Wykończenie ścian w kuchni na wiele sposobów

Wykończenie ścian w kuchni na wiele sposobów

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Często to właśnie w niej spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Zależy nam, aby była jak najbardziej funkcjonalną, a jednocześnie reprezentatywną przestrzenią, dlatego wybór materiałów wykończeniowych nie należy do najłatwiejszych.

Dla wielu osób kuchnia to serce domu. To podczas przygotowywania posiłków toczą się w niej długie dyskusje i zacieśniają się więzi. Niestety kuchnia jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń pod względem doboru odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wilgoć czy niebezpieczne zmiany temperatury to istotne czynniki mające wpływ na niszczenie ścian i mebli. Pojawiające się ciężkie do usunięcia plamy obniżają atrakcyjność wnętrza, jak również zniechęcają do kuchennych eksperymentów. Właśnie dlatego wybrane materiały wykończeniowe powinny być jak najbardziej trwałe i efektowne

Farby i tapety

To dwie najbardziej klasyczne metody na wykończenie ściany. Są tanie, łatwe i szybkie w zastosowaniu, ale czy sprawdzą się w kuchni? Z pewnością musimy zweryfikować, czy są dostosowane do panujących w niej warunków. Na pewno nie warto inwestować w zwykłe, akrylowe farby. Nie są one niestety odporne na wilgoć ani kuchenne zabrudzenia. 

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się farba lateksowa, która ochroni nasze ściany przed trudnymi do zmycia plamami. Jeszcze lepsza w tym przypadku będzie farba ceramiczna z renomowanej firmy. Chcąc się cieszyć pięknem pomieszczenia przez lata, dobrze jest na stracie zainwestować w materiały najwyższej jakości. Warto pamiętać, iż niektóre farby zawierające srebro działają również przeciwgrzybiczo.

Podczas wyboru tapety, musimy natomiast skoncentrować się nie tylko na materiale. Istotne będą również kolory, wzory, ewentualnie krajobrazy, jakie się na niej znajdą. Muszą one współgrać z całą aranżacją kuchni. 

Jak wybrać najlepszą tapetę do kuchni? W pierwszej kolejności musimy zrezygnować z tapet przeznaczonych do mniej wymagających pomieszczeń, np. salonu, gdyż szybko stracą one swój efektowny wygląd. Zamiast tego skoncentrujmy się na droższych tapetach winylowych albo tych z włóknami szklanymi. 

Płytki ceramiczne

Kosztowniejszą, ale dającą ogromne możliwości opcją są płytki ceramiczne. Różnorodność dostępnych na rynku wzorów pozwala zaaranżować kuchnię w wymarzonym kolorze i stylu. Płytki ceramiczne mogą stać się albo głównym elementem wykończeniowym wnętrza, albo delikatną, dyskretną dekoracją. 

Szczególnie interesująco wyglądają mozaiki. Walory dekoracyjne nie są jednak ich jedyną zaletą. Są one również niezwykle trwałe, przez co wygrają nawet z najbardziej doskonałymi technicznie farbami i tapetami przeznaczonymi do wykańczania kuchni. Nie bez znaczenia jest też ich łatwe czyszczenie. Wiele wzorów designerskich płytek ceramicznych, które fenomenalnie ozdobią kuchnię, można znaleźć na stronie https://www.rawdecor.pl/.

Szklane panele

W ostatnich latach dość popularne stały się szklane panele. Podobnie jak płytki ceramiczne, cechują się trwałością i odpornością. Dobrze prezentować się będą w kuchniach nowoczesnych, zwłaszcza tych mniejszych – optycznie mogą powiększyć ich metraż. 

W zależności od upodobań, możemy wybrać szkło przezroczyste i barwione, ze wzorem, motywem roślinnym czy miejskim. Wybór jest ogromny. Panele szklane są efektowne, ale jeśli dużo gotujemy i uwielbiamy czystość, niekoniecznie nas usatysfakcjonują. Na szkle widać wszystkie tłuste plamy, odbite palce i inne zabrudzenia, a dodatkowo nie są łatwe do czyszczenia. Poza tym może pojawić się kłopot z optymalnym umiejscowieniem kontaktów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij