Chronią nie tylko mienie, lecz także w wielu przypadkach zdrowie i życie użytkowników. Z tego powodu wybór profesjonalnego alarmu nie może podlegać przypadkowi, Jaki będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Poniższy artykuł ma na celu ułatwić dokonanie słusznego wyboru.
Profesjonalne alarmy, funkcje i możliwości
Czujne oko włamywacza z pewnością rozpozna zainstalowany system alarmowy, zatem już sama obecność czujników i sygnalizatorów skutecznie odstrasza osoby, którym obce są zasady współżycia społecznego.
Nie oznacza to, że można ograniczyć się do atrapy. Inwestycja w system alarmowy jest nieporównanie niższa, aniżeli ewentualne straty spowodowane ich brakiem. Dotyczy to zarówno posesji mieszkalnych, jak i przedsiębiorstw.
Współczesne alarmy pozwalają na pełną kontrolę nawet za pośrednictwem platformy internetowej udostępnionej przez producenta. Nie ma przeciwwskazań, by użytkownik miał świadomość tego, co dzieje się w domu lub firmie nawet podczas jego nieobecności.
Dodatkowo system monitoringu pozwala zabezpieczyć obiekt, zanim w ogóle pojawi się zagrożenie. Obserwacja terenu przylegającego do firmy bądź posiadłości pozwala dostrzec zjawiska, bądź osoby znajdujące się w pobliżu bez uzasadnionej przyczyny. Zatem wybór odpowiedniego wyposażenia powinien uwzględniać także możliwość przyszłej modyfikacji systemu pod kątem rozbudowy lub zwiększenia zakresu możliwości.
Profesjonalne alarmy, na co zwrócić uwagę?
Rozmieszczone pod kierunkiem specjalisty ds. zabezpieczeń czujniki mają stworzyć swoisty network, barierę nie do przejścia. Potem dopiero następuje autoryzacja za pośrednictwem odpowiednich nośników danych. Uzyskane w ten sposób informacje podlegają analizie w centrali, której wynikiem będzie podjęcie działań stosownych do okoliczności. Oprócz sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej sygnał o naruszeniu przestrzeni chronionej zostanie skierowany do służb odpowiedzialnych za ochronę budynku.
Jest to zaledwie ułamek możliwości złożonej struktury alarmu, wyjaśniający realną potrzebę jej rozbudowania o dodatkowe elementy.
Alarm, kryteria wyboru:
- Wielkość obiektu;
- Bryła architektoniczna obiektu;
- Typ instalacji;
- Skład systemu alarmowego;
- Certyfikaty bezpieczeństwa urządzeń;
- Jakość i trwałość;
- Funkcjonalność;
- Rozszerzenia.
Wielkość obiektu
Gabaryty budynku w sposób naturalny zwiększają liczbę koniecznych zabezpieczeń. W tej sytuacji warto pomyśleć np. o lepszej jakości kamerach, które rozmieszczone w narożnikach powinny swoim zasięgiem obejmować całość terenu przyległego do posesji.
Bryła architektoniczna obiektu
Podobnie jak w poprzednim wypadku, należy wziąć pod uwagę kształt obiektu. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne stawiają na nietypowe załamania i zaokrąglenia, co w prostej linii prowadzi do wydłużenia linii ścian oraz powstawania zacienionych załomów. Zamiast kosztownego oświetlenia świetnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie barier podczerwieni lub kamer termowizyjnych.
Typ instalacji
Chodzi o profesjonalne systemy alarmowe oparte na sieci kablowej lub bezprzewodowej. W przypadku niewielkich obiektów alarm przesyłający dane poprzez sieć Wi-Fi będzie prawdopodobnie optymalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę prostotę montażu i ograniczenie kosztów.
Skład systemu alarmowego
W tym przypadku wskazana jest konsultacja z doświadczonym dostawcą sprzętu. Profesjonalne alarmy w zależności od producenta różną się od siebie stopniem skomplikowania, możliwości i zaawansowania. Doradca na podstawie indywidualnych preferencji pomoże dobrać optymalny sprzęt do danych warunków.
Certyfikaty bezpieczeństwa urządzeń
Określają nie tylko bezawaryjność i skuteczność aparatury. Należy pamiętać, iż o ich wydaniu w dużym stopniu decyduje także jakość sprzętu. Jest to jeszcze jeden powód, by stosownych zakupów dokonywać jedynie u godnego zaufania dostawcy.
Funkcjonalność
Profesjonalne alarmy prezentują szereg możliwości, które są zmienne, zależne od wybranego modelu. Dostosowanie odpowiednich funkcji powinno uwzględniać potrzeby klienta, zarówno obecne, jak i przyszłe.
Rozszerzenia
Systemy alarmowe z czasem ulegają modyfikacjom. Wiąże się to z rozwojem obiektu, jak i wzrostem wymagań użytkowników. Mając to na względzie, dobrze jest zawczasu zadbać o taką możliwość, wybierając dostawcę oferującego odpowiednio szeroki asortyment wyposażenia dodatkowego.
Profesjonalne alarmy, gdzie kupić?
Z pewnością nie ma mowy o zakupie pokątnym, wręcz bazarowym. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż system alarmowy ma chronić, zatem źródło jego pochodzenia pod każdym kątem powinno być sprawdzone i udokumentowane. Sprzedawca oprócz renomy na rynku powinien cieszyć się zaufanie klientów i kooperantów. Ważne jest także, by dysponował stale sprzętem pozwalającym na rozbudowę wcześniej zakupionego systemu alarmowego. Niezwykle trudno jest dobrać kompatybilne urządzenia, dokonując zakupów w różnych punktach sprzedaży.
Korzystanie z usług jednego dostawcy od początku do końca powinno być priorytetem przy zakupie instalacji alarmowej, tym bardziej że ułatwia to znakomicie późniejszą obsługę serwisową.
W zamian klienci otrzymują poczucie pełni komfortu i bezpieczeństwa, i to tak naprawdę jest naprawdę bezcenne.