Zbiornik na deszczówkę - jakie korzyści przynosi magazynowanie wody deszczowej

Zbiornik na deszczówkę – jakie korzyści przynosi magazynowanie wody deszczowej?

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła nasza świadomość dotycząca oszczędzania wody. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie korzystne nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale także i ekologicznego. Jednym z najprostszych sposobów na racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi jest magazynowanie i ponowne wykorzystanie deszczówki. Zastanawiasz się, do jakich celów można użyć tego co daje nam natura? Czy warto inwestować w zbiornik na wodę deszczową? Jakie korzyści płyną z gromadzenia deszczówki? 

Woda deszczowa – właściwości

Magazynowanie deszczówki cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domków jednorodzinnych i ogródków działkowych. Wbrew ogólnie panującym opinii korzystanie z wody deszczowej jest w pełni bezpieczne, co więcej przyczynia się to do zmniejszenia ilości zużycia wody wodociągowej. Woda deszczowa jest stosunkowo czysta i miękka, przez co rewelacyjnie sprawdza się w przypadku prac domowych np. podczas prania lub mycia podług. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta w miękkiej wodzie środki czystości lepiej się rozpuszczają, w związku z czym wzrasta ich wydajność. Deszczówka dzięki wysokiej zawartości wapnia doskonale nadaje się do podlewania kwiatów i zielonych roślin. 

Duży wpływ na jakość wody deszczowej ma to jaki pojemnik na deszczówkę wybierzemy. Właściwie dopasowany zbiornik na wodę skutecznie zabezpieczy ją przed szkodliwym wypływem promieniowania UV, działania wysokich temperatury i rozwoju drobnoustrojów. Koszt związany z zainstalowaniem profesjonalnego zbiornika jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od jego wielkości oraz rodzaju.

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

Zastanawiasz się, jaki pojemnik na deszczówkę sprawdzi się najlepiej? Na polskim rynku dostać można zbiorniki podziemne oraz naziemne. Pierwsze z nich to pojemniki, które pomieścić mogą powyżej 2000 l wody deszczowej, najczęściej mają one postać dużych beczek montowanych pod ziemią, które w zależności od potrzeb można ze sobą w sposób dowolny łączyć. Woda do beczek odprowadzana jest z rynien przy pomocy specjalnych systemów, które dodatkowo filtrują i uzdatniają wodę deszczową. Tego typu zbiorniki dedykowane są właścicielom dużych posesji.
Z kolei naziemny zbiornik na wodę z racji swoich niewielkich wymiarów (pojemność od 300-2000 l) doskonale nada się do gromadzenia niewielkich ilości wody deszczowej (np. na działce), spływającej z powierzchni dachu budynku. Oprócz niskiej ceny nabycia i łatwości użytkowania, ich dodatkowym atutem jest także estetyczny wygląd, dzięki czemu ustawione bezpośrednio przy elewacji dobrze komponują się z całą aranżacją.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij