Wynajem mieszkania – komu i jak je wynająć?

Posiadanie mieszkania na wynajem to dobra inwestycja. Nieruchomość traktuje się bowiem jako pasywne źródło dochodu. Jej wynajem nie zawsze jednak jest prosty. Aby zabezpieczyć swoje interesy, konieczne jest znalezienie godnego zaufania najemcy, gdzie go szukać i jak zweryfikować jego intencje?

Profil najemcy

Profil idealnego najemcy to dla każdego wynajmującego kwestia indywidualna. Wynajmujący określa swoje oczekiwania w zależności od posiadanej nieruchomości. Dla jednych właścicieli idealnym najemcą będą studenci, dla innych osoby pracujące. Właściwe zabezpieczenie się umową powinno pozwolić bezpiecznie wynajmować mieszkanie. To, w jakiej grupie osób mieszkanie będzie cieszyć się zainteresowaniem, zależy od wielu czynników. Do tych najważniejszych zalicza się lokalizację i wielkość nieruchomości. Kolejny ważny czynnik to wyposażenie i standard mieszkania. Nieruchomość w pobliżu uczelni wzbudzi zainteresowanie studentów. Rodziny z dziećmi będą poszukiwać mieszkań na osiedlach spokojnych, z dobrą infrastrukturą. Ważna jest dla nich również odpowiednia wielkość i rozkład mieszkania, a także standard.

Na co uważać przy wyborze najemcy?

Chociaż czasy, kiedy przy wynajmie mieszkania prosiło się o referencje od poprzedniego wynajmującego, już minęły, to nadal warto do wyboru najemcy podejść z dużą ostrożnością. Przed wynajmem mieszkania warto porozmawiać ze specjalistami o tym, jakie problemy mogą się pojawić i jak się przed nimi zabezpieczyć. Firma Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Borowicz w zależności od wymagań wynajmującego i oczekiwań najemcy może wskazać niezbędne zapisy umowy oraz wskazać najlepszą formę jej zawarcia.

Warto pamiętać, że problemy może stwarzać każdy najemca. Każdy z najemców ma również swoje oczekiwania co do warunków umowy. Warto o tym pamiętać podpisując umowę. Idealnego najemcy nie ma. Są jednak sposoby, aby zabezpieczyć swoje interesy i zmniejszyć ryzyko problemów. W odpowiednim przygotowaniu kwestii prawnych i nie tylko pomagają takie firmy jak Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Borowicz, która działa na terenie Lublina.

Jak sprawdzić wiarygodność najemcy?

Przed podpisaniem umowy warto, jak najwięcej dowiedzieć się o najemcy. Podstawowe pytania można zadać już w trakcie rozmowy telefonicznej, a „wywiad” kontynuować na spotkaniu. Najważniejsze kwestie, jakie trzeba ustalić przed sformalizowaniem wynajmu mieszkania to:

  • ile osób będzie w nim mieszkać;
  • jaki jest status najemcy – osoba pracująca/student/matka wychowująca dziecko itp. jaki jest zawód wynajmującego;
  • czy w mieszkaniu będą mieszkać zwierzęta;
  • jaki jest wiek osób, które będą zamieszkiwać lokal,
  • na jak długi czas najemca chce się wprowadzić;
  • czy najemca wcześniej wynajmował mieszkanie, na jak długo i dlaczego z niego zrezygnował;
  • czy posiada pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce (w przypadku obcokrajowców);
  • czy posiada środki na opłacenie mieszkania/kto będzie opłacał czynsz (w przypadku studentów).

Najemcę należy również zweryfikować pod względem danych osobowych na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości i wpisanie danych do umowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij