Wytyczenie granic działki budowlanej

Aby postawić ogrodzenie musisz wyznaczyć granice działki. Okazuje się, że bardzo istotnym elementem prac budowlanych jest wytyczenie działki. Nie można przecież pozwolić, aby postawić płot w niewłaściwym miejscu. Mogłoby to nas wiele kosztować, nie tylko dużo pieniędzy, ale także nerwów. Jeśli więc chcemy szybko wytyczyć działkę musimy skupiać się na szczegółach i nie zapominać o istotnych sprawach. Jest to bardzo ważny element całego procesu budowlanego.

Aby wszystko dobrze przewidzieć należy zrobić dokładny kosztorys i wszystko rozrysować w szczegółowy sposób. Dzięki temu unikniemy jakichś nieprzewidzianych ogromnych kosztów. Oczywiście zapewne coś i tak nas zaskoczy, ale mamy szansę, że koszt tej dodatkowej rzeczy nie będzie aż tak wysoki. Dlatego warto jest także korzystać z pomocy specjalistów i po prostu zatrudnić geodetę. Dzięki temu unikniemy sytuacji w której nieprzewidziane koszty będą bardzo wysokie. Nikt przecież nie chce nagle dużo więcej płacić. Zwłaszcza gdy jego kieszeń świeci pustkami.

Proces wznowienia punktów granicznych

Jest to proces nazywany także wznowieniem granic, polegający na rozpoznaniu miejsc, linii i punktów w których przebiega granica danego terenu. Ta granica przebiega przez punkty i znaki graniczne. Te pierwsze, to miejsca w których kończy się dana działka. Natomiast te drugie to znaki oznaczające położenie granicy. Tak więc proces wznowienia granic polega na odszukaniu i oznaczeniu granicy liniowej oraz punktów granicznych danego terenu. Jest to niezbędne, jeżeli w sytuacji gdy chcemy ogrodzić swoją działkę lub dokładnie sprawdzić jej wielkość. Czasami również bywa tak, że mamy postawiony dom na jakimś terenie, ale chcielibyśmy nagle się odgrodzić. W takiej sytuacji konieczne jest wyznaczenie właśnie punktów granicznych. Jednakże wznowienie punktów granicznych i granic liniowych odbywa się tylko wtedy gdy zostały one zniszczone, a granice nieruchomości są udokumentowane.

Wytyczanie punktów granicznych

Jeśli chcemy wyznaczyć punkty graniczne możemy też oczywiście zrobić to samodzielnie. Jednakże potrzebujemy do tego dokumentacji oraz granicy liniowej danej działki. Jeśli posiadamy te wszystkie elementy możemy próbować. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli tylko popełnimy jakikolwiek błąd, to może nas to dużo kosztować. Zmiana przebiegu linii płotu itp. Oczywiście wszystko też zależy od tego jak duży jest to błąd.

Czyli na przykład jeśli mylimy się o kilka metrów, to może nie spotka nas rozczarowanie, ale jeśli mylimy się o więcej to już może pojawić się problem. Czasami może nas nawet spotkać sytuacja w której będziemy musieli zrywać cały płot i stawiać go na nowo. Zapewne nikt nie chce, aby coś takiego go spotkało. Aby się przed tym zabezpieczyć można zawsze wynająć właśnie geodetę, które wyznaczy granice działki za nas. Taką usługę można już zdobyć za 500 złotych. Oczywiście bardziej szanowane biura bardziej się cenią. Zwłaszcza w Warszawie tego typu usługa może kosztować nawet 1000 złotych. Jeśli jednak mamy odłożone na ten cel pieniądze, to z pewnością nic nas nie zaskoczy.

Dobra usługa

I będziemy mogli swobodnie cieszyć się dobrze wykonaną usługą. W momencie gdy granice działki zostały już prawidłowo wyznaczone, możemy już na spokojnie budować płot. Na koniec takiej usługi dostaniemy dokumenty potwierdzające przebieg działki, dlatego możemy swobodnie budować ogrodzenie. I na pewno żaden sąsiad nie będzie mógł nam zarzucić nieprawidłowego przebiegu granic działki. Jeśli wszystko będzie na papierze, zawsze możemy mu to pokazać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij