uszczelnianie rury w łazience

Jak uszczelnić przeciekającą rurę w łazience?

Awarie zdarzają się często, jednak problemem jest to, iż niekiedy awarie mogą być bardzo kosztowne. Mamy tutaj na myśli sytuacje choćby związane z uszkodzeniem rury w łazience. W takim przypadku należy podjąć zdecydowane działania, by naprawić usterkę. Dziś doradzimy Wam, jak to zrobić.

Awarie rur pod ciśnieniem – o czym należy pamiętać?

Życie potrafi zaskakiwać, czasami awarią instalacji wodnej. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się zadzwonienie po hydraulika, jednak wcale tak nie jest. Otóż dobrzy fachowcy mają zarezerwowane terminy z wyprzedzeniem, a przecież brak dostępu do wody jest niedopuszczalny. Na szczęście wiele prac można wykonać samodzielnie i wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Pamiętajcie, że przyczyn nieszczelności w instalacji wodnej może być wiele, choćby uszkodzenie mechaniczne czy po prostu poluzowanie gwintu. W takim przypadku naprawa obejmuje uszczelnienie. Oczywiście najpierw należy spuścić wodę z instalacji i zamknąć dopływ. Czy w takim przypadku sprawdzi się łatka? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że nie, gdyż zaraz po odkręceniu wody, łatka odklei się od rury. Nie należy również zgrzewać lub spawać rur, nie mając o tym pojęcia. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są kleje uszczelniające. Należy je nakładać punktowo. Możecie wybrać choćby anaerobowe o średniej sile wiązania. Ich wiązanie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie uszkodzi również go płynąca pod ciśnieniem woda. Alternatywą dla tego rozwiązania są masy hydrauliczne dwuskładnikowe. Ich użycie jest nieco bardziej problematyczne, gdyż należy masę zmieszać, następnie w ciągu pół godziny nałożyć ją w wybrane miejsce i uformować tak, by zamknęła nieszczelność.

naprawa rury

Jak uszczelnić rurę odpływową z WC?

Rury kanalizacyjne i odpływowe rzeczywiście są niezwykle narażone na działanie silnych związków chemicznych. Może też dojść do uszkodzeń mechanicznych. Na szczęście i takie rury można uszczelnić. Pamiętajcie, że możecie stosować środek uszczelniający do środka rury. Takie rozwiązanie rzeczywiście jest efektywne, gdyż wnika on w szczeliny, które znajdują się po wewnętrznej stronie rurociągu. Wybierając odpowiednie kleje uszczelniające nie trzeba obawiać się, że będą one szkodliwe dla całej instalacji. Zatem rzeczywiście można tę metodę stosować bez obaw.

Jak uszczelniać rury pod ciśnieniem?

Zdarzają się sytuacje, że nie można zakręcić wody płynącej z sieci. Jednocześnie trzeba szybko znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zapobiec dalszemu przeciekaniu i marnowaniu wody. Zasadniczo tego typu prace polegające na naprawie instalacji powinny być wykonane przez fachowca. Źle przeprowadzone mogą prowadzić do awarii. W takim przypadku możecie zadzwonić po pogotowie wodno-kanalizacyjne, które musi zająć się problemem. Na szybko możecie zastosować łaty, które wytrzymają kilka minut, ale możecie także uszczelnić rurę, za pomocą wkrętu z uszczelką. Pamiętajcie, że należy stosować mocne preparaty do uszczelnienia, które zapewnią dobre wiązanie. Najlepiej tutaj sprawdzają się kleje uszczelniające na bazie żywicy epoksydowej bądź kotwy chemiczne.

uszczelnianie rur

Pęknięta rura miedziana – jak ją naprawić?

Pęknięta rura miedziana to niewątpliwie duży problem, ale na szczęście jest to problem, z którym można sobie poradzić. Rzeczywiście wystarczy tylko chwila i już można uzyskać naprawdę dobry efekt. Na pewno na początek trzeba zamknąć zawór sterujący dopływem wody. Pamiętajcie, że najczęściej przeciek znajduje się bezpośrednio pod miejscem, z którego kapie woda i np. plami sufit. Większość nowoczesnych rur jest miedziana, a to oznacza, że jest lutowana razem z kolankami czy trójnikami. W takim przypadku należy zastosować zacisk, który sprawdzi się także w sytuacji, gdy rury zamarzają. Należy tutaj wybrać model z podwójnymi śrubami i zakrętkami. Po zastosowaniu zacisku naprawczego, a więc wycentrowaniu gumowej tulei nad nieszczelnością, należy jeszcze przykręcić dwuczęściowy zacisk do tulei. Możecie także zastosować tymczasowy zacisk rurowy, wykonany ze stali nierdzewnej oraz kawałka gumy. Ale rzeczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij