Stan surowy otwarty i zamknięty
Dzisiaj dom pozostawiony w stanie surowym, jest niczym innym jak niewykończonym projektem nieposiadających większości elementów, w tym instalacji. W takich przypadkach nawet poszycie dachowe jest tymczasowe. Jeśli mamy do czynienia ze stanem surowym zamkniętym to oznacza, że okna oraz drzwi są już prawidłowo osadzone, ponieważ w stanie surowym otwartym dom nie posiada jeszcze drzwi wejściowych ani okien.
Tak naprawdę stan surowy jest oceniany w zależności od liczby przeprowadzonych prac, mających na celu przygotowanie budynku do użytku. Stany te mogą się jednak od siebie różnić w zależności, jaka firma będzie realizować dane zadanie. Tutaj ważną kwestią są sprawy związane z dogadaniem się.
Warto się dogadać
Dzięki rozmowie jesteśmy w stanie ustalić wspólne cele i założenia, przez co w tym wszystkim należy uwzględnić określone terminy, a także kary za ich nieprzestrzeganie, ponieważ w innym wypadku firma nie musi się spieszyć z wykonaniem poszczególnych prac, a my tym samym mamy związane ręce. To pozwala też na określenie jednej ceny, ponieważ osoba wykonująca tego typu prace może uznać, że niektóre elementy nie należą do stanu surowego budynku i zażądać za nie dodatkowych pieniędzy.
Stan surowy otwarty nie ma jakieś jednej określonej definicji, zazwyczaj mówi się, że praca ogranicza się do wykonania wszystkich niezbędnych elementów, aż do podłogi parteru. W tego typu pracy wykonana musi zostać podłoga, strop schody i dach, wtedy możemy mówić o pełnym wykonaniu stanu surowego otwartego. Jedynie w domach parterowych, prace wyglądają nieco inaczej ponieważ tak nie ma konieczności stosowania stopu żelbetonowego, a wystarczy zastosowanie drewnianej więźby dachowej.
Kiedy schody nie są pracą w stanie surowym?
Trzeba jednak pamiętać, że gdy dom posiada więcej niż jedną kondygnację, to każde kolejne schody wykonywane w budynku nie są już traktowane jako element stanu surowego, ponieważ wlicza się je głównie do prac wykończeniowych. Jeśli stawiamy ściany, to na etapie pracy w stanie surowym wykonuje się tylko warstwę nośną, czyli mury. Każde prace związane z ociepleniem i wyrównaniem ściany, to już elementy pracy wykończeniowej i dlatego robota ta jest liczona osobno.
Problem może pojawić się w przypadku ścian trójwarstwowych, ponieważ ten rodzaj ścian jest na tyle specyficzny, że wszystkie prace muszą być wykonane w całości i niekoniecznie jest to element stanu surowego, ale w takich wypadkach wiele zależy od umowy, jaką sporządzimy z wykonawcą takiej budowy. Jeśli ona uzna tego typu pracę za stan surowy, to jest to dopuszczalne, ale nie jest powiedziane, że osoba wykonująca musi się na to zgodzić.
Prowizoryczny dach
Dach w stanie surowym nie jest kompletnym elementem, lecz jedynie prowizorycznym zabezpieczeniem domu. W tym celu dobrze jest wykorzystać papę i wodoodporne płyty wiórowe, ale wykonawcy często stawiają deski, choć w praktyce jest to o wiele gorszy wariant. Przy takim układzie okna dachowe nie mogą być zamontowane, ponieważ dach nie znajduje się w ostatecznym stanie. Żeby wstawić ten element potrzebujemy już ostatecznego pokrycia, tylko wtedy należy się zdecydować na wykonanie tego ważnego elementu.
Oczywiście nadal istnieje opcja negocjacji z wykonawcą, który może iść na ustępstwa w tej sprawie, ale wiele osób zajmujących się podstawowymi pracami wie, co należy do ich obowiązku a co nie i bardzo skrzętnie to wykorzystują. Zazwyczaj stan surowy to jakaś 1/3 kwoty budowy całego domu. Jest to więc duży wydatek, dlatego wszystkie działania muszą być przemyślane.