Leasing czy kredyt na samochód – które finansowanie auta jest korzystniejsze

Leasing czy kredyt na samochód – które finansowanie auta jest korzystniejsze

Planujesz zakup pojazdu, ale nie masz wystarczających środków, żeby sfinansować inwestycję? W tym przypadku warto rozważyć kilka opcji. Kredyt na samochód jest popularnym rozwiązaniem, dostępnym zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Aby sprawdzić szansę na pozyskanie finansowania na zakup wymarzonego pojazdu, możesz wykorzystać kalkulator kredytów. Wśród właścicieli firm, powodzeniem cieszą się również leasingi. Co jest bardziej opłacalne? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Przeczytaj, czym różnią się te instrumenty finansowe.

Kredyt samochodowy

Finansowanie zostaje przyznane na konkretny, ustalony w umowie cel, czyli kupno pojazdu. Bank przed podjęciem decyzji analizuje sytuację wnioskodawcy m.in. jego dochód, status rodzinny czy posiadane zobowiązania. Konsument zainteresowany kredytem może wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej, aby określić, na jakiej wartości samochód może sobie pozwolić oraz jaki będzie koszt tego rozwiązania.

Jeśli masz do dyspozycji środki własne, ale brakuje Ci reszty kwoty do zakupu wybranego pojazdu, również możesz starać się o kredyt na samochód. Kalkulator rat pomoże obliczyć najkorzystniejszą wysokość wkładu własnego, którego niektóre banki wymagają. Dodatkowo kredytodawca oczekuje zabezpieczenia, które stanowić będzie nabywane auto.

Leasing na samochód

Leasingodawca użycza klientowi określonego w umowie przedmiotu i przez cały czas pozostaje jego właścicielem. Druga strona zobowiązuje się do regulowania rat leasingowych, a poza nimi opłaty wstępnej, ubezpieczenia i gwarancji. W umowie często określony jest roczny limit przebiegu, dlatego należy się z nią szczegółowo zapoznać, aby nie ponosić w trakcie użytkowania samochodu dodatkowych kosztów.

Przedsiębiorcy mogą wliczyć raty leasingowe i opłatę wstępną w całości lub częściowo do kosztu uzyskania przychodu w przypadku najpopularniejszego typu leasingu – operacyjnego. W poniższej tabeli porównujemy te dwa popularne sposoby finansowania.

Kredyt samochodowy Pojazd w leasing
Możliwość sfinansowania samochodu nowego lub używanego Zazwyczaj dotyczy zakupu nowego auta (ale nie tylko)
Konieczność spełnienia formalności związanych z aplikowaniem o kredyt i oceną zdolności kredytowej Uproszczona procedura uzyskania leasingu
Po zakończeniu okresu kredytowania, klient staje się właścicielem pojazdu Leasingobiorca ma możliwość wykupu samochodu po okresie leasingowania

Kredyt gotówkowy online – szybki sposób sfinansowania zakupu auta

Łatwą i szybką możliwość uzyskania pieniędzy na dowolny cel dają kredyty gotówkowe. Nawet jeśli nie masz żadnej kwoty, którą byłbyś gotowy przeznaczyć na kupno pojazdu. Banki nie wymagają bowiem wkładu własnego. Wniosek jest rozpatrywany w zasadzie niezwłocznie, na podstawie zdolności kredytowej oraz historii w BIK. Tego rodzaju finansowanie nie wiąże się z obowiązkiem posiadania zabezpieczenia – samochód od początku jest całkowitą własnością kredytobiorcy. Jednak w porównaniu z kredytem samochodowym, oprocentowanie jest wyższe.

Gotówka na zakup samochodu – Santander pożyczka lub kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

W banku Santander dostępny jest kredyt gotówkowy online, który pozwala na szybkie pozyskanie gotówki bez zbędnych formalności. Za jego pomocą można sfinansować zakup pojazdu o wartości do 100 tysięcy złotych. Największą zaletą tego produktu jest brak wymogów formalnych związanych z uzyskaniem kredytu samochodowego. Cały proces odbywa się online, a pieniądze mogą zostać przesłane na konto już nawet po minucie od złożenia wniosku.

Nie wiesz, jaka jest Twoja zdolność kredytowa? Kalkulator pomoże Ci obliczyć koszt finansowania auta

Ułatwieniem w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego sposobu finansowania jest kalkulator rat kredytu. Tego rodzaju aplikacje są dostępne online, a kalkulacja kredytu gotówkowego nie jest skomplikowana. Pod uwagę brane są:

  • wartość prowizji,
  • wysokość odsetek,
  • składki na ubezpieczenie.

Kalkulator kredytu gotówkowego wymaga podania odpowiednich danych, takich jak okres spłaty i wysokość potrzebnej kwoty. W rezultacie konsument zainteresowany finansowaniem, otrzymuje symulację obejmującą potencjalną wysokość oprocentowania i miesięcznej raty, RRSO oraz wartość kwoty pozostającej do uregulowania.

Które finansowanie jest korzystniejsze?

W zależności od tego, jakie masz oczekiwania, wybór będzie inny. Zalecane jest dokładne przeanalizowanie własnej sytuacji i potrzeb. To, czy:

  • chcesz odwiedzić salon samochodowy i kupić nowy samochód, a może interesuje Cię używane auto,
  • posiadasz własne środki, czy zależy Ci na otrzymaniu pełnej kwoty,
  • masz wystarczająco dużo czasu na załatwienie wszystkich formalności, a może potrzebujesz pieniędzy na już,
  • chcesz sam zająć się całą procedurą, czy potrzebujesz pomocy dealera,

będzie miało znaczący wpływ na wybór najlepszego produktu. Sprawdź warunki otrzymania finansowania, wykorzystując kalkulator kredytowy.

 

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *