4 przykłady zastosowania płyt betonowych w budownictwie

Tak na prawdę każda dziedzina życia wraz z upływem czasu zmienia się i idzie do przodu. Nie inaczej jest również z budownictwem. Dawniej, aby wybudować dom trzeba było się na prawdę bardzo mocno natrudzić, ponieważ stawiane były one z małych cegiełek.

Artykuł powstał we współpracy z firmą BetBlok

Dawne sposoby budowy

Z jednej strony były one lekkie i łatwo można było je podnieść, a z drugiej budowa z nich domu zajmowała bardzo dużo czasu. Kolejnym minusem jest to, że zapewne domy z nich postawione nie były tak bardzo estetyczne, gdyż mało kto zwracał uwagę na to, żeby cegły te układać równo. Obecnie do budowy domów i różnego rodzaju budynków stosuje się większe cegły, a jednym z przykładów może być bloczek betonowy.

Bloczki te są duże, dlatego budowanie z nich idzie stosunkowo szybko i nie jest, aż tak bardzo pracochłonne jak to było dawniej. Pewnego rodzaju alternatywą dla tych bloczków jest płyta betonowa. Zastosowanie jej pozwala na znacznie szybsze budowanie różnych obiektów, ponieważ jest ona duża.

Producenci, którzy produkują płyty betonowe tworzą je o różnych rozmiarach tak, aby pasowały pod różne budowle. Znajdują one swoje zastosowanie nie tylko w budowie domów.

Zastosowanie płyt betonowych

Płyty te stosuje się w budownictwie do różnych rodzajów robót, takich jak:
budowa dróg – dzięki temu, żeby płyty betonowe są materiałami wielokrotnego użytku żadnym problemem nie jest położenie płyty, a następnie zdemontowanie jej i przeniesienie w inne miejsce. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się tam, gdzie wykonywane są jakieś duże budowy. Aby duże i ciężkie samochody nie musiały jeździć czasami po miękkich i grząskich powierzchniach, kładzone są właśnie płyty betonowe, żeby teren był równy i bardziej utwardzony. Jeśli po skończonej pracy płyta nie będzie nam już potrzebna i nie wiemy co z nią zrobić, możemy ją sprzedać lub oddać do skupu; takie skupy działają już w wielu miastach,
budowa tarasu – są stosowane do tego bardzo podobne płyty jak do dróg, jednak są one mniejsze, lżejsze i wykonane z nieco innego materiału. Obecnie płyty tarasowe są absolutną nowością na rynku. Mogą być one bardzo dobrą i ciekawą alternatywą dla np płytek. Ponadto stosowane są one do wykładania np powierzchni wokół basenu lub też ścieżek chodnikowych. Obecnie możemy spotkać bardzo nowoczesne kształty i wzory, tych płyt co daje nam bardzo szeroki możliwości aranżacyjne,
elewacje, kominki i wiele innych – obecnie płyty te mają na prawdę bardzo szerokie zastosowanie. Można wykorzystać je do montażu na fasadach, cokotłach, a także w zaaranżowaniu ogrodu. Szeroki wybór rodzajów tych płyt daje nam pewność, że na pewno wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie,
podjazdy – do budowy i tworzenia podjazdów można wykorzystać zwykłą kostkę brukową, ale także właśnie płyty betonowe ażurowe. Obecnie płyty te odznaczają się bardzo atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu nie powinno być problemem doboru konkretnej płyty do danego otoczenia. Ich wysoka trwałość pozwala na chodzenie po nich pieszym. Bardzo często występują w nich wgłębienia oraz bardzo ciekawa struktura co pozwala na wykonanie w nich powierzchni biologicznie czynnych. Wgłębienia w płycie z powodzeniem można wypełnić ozdobnymi kamykami lub ziemią, a następnie posadzić tam np trawę. Zaletą tych płyt jest to, że są one stosunkowo lekkie, dlatego ich transport nie jest żadnym problemem. Warto dodać, że płyty ażurowe występują w różnych odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu możemy być pewni, że uda nam się dopasować je do otoczenia.
Zapewne teraz wielu chciało by zadać pytania o rozmiary, wagę oraz cenę takich płyt.

Ceny, wymiary oraz waga płyt betonowych

Jeśli chodzi o płyty drogowe to są one dużo cięższe niż te do zastosowania np na tarasie. Płyta o wymiarach 300 cm x 150 cm oraz grubości 20 cm waży ok. 2 tony. Jeśli natomiast chodzi o koszt zakupu takich płyt to wygląda to w następujący sposób:
– ceny nowych płyt drogowych zaczynają się od 1500 zł,
– koszt zakupu używanej płyty drogowej to ok. 900 zł.
Płyty betonowe stały się bardzo popularne w budownictwie, ponieważ znacznie ułatwiają budowę różnych obiektów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij