10 powodów, dla których trzeba wybudować energooszczędny dom

Nie ma siły, budowa domu w dzisiejszych czasach to poważne przedsięwzięcie finansowe. Staramy się oszczędzać, na czym się da i słusznie, tylko jeden rodzaj oszczędności warto sobie darować. Jak już budować dom to tylko energooszczędny, choć budowa będzie z założenie droższa o nawet 20%. Dlaczego warto wydać te pieniądze?

Aspekty ekonomiczne

  1. Cena przekłada się na jakość

Ceny materiałów izolacyjnych i elementów takich, jak drzwi czy okna, które mają wyższe parametry, faktycznie są wyższe. Tylko przekłada się to na jakość, a to ma niebagatelne znaczenie, jeśli dom budujemy dla siebie i swojej rodziny.

  1. Oszczędność eksploatacyjna

Dom energooszczędny powinien w założeniu być maksymalnie samowystarczalny, zasilany dzięki kolektorom słonecznym i wiatrowym. To przynajmniej częściowo pozwala odciąć się od usług elektrowni czy gazowni. Obliczono, że to, co wydamy na etapie budowy, inwestując w nowoczesne źródła energii, zwróci się w ciągu pięciu, siedmiu lat. I to przy obecnych cenach energii.

  1. Niezależność

To kolejny atut, dobrze wykonany dom, dozbrojony w studnię głębinową i oczyszczalnię ścieków, pompę ciepła i kolektory, pozwala ci na zyskanie niezależności. Czy to nie piękne, mieć w nosie, czy rząd zasłoni cię jakąś tarczą, czy niekoniecznie?

  1. Krótka budowa

Dom energooszczędny, szczególnie jeśli zdecydujesz się na budowę z gotowych prefabrykatów, postawisz po prostu błyskawicznie. Jeśli jesienią wylejesz fundamenty, zimę spędzisz jeszcze w starym mieszkaniu, ale przy dobrych wiatrach wakacje w nowym domu, stawianym troszkę na zasadzie budowanie z klocków, są praktycznie pewne. Na koniec zbieramy pozostałe odpady w worki typu big bag i gotowe.

  1. Łatwa sprzedaż

Owszem, dom budujesz dla siebie i swoje rodziny, ale niebagatelne znaczenia ma fakt, że w razie zmian w życiu czy po prostu konieczności, taki dom szybko sprzedasz i nie stracisz na tym. Takie domy, w przeciwieństwie do tradycyjnych, które są drogie w utrzymaniu, z czasem tylko zyskują na wartości.

Aspekty zdrowotne i emocjonalne

  1. Mikroklimat

To wyjątkowo ważne, jeśli masz w domu alergika, uczulonego na pyłki czy roztocza. Swobodny przepływ powietrza, a zarazem system filtracji, sprawiają, że w domu panuje korzystny mikroklimat i nie ma obaw, że wytworzą się grzyby czy pleśń, które źle wpływają na drogi oddechowe. Nie dość na tym, surowce wykończeniowe: drzewo na podłogach czy kamień na ścianach, których zadaniem jest magazynowanie ciepła to naturalne, a więc zdrowe materiały.

  1. Bezpieczeństwo

Wielkie, przeszklone powierzchnie od strony południowej wpuszczają słońce za dnia, a wieczorem trzeba je jak najdłużej zatrzymać w domu. Służą do tego rolety zewnętrzne, które po zasunięciu zatrzymują ponad 30% energii. Tylko to ich dodatkowa funkcja, bo przede wszystkim, zasłonięte, tworzą twierdzę nie do zdobycia.

  1. Słońce

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wpływ ma na nas słońce i jego promienie. To dzięki niemu zachowujemy zdrowie i to nie tylko to fizyczne. Spójrz na południowców, o ile bardziej niż my potrafią cieszyć się życiem. Dom pełen słońca nawet w środku zimy? To możliwe.

  1. Moda

Nie ma co, dbanie o rodzinę, uroda budynku, prostota architektury, życie zgodnie z naturą, minimalizm wystroju wnętrz… To moda, a warto być modnym, gdy trendy są wyrazem rozsądku.

  1. Środowisko

Ostatni, ale najważniejszy argument. W końcu nie żyjemy tylko dla siebie, ale też dla następnych pokoleń. Pomyślmy, aby zostawić im planetę w jak najlepszym stanie. W końcu to nasze wnuki i prawnuki.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij