Świąteczne porządki – jak je robić?
Świąteczne porządki to pewien rytuał, który wpisany jest w zachowania przed najważniejszymi polskimi świętami, a więc Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Warto je dobrze zaplanować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.
Czy świąteczne porządki to dobry pomysł?
Każde sprzątanie jest działaniem pozytywnym, a to świątecznie, połączone w jakiś sposób z tworzeniem wyjątkowego domowego klimatu na przyjęcie rodziny i gości, ma w sobie coś urokliwego. Według raportu http://domwporzadku.pl, większość Polaków sprząta regularnie lub minimalnie raz w tygodniu, świąteczne porządki stanowią zaś sposób na posprzątanie tych miejsc, w które zwykle nie dociera odkurzacz lub ścierka.
Ustal priorytety
Świąteczne sprzątanie najlepiej dobrze zaplanować. Warto także włączyć w nie większą część członków rodziny, a nie samemu męczyć się ze wszystkimi obowiązkami. Nawet najmłodsi mogą wziąć udział w tym domowym rytuale, co (regularnie powtarzane) wykształci w nich pewne nawyki dotyczące porządku.
- Porządki należy rozpocząć od dobrego planu sprzątania. Warto zaplanować kolejność sprzątania pomieszczeń i płynnie przechodzić z jednego do drugiego. Sprzątanie wszystkiego na raz z reguły okazuje się nie tylko nieefektywne, lecz także demobilizujące, bo na wyniki pracy trzeba czekać właściwie do samego końca.
- Warto sprzątać pomieszczenie po pomieszczeniu , ponieważ w ten sposób minimalizuje się roznoszenie kurzu po mieszkaniu.
- Do sprzątania należy dobrze się przygotować: zadbać o to, aby wszystkie niezbędne płyny, ścierki i sprzęty mieć pod ręką.
- Sprzątanie dobrze jest rozpocząć od jak najwyższych poziomów mieszkania tak, aby sprowadzać kurz coraz niżej.
- Pierwszy etap to z reguły zdjęcie firan, ich wypranie i mycie okien. Przy okazji dobrze jest odkurzyć karnisze i przetrzeć sufit. To ułatwia usunięcie nagromadzonego kurzu.
- Ważnym początkowym elementem sprzątania jest mycie ścian. Nie można o nim zapominać, ponieważ to właśnie na ścianach gromadzi się spora część kurzu.
- Warto dokładnie wyczyścić rolety i żaluzje, a także karnisze, na których regularnie gromadzi się kurz.
- Dopiero po wykonaniu tych czynności można wyprać lub odkurzyć dywany.
- Warto odsunąć meble, kanapy i łóżko – za nimi również gromadzi się kurz.
- Trzeba dokładnie oczyścić kanapy – dobrze je najpierw odkurzyć, a potem wyprać lub oczyścić specjalnie przeznaczonymi do tego środkami.
- Z biblioteczki należy wyjąć wszystkie książki i przetrzeć je suchą szmatką. Nie wolno zapominać również o wszystkich bibelotach, które również trzema wyprać lub wyczyścić.