5 pomysłów, jak ochłodzić mieszkanie w upalny dzień

5 pomysłów, jak ochłodzić mieszkanie w upalny dzień

Upał, panujący na dworze może dać się we znaki również w domu. Słońce wpadające przez okna, nagrzane mury i gorące powietrze, które sprawia wrażenie, jakby stało w miejscu, to najczęstsze powody złego samopoczucia w letnie dni. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na walkę z wysokimi temperaturami w domu. Aby była skuteczna, trzeba się do niej dobrze przygotować.

 1.Dobre rolety to podstawa

Południowa i zachodnia ekspozycja na słońce jest pożądana przez wielu właścicieli mieszkań. Dzięki temu, że okna wychodzą na te konkretne strony świata, w domu jest zawsze widno i przyjemnie ciepło. Ale gdy temperatury na zewnątrz szybują wysoko w górę, a słońce nie chowa się za chmurami, we wnętrzach robi się nieznośnie gorąco. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w dobre osłony na okna.

Rolety antywłamaniowe to jedne z najlepszych zabezpieczeń przed upałami. Wystarczy rano zasunąć je do połowy, aby w domu utrzymywał się przyjemny chłód. Dobrze sprawdzają się również podgumowane rolety wewnętrzne, które są grubsze niż zwykłe płócienne, i lepiej izolują od wysokich temperatur na zewnątrz. Alternatywą dla nich są grube, również podgumowane zasłony, które nie przepuszczają światła, a tym samym chronią pomieszczenia przed nagrzaniem.

 2.Nie wpuszczaj gorącego powietrza z zewnątrz

Otwieranie okien w upalny dzień to jeden z najczęściej popełnianych błędów. To najprostsza droga dla gorącego powietrza, które bez problemu dostaje się z zewnątrz do środka mieszkania. W takiej sytuacji, otwarte okna wbrew pozorom nie wpuszczają przyjemnego, ożywczego powietrza do domu. Zdecydowanie lepiej jest zamknąć i zasłonić okna na cały, gorący dzień.

 3.Wietrz mieszkanie rano i wieczorem

Aby uniknąć wpuszczania przed otwarte okna gorącego powietrza do domu, wnętrza należy wietrzyć wyłącznie rano i wieczorem. Najlepsze pory to świt oraz noc. Wczesnym wieczorem, nawet po zajściu słońca, nagrzana ziemia i mury wciąż oddają wysoką temperaturę, dlatego lepiej zaczekać z wietrzeniem do północy. Jeśli można sobie na to pozwolić, dobrze jest zostawić otwarte na oścież lub chociaż uchylone okna na całą noc. Podobnie jest z wietrzeniem mieszkania o poranku – trzeba zdążyć, zanim słońce zacznie mocniej przygrzewać.

 4.Wiatrak domowy uratuje sytuację

Wiatrak domowy to doskonały sprzymierzeniec w walce z gorącym powietrzem w domu. Można go ustawić w dowolnym miejscu, nawet tuż obok siebie, np. na biurku, aby cały czas móc rozkoszować się przyjemnym powiewem. Wiele różnych modeli jest dostępnych na stronie https://www.garneczki.pl/tagi/wiatrak-domowy/. Aby wiatrak domowy był jak najskuteczniejszy, warto ustawić przed nim butelki z zimną wodą, wyjęte z lodówki lub zamrażalnika. Dzięki temu, powietrze wprawiane w ruch przez wiatrak, będzie dodatkowo chłodzone. Dobrze jest też zostawić włączony wiatrak na całą noc. Jednak strumień powietrza lepiej wówczas nakierować na tułów i nogi, nie na twarz. Chłodne powietrze, owiewające głowę przez całą noc, może być przyczyną przykrych dolegliwości, np. zapalenia ucha.

 5.Wyłącz „generatory” ciepłego powietrza

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każde urządzenie domowe podłączone do prądu, generuje ciepło. Jeśli to możliwe, szczególnie warto unikać włączania w gorące dni piekarnika, suszarki do włosów i odkurzacza, zwłaszcza w środku dnia. Dobrze jest też zaczekać do wieczora z kilkugodzinnym gotowaniem, np. rosołu.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij