„Wybuduję dom drewniany Z sosnowego drzewa, gdzie żywicą pachną ściany, świerszcz za belką śpiewa…” – ten fragment piosenki, śpiewanej przez Janusza Laskowskiego, świetnie ukazuje potrzebę zbliżenia się do natury. Budowle z surowców naturalnych, z roku na rok, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jakie są zalety i wady konstrukcji z drewna?
Moda na domy drewniane
Jeszcze do niedawna szczytem luksusu były domy murowane, osadzone na solidnych fundamentach i pokryte ceramicznymi dachówkami. Obecnie coraz częściej obserwowany jest powrót do natury, czyli budownictwa drewnianego, krytego strzechą lub innym materiałem o ekologicznym przesłaniu. Jak każdy budynek, tak i dom z drewnianych elementów konstrukcyjnych, ma jednak swoje wady i zalety.
Zalety budownictwa drewnianego
Najbardziej dostrzegalną zaletą budowli z drewna jest ich integralność ze środowiskiem naturalnym. Drewno jest idealnym izolatorem, łatwo dostępnym surowcem, trwałym, dość odpornym na czynniki zewnętrzne. Ponadto ma zdolność do samoregulacji wilgotności i przepuszczalności. Zbudowane z niego konstrukcje tworzą wewnątrz ścian specyficzny mikroklimat, którego nie znajdziemy w żadnym innym wnętrzu.
Drugą, równie ważną, zaletą jest czas budowy. Drewniane elementy lepiej dopasowują się do siebie, nie ma potrzeby stosowania długo schnących zapraw murarskich, dlatego czas powstawania domu letniskowego czy całorocznego jest o wiele krótszy niż w tradycyjnym budownictwie. Ten tym budowli często powstaje metodą gospodarczą. Wynajem sprzętu budowlanego pozwala zgromadzić odpowiednie zaplecze i realizować inwestycję nawet przy niewielkich nakładach własnych.
Kolejnym dużym plusem budownictwa drewnianego jest możliwość prowadzenia prac nawet przez cały rok – ani opady atmosferyczne, ani okres zimowy nie jest przeszkodą w kontynuacji inwestycji.
Izolacja cieplna
Drewno nie jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego stanowi znakomitą izolację. Temperatura powietrza nie przenika przez drewniane ściany. Dzięki temu nawet w najbardziej upalne dni wnętrze nie nagrzewa się, a podczas mrozów nie oddaje ciepła na zewnątrz.
Solidna konstrukcja
Pomimo wrażenia kruchości konstrukcji, dom drewniany jest bardzo stabilny, trwały i nie poddaje się silnym podmuchom wiatru czy intensywnym opadom atmosferycznym. Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane potrafią przetrwać największe ulewy i wichury. Dzięki specjalnym środkom do impregnacji, drewno staje się ognioodporne i dużo wolniej ulega korozji. Podczas odnawiania elewacji drewnianej, również należy odpowiednio zaimpregnować powierzchnię. Podnośnik koszowy i specjalne agregaty pozwalają dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych przestrzeni. Dopiero odpowiednio zabezpieczone drewno można na nowo pomalować na wybrany kolor.
Istotną sprawą jest możliwość rozbudowy domu drewnianego, bez potrzeby burzenia ścian, jak to zwykle bywa w przypadku domów murowanych. Poprowadzenie nowych instalacji jest również mniej kłopotliwe, ponieważ wszystkie przewody osadzane są w specjalnych rurach, które chronią je przed zewnętrznymi czynnikami.
Wady domów drewnianych
Pomimo wielu zalet, dom drewniany ma również wady, których nie można pominąć. Pierwszą z nich jest kwestia ogrzewania wewnętrznego. Dom drewniany nagrzewa się bardzo szybko, ale równie szybko jego wnętrze się wychładza. Dzieje się tak, ponieważ drewniane ściany nie kumulują ciepła.
Drugą istotną wadą jest osiadanie domu. Każdy nowo wybudowany obiekt z czasem osiada na gruncie, lecz w odniesieniu do drewnianych budowli efekt wynosi nawet do kilku centymetrów jego wysokości od podstawy. Przyczyną jest wysychanie drewna i jego kurczenie się. Z tego powodu bardzo ważne jest, by ten czynnik był brany pod uwagę, podczas montażu okien, drzwi i innej stolarki.