4 porady dla budujących dom

4 porady dla budujących dom

Własny dom z pięknym ogrodem oraz basenem to coś, o czym marzy niemalże każdy, a szczególnie ci, którzy przez większość swojego życia mieszkali w bloku i potrzebują odmiany. Budowa domu to jednak duże oraz kosztowne przedsięwzięcie wymagające odpowiedniego przygotowania oraz przemyślenia, a także środków, których nie może zabraknąć, jeśli chcemy, aby dom spełnił wszystkie nasze marzenia.

Przed rozpoczęciem budowy należy gruntownie poznać temat. Nie koniecznie od razu trzeba wiedzieć, czy zastosujemy w nim rekuperator oraz jakie wymienniki ciepła najlepiej sprawdzą się na naszej inwestycji, jednak im więcej dowiemy się na temat budowy domu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś nas niemiło zaskoczy. Jakie są zatem porady dla budujących dom, które warto wdrożyć w życie, aby tworzenie wymarzonego miejsca przebiegło gładko i przyjemnie?

Postaw na dobrego architekta

Dobry architekt to podstawa każdego projektu domu. To on decyduje o wyglądzie całego budynku, rozmieszczeniu pokojów oraz funkcjonalności. Musi zadbać o to, aby wszystkie parametry techniczne były zgodne z wymaganiami prawnymi oraz zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w użytkowaniu domu.

To on dba o to, aby rekuperator został zaprojektowany we właściwym miejscu, ale również musi mieć wiedzę na temat zagospodarowania przestrzennego w okolicy, a najlepiej, gdyby udzielił ci również rad związanych z terminami oraz pomógł załatwić sprawy urzędowe. Nieoceniony może okazać się architekt miejscowy, który ma wiele kontaktów znacznie przyspieszających całą budowę.

Nie oszczędzaj na materiałach

Wiele osób nie jest w stanie oszacować dokładnie, ile wyniesie ich budowa domu. Kiedy już się ona zaczyna, okazuje się, że skromny budżet każe oszczędzać na materiałach, co nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zależy nam na tym, aby dom służył nam jako miejsce do życia przez wiele lat, a także, aby mogły w nim mieszkać nasze dzieci oraz wnukowie, musimy zadbać o to, aby został on solidnie zbudowany.

Tańsze wymienniki ciepła mają mniejszość zdolność odzyskiwania ciepła, przez co zwrot inwestycji w to rozwiązanie będzie dłuższy niż w przypadku wymienników lepszej jakości. Dobierając producenta materiałów, należy zatem brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także markę oraz co najważniejsze, parametry użytkowe. Nie warto dać się nabrać na chińskie podróbki!

Współpracuj z profesjonalnym wykonawcą

Dobry wykonawca to w dzisiejszych czasach skarb, ale warto go szukać, jeśli zależy nam na porządnie wykonanej pracy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy fachowiec wart polecenia ma często terminy zarezerwowane na kilka miesięcy do przodu, dlatego koniecznie trzeba pomyśleć o znalezieniu go jeszcze przed otrzymaniem pozwolenia na budowę. Inaczej może się okazać, że prace staną w miejscu, bo nie będzie nikogo, kto będzie mógł wdrożyć projekt architekta w życie.

Najlepiej zaprosić do współpracy kogoś z polecenia, kto może pochwalić się wieloma realizacjami i dobrymi referencjami od byłych klientów. Warto zapytać sąsiadów lub znajomych mieszkających w dobrze wykończonych domach. To pozwoli wykluczyć sytuacje, w których znaleziony na szybko fachowiec nie będzie miał pojęcia, czym jest rekuperator oraz jakie wymienniki ciepła są warte polecenia.

Zadbaj o odpowiednie warunki na budowie

Jeżeli zależy ci, żeby twój dom został wybudowany przez doświadczonych fachowców, którzy wiedzą czym jest rekuperator, musisz zadbać o to, aby mogli oni pracować w odpowiednich warunkach. Wielu z nich ma doświadczenie w pracy za granicą, gdzie zaplecze socjalno-sanitarne zawsze jest na wysokim poziomie.

Nie będą oni chcieli pracować w dużo gorszych warunkach niż zazwyczaj. Kontener z doprowadzonym prądem oraz ciepłą wodą, a także przenośna toaleta to już coraz częściej standard w oczekiwaniach pracowników. Koniecznie trzeba uwzględnić te koszty w kosztorysie budowy.

Z drugiej strony niezbędny jest odpowiedni nadzór. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby zatrudnieni specjaliści spożywali alkohol na terenie budowy. Wymagać warto nie tylko trzeźwości, ale także działania zgodnie z przepisami BHP. Tylko takie warunki pracy skuszą dobrych wykonawców, a co za tym idzie, twój dom zostanie postawiony w sposób profesjonalny, szybko oraz dokładnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij