Upał, panujący na dworze może dać się we znaki również w domu. Słońce wpadające przez okna, nagrzane mury i gorące powietrze, które sprawia wrażenie, jakby stało w miejscu, to najczęstsze powody złego samopoczucia w letnie dni. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na walkę z wysokimi temperaturami w domu. Aby była skuteczna, trzeba się do niej dobrze przygotować.

 1.Dobre rolety to podstawa

Południowa i zachodnia ekspozycja na słońce jest pożądana przez wielu właścicieli mieszkań. Dzięki temu, że okna wychodzą na te konkretne strony świata, w domu jest zawsze widno i przyjemnie ciepło. Ale gdy temperatury na zewnątrz szybują wysoko w górę, a słońce nie chowa się za chmurami, we wnętrzach robi się nieznośnie gorąco. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w dobre osłony na okna.

Rolety antywłamaniowe to jedne z najlepszych zabezpieczeń przed upałami. Wystarczy rano zasunąć je do połowy, aby w domu utrzymywał się przyjemny chłód. Dobrze sprawdzają się również podgumowane rolety wewnętrzne, które są grubsze niż zwykłe płócienne, i lepiej izolują od wysokich temperatur na zewnątrz. Alternatywą dla nich są grube, również podgumowane zasłony, które nie przepuszczają światła, a tym samym chronią pomieszczenia przed nagrzaniem.

 2.Nie wpuszczaj gorącego powietrza z zewnątrz

Otwieranie okien w upalny dzień to jeden z najczęściej popełnianych błędów. To najprostsza droga dla gorącego powietrza, które bez problemu dostaje się z zewnątrz do środka mieszkania. W takiej sytuacji, otwarte okna wbrew pozorom nie wpuszczają przyjemnego, ożywczego powietrza do domu. Zdecydowanie lepiej jest zamknąć i zasłonić okna na cały, gorący dzień.

 3.Wietrz mieszkanie rano i wieczorem

Aby uniknąć wpuszczania przed otwarte okna gorącego powietrza do domu, wnętrza należy wietrzyć wyłącznie rano i wieczorem. Najlepsze pory to świt oraz noc. Wczesnym wieczorem, nawet po zajściu słońca, nagrzana ziemia i mury wciąż oddają wysoką temperaturę, dlatego lepiej zaczekać z wietrzeniem do północy. Jeśli można sobie na to pozwolić, dobrze jest zostawić otwarte na oścież lub chociaż uchylone okna na całą noc. Podobnie jest z wietrzeniem mieszkania o poranku – trzeba zdążyć, zanim słońce zacznie mocniej przygrzewać.

 4.Wiatrak domowy uratuje sytuację

Wiatrak domowy to doskonały sprzymierzeniec w walce z gorącym powietrzem w domu. Można go ustawić w dowolnym miejscu, nawet tuż obok siebie, np. na biurku, aby cały czas móc rozkoszować się przyjemnym powiewem. Wiele różnych modeli jest dostępnych na stronie https://www.garneczki.pl/tagi/wiatrak-domowy/. Aby wiatrak domowy był jak najskuteczniejszy, warto ustawić przed nim butelki z zimną wodą, wyjęte z lodówki lub zamrażalnika. Dzięki temu, powietrze wprawiane w ruch przez wiatrak, będzie dodatkowo chłodzone. Dobrze jest też zostawić włączony wiatrak na całą noc. Jednak strumień powietrza lepiej wówczas nakierować na tułów i nogi, nie na twarz. Chłodne powietrze, owiewające głowę przez całą noc, może być przyczyną przykrych dolegliwości, np. zapalenia ucha.

 5.Wyłącz „generatory” ciepłego powietrza

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każde urządzenie domowe podłączone do prądu, generuje ciepło. Jeśli to możliwe, szczególnie warto unikać włączania w gorące dni piekarnika, suszarki do włosów i odkurzacza, zwłaszcza w środku dnia. Dobrze jest też zaczekać do wieczora z kilkugodzinnym gotowaniem, np. rosołu.

Artykuł sponsorowany

2 KOMENTARZE

  1. mocno rozważam zakup markiz pionowych do okien, które powstrzymują nagrzewanie się pomieszczenia, jestem ciekaw tego rozwiązania w praktyce

  2. ja je znam z praktyki i moim zdaniem to dobra inwestycja. Lepsza (czytaj tańsza i zdrowsza) niż klimatyzacja. Mamy na poddaszu i jest o wiele chłodniej i przyjemniej, a przed zainstalowaniem nie dało się wytrzymać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ