Jakie urządzenia i armaturę wybrać do niewielkiego sanitariatu?
Czasami nie ma warunków do stworzenia dużej toalety i trzeba zadowolić się małym sanitariatem. Jest tak nie tylko w przypadku mieszkań, ale także lokali usługowych, czy hoteli i tworzonych w nich toalet dla gości. Zatem dla projektanta wnętrz wyzwaniem pozostaje zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby wszystkie niezbędne akcesoria mogły się w niej zmieścić. Nie mogą to być zatem urządzenia zbyt duże, a raczej takie o kompaktowych rozmiarach, jak suszarki do rąk kieszeniowe, aby przestrzeń użytkowa nie była ograniczona i można się było w toalecie swobodnie poruszać.
Po pierwsze: rozmieszczenie kabin toaletowych
Kabiny toaletowe same w sobie zajmują już sporo miejsca, dlatego, jeśli koniecznie chce się je we wnętrzu toalety zaadaptować, aby osobno wydzielić strefę umywalkową, to trzeba zastosować rozwiązania, które zapewniają większą ergonomię. Z pewnością najlepszym wyborem będą miski toaletowe podwieszane na stelażu podtynkowym, które zajmują najmniej miejsca, a spłuczka stanowi płaski zabudowany panel nad nią. Dzięki temu może pozostać miejsce na niewielką półkę nad toaletą i umieszczenie tam np. zapasu papieru. Drzwi kabin najlepiej jeśli są przesuwne, gdyż taki mechanizm zajmuje najmniej miejsca.
Po drugie: ergonomiczna wyspa łazienkowa
Na każdą toaletę w sanitariacie w idealnej sytuacji powinna przypadać jedna umywalka. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego najlepiej zdecydować się na choćby małą, ale jednak zwiększającą funkcjonalność wyspę łazienkową. Takie rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim z punktu widzenia ciekawszego designu. Jest on również bardziej sterylny i estetyczny, gdyż wszystkie przyłącza zostają ukryte. Oczywiście do umywalek najlepiej jest podobnie jak w przypadku toalet wybrać montaż podtynkowy armatury. Ułatwia to jej czyszczenie, gdyż przy dużej przepustowości, np. w niewielkiej toalecie kawiarnianej po skorzystaniu z umywalki jest ona stale zawilgocona, a gromadząca się wilgoć prowadzi do pojawienia się osadu, a w konsekwencji także kamienia. Zatem zastosowanie montażu podtynkowego nie tylko zwiększa estetykę, ergonomię, ale również trwałość armatury.
Po trzecie: kompaktowe dozowniki mydła do rąk
Kiedy cała toaleta zaaranżowana jest w taki sposób, że są w niej niewielkie miski umywalkowe z montażem podtynkowym armatury, to trzeba zachować ten minimalizm i zamontować również kompaktowe dozowniki mydła do rąk. Duże urządzenia w małej toalecie mogłyby je optycznie przytłaczać. Jeśli przepustowość w toalecie jest spora, to można zastosować za to wydajniejsze mydło w pianie. Dzięki temu design i ergonomia będą mogły iść w parze, a niewielki sanitariat publiczny będzie bardziej funkcjonalny, bez konieczności częstego uzupełniania środków czystości.
Po czwarte: suszarki do rąk kieszeniowe
W niewielkim sanitariacie obok kompaktowych dozowników mydła do rąk nie może zabraknąć suszarek do rąk o podobnych gabarytach. Kieszeniowa suszarka do rąk jest bardzo wygodna w użyciu, a w dodatku cicha, co jest nie bez znaczenia w przypadku małych sanitariatów. Zapewnia przy tym wysuszenie rąk tak samo szybko, albo nawet szybciej niż tradycyjne modele z nawiewem. Zachowując najwyższą sterylność, można zastosować model filtrem HEPA. To z pewnością designerskie i funkcjonalne rozwiązanie do toalet publicznych o niewielkiej kubaturze. Można je dopasować do każdej aranżacji wnętrza, a warto podkreślić, że poprzez kolor czy świetliste wykończenie można również stworzyć wrażenie głębi w niewielkim sanitariacie.
Montaż podwieszany ceramiki łazienkowej i podtynkowy armatury, a także naścienny wszelkich akcesoriów, w tym np. kosza na śmieci, zapewnia większą przestrzeń użytkową w niewielkich sanitariatach. Zastosowanie niewielkich urządzeń takich, jak kieszeniowa suszarka do rąk wcale nie zmniejsza funkcjonalności i nie obniża standardu, a wręcz przeciwnie. Większość suszarek kieszeniowych jest znacznie bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym niż modele z tradycyjnym nawiewem. Ich zastosowanie jest znacznie bardziej korzystne pod względem ekonomicznym, gdyż najlepsze modele mogą pracować również w trybie oszczędnym.