Zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym – czy warto instalować stację zmiękczającą?

Wybierając działkę pod wymarzony dom, większość ludzi myśli o społeczności i udogodnieniach, takich jak pobliskie szkoły, bliskość placówek medycznych, dostęp do prądu i internetu. Ale niewielu zastanawia się nad jakością wody – równie ważnym czynnikiem! Należy zwrócić uwagę na to, czy inwestujesz w swoje przyszłe życie, mając zawsze dostęp do czystej wody pitnej.

Pomimo dostępności przyłącza wodnego nie ma pewności, że woda będzie spełniać nasze standardy. Najpewniejszym sposobem zagwarantowania jakości i bezstresowego korzystania z wody jest zainwestowanie w domową stację uzdatniania wody.

Jak działa zmiękczacz wody

Aby mieć nie tylko przyjemną w smaku, ale także zrównoważoną chemicznie wodę, która jest bezpieczna do spożycia, musimy wyposażyć się w zmiękczacz wody do domu. Dotyczy to zarówno wody z prywatnych studni, jak i z ujęć publicznych.

Stacja uzdatniania (zwana również zmiękczaczem) usuwa z wody substancje chemiczne i zmiękcza ją. Dodatkowo z cieczy usuwane są zanieczyszczenia mechaniczne, a w chlorowanej wodzie wodociągowej eliminowany jest również chlor.

Dzięki zastosowaniu filtrów węglowych, wkładów z żywicy jonowymiennej oraz specjalnych półprzepuszczalnych membran, niektóre z najnowocześniejszych konstrukcji mogą skutecznie wyeliminować również niebezpieczne bakterie z wody. Filtracja węglem aktywnym usuwa cząsteczki chloru i inne zanieczyszczenia chemiczne, co poprawia smak, natomiast żywica jonowymienna zatrzymuje jony wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za twardość wody. Te dwa procesy zostały sprawdzone pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego i poprawy ogólnej jakości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domowy zmiękczacz wody?

Po pierwsze, musimy określić nasze miesięczne zużycie wody i wybrać najlepszą stację zmiękczania odpowiadającą temu zapotrzebowaniu. Wybór stacji o niewystarczającej wydajności jest wysoce nieefektywny. Podobnie, zastosowanie zbyt dużej opcji będzie kosztowne zarówno pod względem opłat instalacyjnych, jak i bieżących kosztów utrzymania.

Aby wybrać najlepsze parametry dla naszej stacji zmiękczającej, musimy mieć informacje o poziomie twardości wody, zawartości żelaza i stężeniu manganu w lokalnej wodzie pitnej.

Zmniejszenie ilości żelaza i twardości wody jest niezbędne, by zapobiec powstawaniu rdzawych plam i osadu z kamienia na naszych urządzeniach. Zainstalowanie domowej stacji uzdatniania wody powinno skutecznie usunąć te zanieczyszczenia. Ponadto dodanie filtra węglowego w pobliżu przyłącza lub kuchni może nie tylko poprawić smak, ale także zapewnić dodatkową warstwę ochrony przed zanieczyszczeniami.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Zanim zdecydujemy, jaki filtr do wody będzie najlepiej pasował do domu jednorodzinnego, musimy ocenić nasze oczekiwania i możliwości finansowe. Powinniśmy też przeprowadzić własne testy wody na miejscu lub poprosić o wyniki z oficjalnego ujęcia wody. W ten sposób będziemy mogli podjąć świadomą decyzję, która spełni nasze potrzeby i pozwoli na ograniczenie budżetu.

Nasze codzienne doświadczenia mogą dostarczyć nam ważnych informacji na temat zużycia wody. Jeśli w czajniku, garnkach lub zlewie zaczął gromadzić się osad, powinien to być znak, że nadszedł czas na zmiękczenie wody.

Plamy rdzy to znak, że zainstalowanie filtra usuwającego żelazo i mangan z wody jest absolutną koniecznością. Ale dlaczego na tym poprzestać? Dostosujmy jakość wody do potrzeb – zainstalujmy zmiękczacz do pralki, poprawmy smak w kuchni i zapewnijmy sobie luksusowe doznania podczas kąpieli!

W takiej sytuacji można zastosować osobno filtr do pralki, filtr prysznicowy i filtr kuchenny. Aby jednak uzyskać najbardziej efektywne rozwiązanie, które obejmuje wszystkie podstawy, dlaczego nie wybrać jednego kompleksowego systemu oczyszczania wody.

Uzdatniacz wody.jpeg

Stacja uzdatniania wody Blue water 25l, Źródło: Hydrotermo.pl

Aby uzyskać najbardziej kompletny i skuteczny system filtracji wody dla domu jednorodzinnego, stosowanie tradycyjnych filtrów narurowych jest niewystarczające. Zastosowanie domowej stacji zmiękczania wody w połączeniu z prefiltrem mechanicznym oraz filtrem węglowym w kuchni zapewni najlepszą optymalizację bezpieczeństwa wody w Twoim domu.

Jak podłączyć stację uzdatniania wody?

Chociaż podłączenie stacji może wydawać się łatwym zadaniem, dość łatwo jest popełnić błędy na etapie montażu wstępnego, które mogą spowodować nie tylko awarię stacji, ale także uszkodzenie całego systemu wodnego.

Należy nie tylko badać wodę i dostosowywać filtry na podstawie tych badań, ale także pamiętać, że zmiękczona woda nie powinna być wprowadzana do miedzianych instalacji. Zrozumienie tego szczegółu jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowego domu.

Najważniejsze jest przestrzeganie kolejności podłączenia filtrów. Wybierając domową stację uzdatniania wody należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię kosztów i dostępności części zamiennych. Warto też zwrócić uwagę na miejsce, w którym zainstalujemy zmiękczacz, biorąc pod uwagę zarówno wymiary zestawu. Poza tym prawidłowe funkcjonowanie wymaga odpowiednich poziomów ciśnienia i przepływu!

Skoro już wiemy jak działa zmiękczacz wody to można zastanowić się czy warto więc inwestować w tak drogie rozwiązanie? Zdecydowanie tak! Ostatnie trendy wskazują, że jakość wody pitnej spada i jest ona mniej dostępna niż kiedyś. Wiele rzek i zapór służy jako zbiorniki dla naszych zasobów wodnych, które często są silnie zanieczyszczone – nawet duże stacje uzdatniania mają trudności z odfiltrowaniem niebezpiecznych substancji. Dlatego niezależność jest kluczowa, gdy chodzi o coś tak istotnego, jak dostęp do czystej wody pitnej – inwestycja w to rozwiązanie może dać Ci właśnie taką pewność. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij