Prace ziemne są pracami trudnymi, wymagającymi, a przy tym ciężkimi. Wymagają one właściwego przygotowania, ale duże znaczenie mają również odpowiednio dobrane opony. Wiele osób uważa, że inwestycja w nie nie ma dużego sensu, ale nie jest to prawdą. Dziś przedstawimy Wam porady, jakie opony najlepiej sprawdzą się w ciężkich pracach ziemnych.
Dlaczego wybór opon ma tak duże znaczenie?
Opony przemysłowe pełnią niewątpliwie bardzo ważną rolę. Otóż sprawiają, że sprzęt, w tym nawet ciężkie maszyny są bezpieczniejsze dla pracowników. Są bardziej przyczepne, ale duże znaczenie ma również fakt, że zużycie paliwa jest w tym przypadku niższe, co oczywiście w relatywny sposób pozwala obniżyć koszty. Nie można też zapominać, że dobre opony mogą posłużyć nawet przez wiele lat. To oznacza, że inwestycja w nie jest w pełni uzasadniona. Każdy przedsiębiorca chcąc zadbać o optymalizację kosztów rzeczywiście powinien postawić na dobre opony, gdyż dzięki nim uniknie przestojów w pracy, które wiązałyby się z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów, a często i kar związanych z nieprzestrzeganiem terminów.
Opony przemysłowe do ciężkich prac – co warto wiedzieć?
Trudna nawierzchnia, nierówności, a także brak utwardzenia wpływają na trudności w poruszaniu się pojazdów budowlanych. Jednocześnie zwiększają ryzyko wypadku. Dlatego należy wybrać właściwe opony przemysłowe do ciężkich prac. Na początku należy zdawać sobie sprawę, że ich cena jest kilkakrotnie wyższa niż np. w przypadku standardowego ogumienia. Wybierając opony przemysłowe należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, a mianowicie, czy będzie się je wykorzystywać w maszynach pracujących na budowach, w kopalniach, czy na wysypiskach. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę konstrukcję i wygląd bieżnika, gdyż w ten prosty sposób zyskuje się stabilizację, ale też komfort prowadzenia pojazdu. Warto np. skorzystać z rad danego producenta, który przedstawia konkretne wytyczne dotyczące eksploatacji danego ogumienia. Kolejną ważną rzeczą jest wybór właściwego rozmiaru, co można uznać wręcz za kwestię priorytetową. Należy zdawać sobie sprawę z jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie, nie ma czegoś takiego jak uniwersalne opony. Jeśli będą źle dobrane, ich zużycie będzie szybkie.
Jakie opony sprawdzą się do koparki?
Opony przemysłowe do prac ziemnych muszą spełniać konkretne standardy. W przypadku koparek wykorzystuje się opony przemysłowe, które pozwalają na bezpieczną jazdę nawet po grząskim terenie, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można zdecydować się choćby na opony przemysłowe diagonalne, które mają stosunkowo sztywną konstrukcję bocznych ścian. Warto jeszcze zwrócić uwagę na strukturę kordu opon diagonalnych, które przecinają się pod konkretnym kątem. Można wybrać też opony diagonalne, ale z opasaniem. Mają one klasyczną osnowę i opasanie wykonane z dwóch krzyżujących się ze sobą warstw. Takie opony można uznać za pośrednie rozwiązanie między oponami diagonalnymi a radialnymi. Z kolei opony radialne mają elastyczne boczne ściany. Dodatkowo też składają się z płócien równolegle do siebie ułożonych, co sprawia, że bardziej uginają się podczas prac.
O zaletach opon diagonalnych i radialnych
Zarówno opony diagonalne, jak i radialne mają swoje zalety. Za bardziej zaawansowane technologicznie uważa się opony radialne, co rzecz jasna przekłada się również na ich wyższą cenę. Podczas poruszania się wydzielają one mniejsze ilości ciepła, a to z kolei przekłada się na niższe opory toczenia. Dany sprzęt może więc rozwinąć większą prędkość, a przy tym nie utraci stabilności. Pozwala to też na lepszą trakcję, co oczywiście wpływa na wydajność, a przy tym znacząco mniejsze zużycie paliwa. Warto też dowiedzieć się więcej o oponach diagonalnych, które są tańsze, ale jednak to nie jest ich jedyna zaleta. Doskonale tłumią nierówności podłoża, co z kolei przekłada się na bardziej komfortową jazdę. Kolejną ich zaletą jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, a więc sprawdzą się do jazdy w naprawdę trudnym terenie. Wybierając opony do koparki czy innego sprzętu do ciężkich prac ziemnych, pamiętajcie, że bieżnik powinien być dopasowany do pracy w błocie, piasku, glinie, ale też na asfaltowych nawierzchniach.