne obędą się bez impregnacji.

autor-projektu-kando-architects

Autor projektu: KANDO ARCHITECTS

Mówiąc o drewnie, nie sposób nie wspomnieć, że coraz częściej w naszych łazienkach można spotkać domowe sauny. Wraz z rozpowszechnieniem się ośrodków wellness i spa poznaliśmy zdrowotne i relaksacyjne właściwości sauny i zapragnęliśmy przenieść je do wnętrz naszych domów. Choć wiąże się to wciąż ze stosunkowo dużym kosztem, jest to wydatek, który warto rozważyć, jeśli rzeczywiście planujemy cieszyć się nim przez długie lata. Warunkiem postawienia sauny jest dostęp do wody, odpływ oraz sprawna wentylacja. Ostatnią innowacją w kategorii saun jest… sauna w szafie. Z zewnątrz wygląda ja najzwyklejsza, średnich rozmiarów szafa, jednak, gdy chcemy jej użyć, rozsuwa się do właściwych rozmiarów. Dzięki temu rozwiązaniu sauna może znaleźć się w sypialni, pokoju dziennym, jadalni, lub gdzie tylko zapragniemy.

 

Po więcej aktualności ze świata technologii, architektury i designu wstąp na HomeSquare.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij